V halových behoch neraz vidno súboje pripomínajúce boj o puk pri hokejovom mantineli. Dvadsaťročného Etiópčana Deresseho Mekonnena sobotňajší úkrok z trate po konkurentovom strkanci takmer stál titul svetového šampióna.
Zákruty vo valencijskom paláci robí opticky užšími veľmi ostro klopený cyklistický ovál vedľa atletickej dráhy. Tá je naň priam natlačená.
Mekonnen útočil na špicu z druhej línie. V predposlednom kole sa pri mantineli tlačil vpred. Dostal strkanec zozadu a na moment vykročil asi pol metra z dráhy. Ak by to neurobil, mohol bežcovi pred sebou trebárs tretrou roztrhnúť lýtko.
Etiópčan bol v závere jasne najrýchlejší. Diskvalifikovali ho (podľa pravidla 163.3 o opustení dráhy). Po etiópskom proteste mu však zlato vrátili. Jury uznala, že diskvalifikácia bola podľa prísnej litery pravidiel, ale nie podľa športového ducha.
Podobný prehrešok urobil tiež Novozélanďan Nichalas Willis. Tomu diskvalifikáciu potvrdili. Jury riešila protesty dve a pol hodiny. Či išlo, alebo nešlo o dvojaký meter, ťažko súdiť. Žiaľ, podobné prípady, najmä v hale, sa množia. Zatiaľ ich rozhodcovia skôr prehliadajú. Prípad Mekonnen je ojedinelý.
Vo Valencii robil problémy aj štartér. Na rozdiel od mnohých iných podujatí stláčal spúšť pištole veľmi rýchlo. Neraz sa zdalo, že pustil uliaty štart. Presné zariadenie a pípnutie v ušiach rozhodcu o porušení pravidiel vraj nepripúšťa omyl.
V rozbehu na 60 metrov prekážok mal Číňan Liu Siang neskutočnú reakciu 0,105 s - päť tisícin nad hranicu signálu oznamujúceho uliaty štart. Klasické vpadnutie do výstrelu. Kubánec Dayron Robles, jasný svetový líder halovej sezóny, sa rozbehol, ale v presvedčení, že bežcov štartér vráti, sa zastavil. Keď pochopil omyl, znova sa rozbehol, no bežal stratené preteky.
Mixzónou pre rozhovory len preletel. Olympijský šampión Liu, neskorší víťaz, hovoril, že s Kubáncom cíti. Zdôraznil však zásadu: „Treba vždy bežať, až kým nepočuť druhý výstrel. Dayron si za zlyhanie môže sám.“ Po víťaznom finále však pripustil: „Keby bežal Robles, možno by som nevyhral.“