BRATISLAVA. Firmám, ktoré požiadali o pridelenie emisných kvót na vypúšťanie oxidu uhličitého (CO2), tie neboli pridelené ani týždeň po záväznom termíne. Podľa právnika bol porušený zákon. Firmy sa však nemajú kam so sťažnosťou obrátiť.
Celý proces uviazol, pretože Európska komisia doteraz neschválila návrh ministerstva životného prostredia. Rezort návrh Národného alokačného plánu poslal do Bruselu začiatkom tohto roka. V alokačnom pláne je celková emisná kvóta na CO2, ktorú Slovensku pridelila Európska komisia, rozpísaná už pre konkrétne podniky. V úhrne to predstavuje 32,6 milióna ton CO2.
Zákon o obchodovaní s emisiami určuje 28. február ako deň, dokedy majú mať spoločnosti kvóty, takzvané povolenky, pripísané na svojich účtoch. Keďže tento termín nebol dodržaný, firmy zatiaľ nevedia, aké množstvo emisií budú môcť najbližších päť rokov vypúšťať do ovzdušia.
Firmy: Nemôžeme nič podniknúť
Hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva potvrdil, že do konca februára neboli o kvótach informovaní a neboli im pripísané na účet. Povolenky zatiaľ napríklad nedostali ani spoločnosť eustream, ktorá je dcérskou spoločnosťou SPP, cementáreň Holcim či Kia Motors.
S kvótami pritom firmy počítajú vo svojich finančných plánoch na najbližšie roky. Hovorca Kia Motors Dušan Dvořák povedal, že ohľadom tejto otázky budú kontaktovať ministerstvo.
Hovorkyňa spoločnosti Holcim Andrea Krajniaková povedala, že nemôžu podniknúť žiadne kroky a sú úplne závislí od rozhodnutí Európskej komisie a slovenskej vlády. „Výsledkom meškania je však neistota, ktorá môže byť len ťažko pre firmy pozitívna,“ povedala.
Zákon bol porušený, nikto s tým nič nezmôže
Právnik Ernest Valko potvrdil, že zákon nie je dodržaný a dnes mali mať firmy kvóty na účtoch. „No napriek tomu, že zákon nebol dodržaný, nie je možné jeho plnenie vymôcť,“ povedal. Je za tým právnická kľučka. Paragraf, v ktorom sa hovorí, dokedy emisie musia byť pridelené zo zákona, totiž nie je napadnuteľný. Na jednej strane teda ministerstvo pridelí povolenky, čiže na ne vzniká nárok, ale ich skutočné pridelenie si nemožno vynútiť, lebo nepodlieha správnemu konaniu.
Firmy teda v tomto smere súdnou cestou nič nezmôžu. Nevedia dokonca ani to, aké množstvo emisií im ministerstvo pridelilo a poslalo na schválenie do Bruselu.
Objem emisných kvót ministerstvo tajilo
Ministerstvo životného prostredia svoj návrh alokačného plánu totiž nezverejnilo a nesprístupnilo ho ani redakcii SME, hoci sme oň požiadali.
V čase, keď sme sa to snažili zistiť a otvoriť diskusiu o transparentnosti prideľovania emisných kvót, hovorca ministerstva Peter Višváder nám povedal, že rezort životného prostredia nepovažuje za vhodné alokačný plán zverejňovať v priebehu rokovania. Sám pritom potvrdil, že po schválení komisiou budú hodnoty nemenné.
Priehľadnosť celého procesu nie je pritom nepodstatná. Povolenky sú voľne obchodovateľné na trhu s emisiami, a tak sa dajú chápať aj ako určitý druh štátnej podpory.
Kto si „vylobuje“ vyššiu kvótu, ako potrebuje, zvyšok môže predať. Na trhu jedna povolenka dosahuje hodnotu aj 40 eur za tonu emisií.