BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica chce prijať opatrenia proti pokusom niektorých podnikateľov využiť prijatie eura „na neodôvodnené zdražovanie niektorých tovarov a služieb“. Vládny kabinet preto určí okruh 12 až 15 základných potravín, ktorých ceny bude kontrolovať. Premiér to včera opäť zopakoval na medzinárodnej konferencii venovanej euru. Premiér naznačil, že proti zdražovaniu prijmú aj ďalšie opatrenia, no bližšie ich nekonkretizoval.
VIDEO - Fico: Koľkokrát budú naši ľudia ešte pociťovať eurostrach?
VIDEO - Silvia Pňačková
Predseda vlády včera informoval aj o tom, že vláda sa chce v súvislosti s prijatím eura zamerať najmä na mladé rodiny s deťmi a na ľudí poberajúcich dôchodky. Tým sa má podľa neho zabezpečiť sociálna spravodlivosť. To, o aké legislatívne kroky by malo ísť, nepriblížil.
Ceny potravín už monitorujú
Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara ešte v polovici februára denníku SME povedal, že je už zriadená pracovná skupina, ktorá od začiatku januára sleduje a zaznamenáva vývoj cien vybraných druhov základných potravinárskych výrobkov.
„Tieto údaje spolu s oficiálnymi štatistickými údajmi vývoja cien spotrebných výrobkov budú základňou na posudzovanie prípadného neodôvodneného zvyšovania cien v procese zavedenia eura,“ povedal Zvara.
Ľudia sa nemajú báť prepočítavať
Prepočítavať ceny z korún na eurá a naopak by mali aj občania. Spotrebitelia by si podľa poslanca Európskeho parlamentu JeanaPaula Gauzésa mali totiž uvedomiť, akú relatívnu hodnotu má euro oproti pôvodnej mene. „Francúzi narábali s eurom ako s frankom, aj keď euro je cennejšie.“ Gauzés preto odporučil, aby si ľudia korunové ceny poriadne prepočítali na eurové. „Keď zaokrúhlite 82 centov na jedno euro, nie je to to isté, ako keď zaokrúhlite 80 halierov na jednu korunu,“ povedal.
Premiér Fico včera viackrát zdôraznil, že občanov treba zbaviť obáv z eura. „Sám sa pýtam, koľkokrát ľudia budú prežívať takzvaný eurostrach.“
Aj keď má euro nepochybne tienisté miesta, podľa premiéra z jeho prijatia predsa len vyplýva viac pozitív, lebo slovenská ekonomika je otvorená. „Keby vláda bola presvedčená, že euro nie je pre nás dobré, neprijali by sme záväzok vstúpiť do eurozóny od 1. januára 2009,“ povedal premiér.
Podľa premiérových slov existuje niekoľko analýz, ktoré hovoria, že euro môže našu ekonomiku ochrániť „pred krízovými javmi na finančných trhoch“.
„Môže sa stať, že krajiny, ktoré si ponechajú vlastnú národnú menu, nedokážu zvládnuť krízové javy, ktoré finančná kríza môže priniesť," povedal Fico.
VIDEO - Fico o tyranii väčšiny, valci a zhoršovaní podnikateľského prostredia
VIDEO - Silvia Pňačková
Podľa Šramka euro pomôže rastu životnej úrovne
Aj podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka prinesie euro Slovensku predovšetkým menovú stabilitu a dodatočný hospodársky rast. Podľa guvernéra sa to prejaví aj v raste životnej úrovne občanov.
„Či je euro isté? Splnenie nominálnych kritérií je veľmi pravdepodobné, odpoveď na udržateľnosť ešte nevieme.“ Táto časť kritérií nemá podľa Šramka jasné pravidlá. Ich hodnotenie zo strany európskych inštitúcií bude v apríli.
Premiér zároveň vyzval médiá, aby nestrašili so zdražovaním ľudí. Mediálny analytik inštitútu INEKO Gabriel Šípoš si však nemyslí, že by médiá v otázke eura niečo preháňali, alebo naopak, zamlčovali. „Z pohľadu médií v informovaní o eure nevidím žiadny problém,“ povedal Šípoš.