BRATISLAVA. Cez víkend sa Slovenskom prehnal orkán Emma. Klimatológovia varujú pred ďalšími extrémami počasia v budúcnosti.
Poisťovne zatiaľ zvýšenie výskytu katastrof nezaznamenali. Podmienky poisťovania teda meniť nebudú.
Vplyv výkyvov počasia sa môže v budúcnosti prejaviť zmenami v projektovaní stavieb. Tiež zvýšením požiadaviek na rekonštrukcie elektrického vedenia. Čo by viedlo k rastu cien stavieb, ako aj energie.
Orkán Emma
„Orkán Emma bol ukážkou možného budúceho priebehu zimných cyklónov v severozápadnej Európe,“ povedal klimatológ Milan Lapin.
Výskyt extrémnych prejavov počasia rastie podľa neho aj v dôsledku zvyšovania teploty. Tak to bolo aj pri Emme.
V strednej Európe nie je takéto počasie bežné. „Nie sme preto na podobné výkyvy počasia dostatočne adaptovaní, na rozdiel od obyvateľov v severozápadnej Európe,“ povedal klimatológ Milan Lapin.
Hranica 75 kilometrov za hodinu je rozhodujúca hodnota rýchlosti vetra v nárazoch pre poistnú udalosť. „V budúcnosti bude táto hodnota prekračovaná častejšie,“ povedal Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. „Výskyt situácií s veľmi silným vetrom stúpa, bude sa zvyšovať periodicita aj intenzita výskytu vetra.“
Podmienky poistenia a škody
„Za posledné roky sme nezaznamenali žiadne výrazné zvýšenie poistných udalostí súvisiacich s prírodnými živlami,“ povedala Nina Zelníková, hovorkyňa Union poisťovne. „Preto ani neplánujeme zmeny našich poistných podmienok.“
Meniť podmienky poistenia sa nechystá ani Allianz Slovenská poisťovňa.
„Víchricu považujeme v oblasti poistenia majetku za štandardne poistiteľné riziko,“ povedala hovorkyňa poisťovne Generali Jacqueline Pešková. Posledné roky z pohľadu dlhodobejšej štatistiky škôd nepovažuje za mimoriadne.
„Škodám sa dá predísť revíziami striech a stožiarov,“ povedal Pavol Faško. „Treba však zvážiť výšku takýchto investícií, aby neprichádzalo k zbytočnému predražovaniu stavieb.“
Faško predpokladá častejší výskyt katastrofických udalostí: „Poistenie majetku má určite zmysel, keďže riziko výskytu extrémnych udalostí bude rásť. Závisí to však od oblasti.“
Ani Západoslovenskej energetike zatiaľ prudko nerastú škody v dôsledku živelných pohrôm. Je za tým budovanie bezpečnejších pripojení a rekonštrukcie existujúcich vedení. „Realizovať takýto postup pri všetkých vedeniach by však zvýšilo ceny elektriny,“ povedal Ján Orlovský, hovorca spoločnosti.
Výšku škôd spôsobenú orkánom Emma odhaduje Orlovský na milióny.
Extrémny výskyt vetra
„Je spracovaná mapa veterných podmienok Slovenska, ktorá by mohla byť využitá aj v poisťovníctve na určenie rizikovosti územia. Podobne, ako je to pri povodniach,“ povedal Oliver Bochníček zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Od toho by sa mohla odvíjať aj výška poistenia v danej oblasti. Taktiež by informácie z tejto mapy mohol použiť človek pred kúpou pozemku.
Poisťovne však podľa ich vyjadrení zatiaľ tieto mapy nepoužívajú.
Maximá vetra
151 kilometrov za hodinu – maximum rýchlosti vetra v nárazoch nameraná uplynulý víkend na Chopku.
248 kilometrov za hodinu – maximum rýchlosti vetra v nárazoch nameraná na Skalnatom plese 2. januára 1949.
zdroj: SHMÚ