TEHERÁN, TEL AVIV. Bezpečnostná rada OSN uvalila na Irán pre jeho neochotu skoncovať s obohacovaním uránu ďalšie, v poradí už tretie sankcie. Teheránsky režim ich označil za „nezákonný akt“ a opäť svet uistil, že jeho právo na „mierový nukleárny program“ mu nikto nevezme.
Svetové spoločenstvo Iránu napriek sankciám stále ponúka aj rôzne ústupky a pomoc. Stačí len jediné – zastaviť jadrové experimenty, ktoré podľa Západu smerujú k jedinému: výrobe jadrovej zbrane. Teherán to odmieta, aj keď sa najnovšie sankcie a hrozba ďalších začínajú podpisovať na labilnej iránskej ekonomike.
Test popularity prezidenta
A práve sľuby o zlepšení ekonomiky vyhrali pred tromi rokmi prezidentské voľby Mahmúdovi Ahmadínedžádovi a budú silnou témou aj v parlamentných voľbách o necelé dva týždne.
Voľby tiež naznačia, či má hlavný symbol iránskeho odporu – prezident Ahmadínedžád o rok šancu na znovuzvolenie. Iránci sú totiž už znechutení z rastúcich cien, nezamestnanosti a inflácie aj prázdnej bubliny, akou bol Ahmadínedžádov prísľub, že každá iránska rodina bude profitovať z obrovských nálezísk ropy. Aj keď súčasné sankcie sú podľa viacerých analytikov oslovených AFP pre Irán stále tým najmenším zlom, po prvý raz vyraznejšie zasiahnu aj obyvateľstvo Iránu.
Jednou zo sankcií, ktoré začnú platiť do troch mesiacov, ak Irán neprestane s obohacovaním jadra, je totiž zastavenie predaja tovaru, ktorý sa dá použiť na civilné aj vojenské účely. Teda pomerne veľa vecí, ktoré môžu chýbať na bežnom trhu.
Zmrazené účty
Sankcie tiež opäť rozširujú zoznam osôb a inštitúcií zapojených do jadrového programu. Zmrazia im účty a skomplikujú cestovanie. Dve z iránskych bánk sa zase dostanú pod drobnohľad za to, že financujú jadrový program a inšpekcie čakajú aj všetok tovar dovážaný do Iránu letecky aj po mori.
Sankcie Bezpečnostnej rady OSN prišli len pár dní po tom, čo Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vydala správu o pokroku pri komunikácii s Iránom o jeho jadrovom programe.
Konštatovala tiež aj to, že Irán stále dostatočne neodpovedal na problematické otázky.
Tajnostkárstvo iránskeho režimu tak zostáva naďalej dosť silné na to, aby Rusko a Čína, ktoré sú k Iránu zhovievavejšie ako západní členovia Bezpečnostnej rady, ešte zdvihli ruku pre prísnejšie sankcie.