BRATISLAVA. Každý štvrtok patrí spoločenská miestnosť na dvanástom poschodí Ružinovského domu seniorov tréningom taiči. Pravidelne sa tu stretáva desať až pätnásť seniorov, inštruktor a jeho štyria asistenti. „Starší ľudia majú výdrž. Cvičia preto, aby si zlepšili zdravie. Niektorí mladší v iných skupinách rýchlo skončia. Cvičenie sa im vidí málo dynamické. Niektorí si myslia, že sa prišli učiť pre nich atraktívne bojové umenie,“ hovorí inštruktor Ľubomír Cisár zo združenia taoistického taiči. Sám už bude mať šesťdesiat rokov a patrí medzi pokročilých inštruktorov. Inštruktor – začiatočník by takúto skupinu viesť nemohol.
Ide o zdravie
Taoistické taiči je forma taiči špeciálne zameraná na rozvíjanie zdravia a vitality. Zostava sa skladá zo stoôsmich mierne otáčavých a naťahovacích pohybov, ktoré systematicky precvičujú celé telo a napomáhajú relaxovať. Cieľom nie je dosiahnutie atraktívnej postavy alebo výučba sebaobrany, ale obnova zdravia. K základnej zostave sa pridáva niekoľko ďalších cvikov.
Výcvik bežných začiatočníkov sa od výcviku seniorských začiatočníkov líši. U mladších sa začína najskôr zostavou stoôsmich cvikov a dvoma šľachomernými pohybmi, až potom sa pridávajú ďalšie. „U seniorov je postup v cvičení rýchlejší a intenzívnejší, nečaká sa. Starší ľudia potrebujú z cvičenia získať čo najrýchlejší a čo najväčší profit. Tam, kde mladým ľuďom stačí cvičiť napríklad iba hodinu, starší potrebujú viac, aby dosiahli zhruba rovnaký výsledok,“ vysvetľuje Cisár.
Pre ľudí so zníženou pohyblivosťou je zostava upravená a cvičí sa v sede.
Zo začiatočníka je pomocník
Sedemdesiatosemročný Viliam Matúška začal cvičiť, aby si zlepšil zdravie. Dnes je pomocníkom inštruktora. Bežné začiatočnícke kurzy sa rozhodol niekoľkokrát zopakovať. Ako hovorí, naučiť sa všetkých stoosem cvikov pre neho nebolo ľahké.
Výsledok sa dostavil. „Strácal som stabilitu na schodoch. Po pol roku cvičenia som zistil, že sa mi napríklad z električky zostupuje ľahšie, doma po schodoch už chodím tak, že sa nemusím držať,“ opisuje. Keď necvičíte, každodenný stereotyp vedie k jednostrannému namáhaniu, určité svaly akoby ochabovali.
Zlepšenie zdravotného stavu od cvičenia očakáva aj sedemdesiatdvaročná Mária. „Mám choré koleno, nedovolí mi robiť všetky cviky. Chcem sa však hýbať, aby som nezostala na vozíku,“ povedala počas prestávky.
Experimentálna trieda
Skupina ružinovských seniorov je prvá externá trieda združenia na Slovensku. Od iných skupín sa líši tým, že účasť na cvičeniach nie je podmienená členstvom v združení a keďže inštruktori taiči odovzdávajú svoje skúsenosti bez nároku na odmenu, cvičenie je bezplatné. V členských skupinách sa taiči na Slovensku cvičí v šiestich mestách. Okrem Bratislavy, kde sú kurzy na štyroch miestach, sú to Piešťany, Trenčín, Považská Bystrica, Žilina a Martin.
Združenie taoistického taiči prechádza v každej krajine určitým vývojom. No v každom štáte, kde pôsobí, sa zaoberá seniormi.
Seniori majú výdrž, cvičia pre zdravie. Niektorí mladí ľudia, keď zistia, že nejde o atraktívne bojové ¶umenie, prestanú.
Ľubomír Cisár, inštruktor taoistického tai–či