Dávky zo sociálneho poistenia, teda aj dôchodky, sú od dane oslobodené. Ak bol zdrojom vášho príjmu za predchádzajúce zdaňovacie obdobie iba niektorý z dôchodkov, prípadne ich kombinácia, daňové priznanie nepodávate.
Keď je dôchodca živnostník
Ak váš príjem zo živnosti presiahol polovicu nezdaniteľnej časti základu dane (47 808 korún, okrem dôchodku), musíte podať daňové priznanie.
Pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane treba rozlišovať, ku ktorému dátumu ste začali poberať dôchodok. Ak ste k vlaňajšiemu 1. januáru poberali dôchodok, nezdaniteľnú časť základu dane (95 616 korún) si nemôžete uplatniť vôbec, alebo si môžete uplatniť len jej časť. Ak váš príjem z dôchodku za rok nepresiahol 95 616 korún, môžete si znížiť základ dane o rozdiel medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane a vyplateným dôchodkom. Kto mal dôchodok vyšší, ako je spomínaná suma, nemôže si nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť vôbec. Ak ste začali poberať dôchodok počas roka, môžete si uplatniť 95 616 korún.
Penzista zamestnanec
Ak ste ako zamestnanec zarobili za rok 2007 do 47 808 korún, neuplatňovali ste si daňový bonus na vyživované dieťa a nepožiadali ste zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, môžete podať daňové priznanie. Daň bude nulová a ak zamestnávateľ platil za vás počas roka preddavky na daň, vznikne preplatok, ktorý daňový úrad vráti.
Práca na dohodu
Daňové priznanie je pre vás výhodné podať aj vtedy, ak ste pracovali na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, vaše príjmy nepresiahli 47 808 korún, neuplatňovali ste si daňový bonus a zamestnávateľ vám zrážal preddavky na daň, alebo vyberal daň zrážkou. Preplatky na dani vám vrátia.
Čo v prípade, že ste dedili
Príjmy získané dedením sú zo zákona vylúčené z predmetu dane. Neplatí to pre príjem, ktorý zo zdedeného majetku následne plynie (napríklad z predaja). Ten sa už zdaniť musí.
Príjem z prenájmu
Príjem z prenájmu musíte zdaniť vtedy, keď presiahne 47 808 korún. Príjem upravený o oslobodenie od zdanenia (24 900 korún) môžete znížiť o výdavky vynaložené v súvislosti s prenajímaním nehnuteľnosti, či už v skutočnej výške, alebo paušálne. Výdavky je potrebné krátiť rovnakým pomerom, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom.
Autor: Dagmar Bednáriková (autorka je daňová poradkyňa)