TEL AVIV. Pásmo Gazy čelí jednej z najväčších kríz od leta 2005, keď sa z oblasti stiahli izraelskí osadníci aj armáda. V mimoriadne krvavom víkende, zomrelo pri izraelských akciách viac ako 70 Palestínčanov a židovský štát stratil dvoch vojakov,
Pásmo Gazy je pod paľbou, médiá znovu zaplavili obrazy zranených palestínskych detí a ich bezradných rodičov. Zároveň sa zhoršuje aj situácia v izraelských mestách na „dostrel“ z Gazy.
Čo je väčší holokaust
Do toho všetkého začali obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyťahovať nielen svoje zbrane, ale aj nebezpečné prirovnania. Cez víkend sa tak „len“ nezabíjalo, ale aj diskutovalo, čo je „väčší holokaust“.
Práve za holokaust označil izraelské nálety a limitované pozemné operácie, pri ktorých okrem členov teroristických skupín umierali aj civilisti a deti, exilový šéf Hamasu Chalid Misaal.
Palestínsky líder Mahmúd Abbás išiel ešte ďalej a povedal, že to, čo robia Izraelčania v Gaze, je „viac ako holokaust“. Včera tiež na protest prerušil s Izraelom mierové rozhovory. Celú debatu na túto tému pritom spustil námestník izraelského ministra obrany Matan Vilnai, keď vyhlásil, že Izrael nemá inú šancu, ako spustiť veľkú operáciu proti Gaze, a že ak Palestínčania neprestanú s ostreľovaním židovského štátu, privodia si šoa. Šoa je hebrejský výraz pre holokaust, rovnako ako pre katastrofu či kalamitu. Vilnaiovi ľudia celý víkend pre médiá zdôrazňovali, že politik mal na mysli práve katastrofu.
Mierový proces v ohrození
Expresívny slovník aj varovné hlasy o neprimeranosti izraelských operácií z OSN, Európskej únie či z arabských krajín len dokumentujú vážnosť celej situácie. Je zrejmé, že mierový proces je v ohrození. Palestínska samospráva už vyhlásila, že minimálne na niekoľko dní zastavuje vyjednávania o mierovej zmluve medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Izraelský premiér Ehud Olmert odpovedal, že mu nezostáva nič iné len pokračovať v operáciách proti teroristickým skupinám v Gaze. V uplynulých dňoch totiž palestínske rakety začínajú dopadať čoraz hlbšie a častejšie (od stredy ich bolo asi 150) na územie Izraela a izraelské médiá tvrdia, že sú stále sofistikovanejšie. Strach, že sa teroristom podarí vyrobiť „strategickú raketu“, je aj za najnovšími operáciami v Gaze.
V Izraeli sa teraz diskutuje, či ju ešte rozšíriť a ako eliminovať „imidžové“ škody. Liberálni izraelskí komentátori sa včera v médiách vyjadrovali, že ak sa niekomu imidž už napravil, bolo to hnutie Hamas. Obyvatelia pásma Gazy sa po víkende údajne k nemu ešte viac primkli.