Vyšetrovanie príčin výbuchu stále nie je ukončené. Politici, až na ministra obrany, už kauze Nováky nevenujú takmer nijakú pozornosť.
BRATISLAVA. Poslanci parlamentného brannobezpečnostného výboru neboli vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch od tragického výbuchu pred rokom ani raz. Po rozsiahlej detonácii 2. marca 2007, ktorú zrejme spôsobilo veľké množstvo munície v delaboračnej hale, zomrelo osem ľudí. Ďalšie desiatky boli zranené.
„A načo by sme tam chodili?“ pýta sa predseda výboru Rudolf Pučík z SNS. Podľa neho ich bývalý minister obrany František Kašický (Smer) informoval, kto je trestne stíhaný a akým smerom sa uberá vyšetrovanie. „Pôjdeme tam, keď uznáme za vhodné.“
O termíne návštevy rozhodne výbor 18. marca. „Určite to bude niekedy na jar. Chceme vedieť, aké opatrenia v podniku prijali, aby sa už podobná situácia nezopakovala,“ dodal Pučík.
Podľa ďalšieho člena výboru Juraja Lišku z SDKÚ opozícia ešte minulý rok navrhla, aby išli na prieskum do Novák. Kašický im ponúkol, že si môžu miesto výbuchu pozrieť aj z vrtuľníka. „Nakoniec sme tam nešli, lebo bolo plánované rokovanie parlamentu. Potom už nebol čas, boli iné kauzy,“ hovorí Liška.
Kašický bol podľa hovorcu rezortu obrany Vladimíra Gemelu v podniku za posledný rok „niekoľko desiatok ráz“. Dodnes je vraj v kontakte aj s pozostalými obetí výbuchu. „Posledné stretnutie bolo pred Vianocami.“ Riaditeľ podniku Peter Trgiňa sa s nimi naposledy stretol v januári.
Nový minister Jaroslav Baška navštívil Nováky niekoľkokrát ešte ako štátny tajomník. „Naposledy tam bol minulý týždeň,“ hovorí Gemela.
Ministri mlčia
Bezprostredne po tragédii boli na mieste výbuchu aj premiér Robert Fico a ministri vnútra a životného prostredia Robert Kaliňák (Smer) a Jaroslav Izák (SNS). Na otázku, koľkokrát navštívil Nováky za posledný rok, premiér neodpovedal. Podľa Úradu vlády je však Fico o Novákoch „priebežne informovaný“. Ficov úrad tiež pripomína, že vláda odškodnila príbuzných obetí, každý dostal milión korún. Kaliňák ani Izák na otázky SME nereagovali.
Piati obvinení
Podľa polície sú za výbuch v Novákoch zodpovední bývalí členovia vedenia podniku Jozef Berák, Eduard Baluch, Ján Lauro, Ján Lasáb a jeden bezpečnostný technik. Všetci piati sú od júla 2007 obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia.
Vyšetrovanie však stále nie je ukončené, pričom polícia odmieta odpovedať aj na otázkyo počte svedkov, ktorých doteraz vypočula. Rovnako nechce povedať, kedy predloží vyšetrovateľ návrh na podanie obžaloby.
Rýchlo alebo pomaly?
Kašický si však nemyslí, že vyšetrovanie trvá pridlho. „Z toho, čo som videl za ten rok, mám, naopak, pocit, že je dosť intenzívne. Ide o veľmi zložitý problém, potrebujú viac času.“
Súhlasí s ním aj poslanec Vladimír Palko. „Netreba vládu kritizovať za každú cenu. Vyšetrovanie takýchto káuz vrátane vyvodenia zodpovednosti voči konkrétnym ľuďom sa môže len ťažko urýchliť.“ Naopak poslanec SMK Béla Bugár očakával, „že rok od tragédie dostane verejnosť informácie, že to bolo dôsledne vyšetrené a uzavreté“.
Výpadky pamäti
Brannobezpečnostný výbor pritom dostal pred niekoľkými mesiacmi správu o predbežných výsledkoch vyšetrovania. Pučík, Bugár ani Palko si však nevedeli spomenúť, čo bolo jej obsahom. „V tej správe nebolo nič konkrétne, len stručný opis, kto a prečo bol obvinený,“ reagoval Liška.
Špeciálna výroba je zastavená
Kráter po výbuchu zasypali, novú výstavbu na tomto mieste neplánujú. V podniku sa už asi munícia rozoberať nebude. Podnik sa zameriava na strojárenstvo a spracovanie plastov.
NOVÁKY. Aj rok po mohutných výbuchoch v delaboračnej hale trvá v areáli Vojenského opravárenského podniku krízový režim.
VIDEO - Trgiňa miesto a spôsob likvidácie neprezradí
VIDEO: Ján Krošlák
„Podarilo sa nám odstrániť približne dve tretiny materiálu, ktorý zostal po výbuchoch, tretinu ešte potrebujeme odviezť,“ povedal jeho generálny riaditeľ Peter Trgiňa. Odmietol konkretizovať, kam zvyšky výbušného materiálu odvážajú a akým spôsobom ho likvidujú.
Kráter, ktorý ostal po delaboračnej hale, zasypali a upravili. „Na jej mieste neplánujeme žiadnu inú výstavbu,“ povedal riaditeľ.
V podniku obnovili po výbuchu iba civilnú výrobu, špeciálna je stále zastavená.
Predbežne sa nepočíta s tým, že by v podniku obnovili delaborovanie – teda rozoberanie výbušnín, uvažuje sa skôr o malej pyrovýrobe.
Podnik vlani zaznamenal stratu 103 miliónov korún, mierna strata je plánovaná aj na tento rok. Civilná výroba sa zameriava prevažne na automobilový priemysel, strojárstvo a spracovanie plastov.
Pred rokom pracovalo vo firme 380 zamestnancov ku koncu februára tohto roku ich bolo 265.
„Nikoho sme neprepúšťali, odišli iba tí, ktorí mali pracovné zmluvy na určitý čas, prípadne odišli do starobných a invalidných dôchodkov či si našli lepšiu prácu,“ povedal Trgiňa.
Pracovná náplň zatiaľ nie je dostačujúca pre všetkých zamestnancov, časť z nich preto využívajú pri rekonštrukčných prácach a čistení podniku.
Na otázku SME, či v podniku pracuje niektorý z členov bývalého vedenia podniku, odpovedal riaditeľ záporne.
Kveta Fajčíková
Sklamaný primátor: Premiér nás obišiel
Rok sa primátor Novák pokúšal o stretnuties premiérom. Bezvýsledne.
Nováky nie sú bezpečné mesto. V roku 2005 sa stala závažná havária v Nováckych chemických závodoch, o rok neskôr prišlo k prievalu hornín v nováckej bani a nasledoval výbuch v opravárenskom podniku.
VIDEO - Premiér neprišiel
VIDEO: Ján Krošlák
Primátor mesta Dušan Šimka má konkrétne návrhy, ako zvýšiť bezpečnosť obyvateľov regiónu, a očakával pomoc štátu. Nedočkal sa ani po roku. Ani stretnutie, ktoré mu premiér Robert Fico prisľúbil a primátor opakovane urgoval, sa dodnes nekonalo.
„Krátko po tragédii sa premiér v médiách vyjadril, že jednou z priorít vlády je pomôcť rodinám obetí, zraneným a následne rokovať s primátorom Novák. To posledné však dodnes nesplnil,“ povedal primátor. „Som z toho vyslovene sklamaný,“ dodal.
Primátor navrhuje vybudovanie rýchlostnej komunikácie na Trenčín či zriadenie rýchlej lekárskej pomoci v meste. Za kľúčové považuje vytvoriť systém prerozdeľovania prostriedkov z fondu životného prostredia.
(eta)
Pozostalí veria, že vinníci neujdú trestu
Informovanosť z ministerstva viazne, hovorí matka jednej z obetí.
Pred vchodom do Vojenského opravárenského podniku horia aj dnes kahance a príbuzní obetí sem umiestnili tabuľku. Pýtajú sa na nej štyroch bývalých manažérov dve jednoduché otázky: Čo ste to spravili? Prečo?
VIDEO - Alžbeta Vačková pri tragédii prišla o dcéru Noriku a teraz vychováva jej dve deti
VIDEO: Ján Krošlák
Jozef Berák, Eduard Baluch, Ján Lasab a Ján Lauro sú spoločne s bývalým bezpečnostným technikom stíhaní pre prečin všeobecného ohrozenia. Pozostalí ich aj dnes vinia, že ignorovali upozornenia zamestnancov na porušovanie bezpečnostných predpisov.
„Veríme, že vyšetrovanie bude objektívne a vinníci neujdú trestu. Zatiaľ si spokojne chodia po slobode,“ hovorí Alžbeta Vačková. Pri tragédii prišla o dcéru a dnes vychováva jej dve deti – 16-ročnú Sandru a o rok staršieho Vladimíra. Nechápe, prečo viazne informovanie z ministerstva obrany. „Bývalý minister rodiny pravidelne informoval o vyšetrovaní. Teraz nastalo akési zvláštne vákuum.“
![]() AVýrobná hala v Novákoch dnes. FOTO – MINISTERSTVO OBRANY |
![]() Včera odhalili pamätnú tabuľu obetiam. FOTO – MINISTERSTVO OBRANY |
Aktuálna fotografia z miesta výbuchu. FOTO – MINISTERSTVO OBRANY |