astok. SAMUEL SLOVÁK.
Cez zimu z domácich prestupov najviac rezonovala otázka, či prestúpite do Artmedie Petržalka. Ako ste to vnímali?
„Ako normálny vývoj na trhu, ktorý je, keď sa chce niekto posilniť alebo zarobiť, niekoho trejdnúť. Je to bežná vec vo svetovom futbale. Teraz to bolo pikantnejšie, lebo išlo o konkurenčný bratislavský klub. Rokovania prebehli, ale dospeli k tomu, že kluby sa nedohodli a ja o tom nič podrobnejšie neviem povedať.“
Oslovili aj vás?
„Ja som vedel o záujme Petržalky, ale keďže mám zmluvu do leta 2008, tým sa všetko skončilo. Nebudem o tom debatovať, nechcem živiť špekulácie.“
Vedeli by ste si predstaviť, s kým by sa vám v Artmedii najlepšie hralo?
„To je skutočne čisto hypotetická otázka. Vôbec som nad tým nerozmýšľal.“
Vráťme sa do Slovana. Aký prísľub môže dať pre jar?
„Káder sa doplnil pomerne rovnomerne, do každej formácie, aj so skúsenosťami, ale ako sa prejavia, ako tím zareaguje, to postupne ukážu zápasy. Vždy je to tak, iná je príprava, iná liga. Môžem povedať, že v minulom ročníku sme mali jar veľmi dobrú, a ak na to nadviažeme, mohli by sme hrať lepšie.“
V akom horizonte sa dá predpokladať návrat Slovana medzi absolútnu elitu u nás, čo by sa prejavilo aj v tabuľke? Je reálne, aby už na jar skočil na tretie miesto?
„Tretie miesto sme už mali. Treba sa pozerať, aký Slovan bol, kam by chcel ísť a ak sa má hovoriť o nejakom horizonte, musí sa len o titule. A k tomu nás čaká ešte veľa roboty. Žilina a Petržalka sú momentálne trochu inde. Niektoré veci sa nedajú urýchliť, ale Slovan už zažil úspešné obdobie, mal by cestu nahor zvládnuť rýchlejšie, ako keď sa Žilina či Artmedia budovali. Slovan musí mať niekde v podvedomí, ako sa to v minulosti budovalo. Ľudia, ktorí teraz v Slovane sú, by si na to mali spomenúť. Futbalový priaznivec nemá toľko trpezlivosti, aby sa to naťahovalo napríklad na troj či do štvorročné obdobie. Malo byť to byť skôr. Žiaľ, v Slovane sa za pár rokov v nedávnej minulosti veľa pokazilo. Na zmenu sú tu teraz tí, ktorí majú spomienky na obdobie, keď to išlo. Čas ukáže, či to dokážu pretaviť do reality tak, aby obrat prišiel čo najskôr.“
Necítite sa v dnešnom Slovane tak trochu ako veterán. S Vittekom či s inými hráčmi z lepšej éry ste ešte hrávali.
„Viťa som už nechytil, už som bol v zahraničí. Ja sa snažím žiť futbalom v prítomnosti. Aj mne by prekážalo, keby mi niekto spomínal, ako to bolo vtedy. Ani ja to nehovorím. Treba si z minulosti pre seba nechať čo najlepšie a prispôsobiť si to dnešku. Terajší futbal si vyžaduje byť viac nadupaný a žiť v prítomnosti.“
Čo môže teraz Slovák ponúknuť Slovanu?
„Nehral som päť týždňov, vraciam sa. Ponúkam to, čo doteraz. To je taká otázka... Čo mám na to povedať?“
Hovorí sa, že inak hrá Slovan so Slovákom a inak bez neho. Ste už v plnej forme a úplne zdravý?
„Pripravoval som sa špecificky a intenzívne. Poznám svoje telo, viem, čo si môžem dovoliť, čo nie. Rozhodne som všetko urobil a naladil sa tak, aby som bol takou oporou ako dosiaľ. Všetko ukážu až zápasy. Ja som presvedčený, že moja príprava prinesie ovocie a budem v takej forme, ako som bol.“
Čo bolo príčinou zranenia? Objavili sa aj hlasy, že Slovák si chvíľu pohrá a zasa sa zraní.
„Mal som v kariére fatálne zranenia, z ktorých som sa vylízal a ktoré ma odstavili na dlhšie obdobie. V Slovane som počas dvoch rokov odohral plynulé obdobie bez vážnejších zranení. Ak som odpadol, tak na dva-tri zápasy, čo je normálne. Iba teraz na jeseň, keď som si natrhol šľachu, som nehral v siedmich. Verím, že ma také niečo už nestretne do konca ligy. Moja prevencia pred i po zranení bola kvalitná. Navyše sa viem rýchlo dostať do formy. Mne stačí jeden, dva zápasy, nepotrebujem dlhý čas. To je výhoda. Vynechal som časť záveru jesene, ale bola to výnimka. Verím, že bola a už nebude.“
Ak bude vám a Slovanu všetko vychádzať, predstaví sa na jar v lepšom svetle a prejaví sa to aj v tabuľke?
„To sú len reči o prognózach, to nemám rád, to sú hypotézy, také jalové debaty. Máme stratu, ideme ju doháňať a ak sa to aj podarí, neznamená to, že bude hneď za Petržalkou a Žilinou. Nezabúdajme, že pred nami sú aj iné mužstvá, naši priami konkurenti. Ak nám odskočili, motiváciou je dohnať najskôr stratu na nich.“
Dá sa v niečom porovnať naša liga s tým, čo ste zažili v Španielsku alebo Nemecku?
„Dobrá téma na trochu dlhšiu debatu. Ja si myslím, že naša liga je horšie zabalená, ako v skutočnosti vyzerá a čo sama produkuje. Nechcem vyzerať ako hlupák, ale nemyslím, že máme nešikovných futbalistov. Dokážeme v tom marazme podmienok, v akých momentálne šport ako taký je, vychovať veľa šikovných hráčov. Tí tu len tak pobehujú a potom idú napríklad do českej ligy, kde sa bežne presadzujú. Šesták naskočil do nemeckej bundesligy a začal strieľať góly. Rozdiel žiadny. Znamená to, že čo predvádzal tu, stačí na bundesligu. Podobne Hamšík v Taliansku, Hološko v Turecku, Škrtel v Anglicku. Sú dobrí a konkurencie schopní v ťažkých ligách. Ja vidím najväčší problém v marketingovom podaní futbalu, v infraštruktúre štadiónov, kvalite ihrísk a atmosfére okolo. Kluby musia ísť v ústrety fanúšikom, podchytiť ich pre futbal. A to aj tých, ktorí nie sú fajnšmekri, ale chcú stráviť pekné tri hodiny v príjemnom prostredí. Ak tam bude atmosféra, prídu. Dobrý futbal sa niekedy hrá aj dnes, ale nikto nepovie, že bol dobrý zápas, ak tam bolo desať ľudí, skôr sa povie na priemerný, kde bola veľká návšteva, že to bol zápas!? Ja som to zažil v Norimbergu, kde sme hrali zápasy, ktoré doslova nestáli za nič, ale 30 až 40tisíc divákov urobilo svoje. Možno boli nahnevaní, že sme nevyhrali, ale nikto sa nesťažoval, že zabil tri hodiny.“
V čom je to horšie balenie?
„Nerobme si ilúzie. Peňazí niet, šikovnejší odchádzajú. Niekedy sa ani nehrá zlý futbal, ale ako produkt je horšie zabalený a navyše aj negatívne prezentovaný. Pre mňa nepochopiteľné. Česko, Maďarsko si aj tú trochu chvália, my nie. Sme pápežskejší ako pápež, tak sa to prirovnáva. To negatívne sa týka aj vybavenia štadiónov, reklamy, televíznych prenosov. Aj žurnalistiky. Futbalu sa venuje málo miesta. Myslím po odbornej stránke. Obyčajne sa napíše, že futbal nestál za nič. V Nemecku bežia televízne debaty aj s fanúšikom, odborníkmi. Ozrejmia a vysvetlia sa isté problémy, urobia z toho šou. Zápas je jedna vec a reč o ňom iná. Keď môžu také debaty robiť Maďari, prečo aj my nie? Nie sme horší.“
Prečo Žilina a Artmedia odskočili. Je to v lepšom kupovaní hráčov?
„Povedal by som to, že oni fungujú ako v inom odvetví. Vždy je správne dosadiť správnych ľudí na správne miesta. Tých ľudí nie je veľa, treba ich hľadať a zaplatiť. Je ich pár. Niekde sú a niekde nie. Boli ľudia, ktorí nevedeli, ako to robiť, a tak dopadol Slovan. V Žiline sú od vedenia cez trénerov profíci a vedia, ako to funguje. V Artmedii sa zišla istá generácia hráčov s trénermi Weissom a Hippom, ktorí vedia, čo potrebujú, ako narábať s hráčmi. Je tam náročný majiteľ, ktorý vyžaduje maximum. Klub funguje možno na iných princípoch ako Žilina, ale funguje dobre. Tých dobrých ľudí na Slovensku skutočne nie je veľa, treba ich hľadať. Vybrať dobrých trénerov, funkcionárov, lekárov, celé tímy. Kto to dokáže, má nakročené k úspechu. A potom už je to aj o šťastí, ako sa dostať ďalej, ako postúpiť na penalty napríklad so Slaviou, ako mohla Žilina na možný postup do Ligy majstrov.“
Citlivá vec futbalu sú peniaze. Dá sa porovnať, aspoň percentuálne, aký je rozdiel medzi príjmami hráčov u nás, v Španielsku či v Nemecku?
„Nedá. V našej lige je slušne platených pár hráčov a keď hovorím slušne, myslím na stredoeurópske pomery. Nebavme sa o španielskej lige či nemeckej bundeslige, o anglickej Premier League už vôbec nie. Pred nami sú Česi, výrazne Poliaci. Z krajín ako Česko, Poľsko, Rakúsko sme najhoršie platení, aj celkový balík peňazí do futbalu je menší. Naši hráči idú radšej do Čiech, kde štyri-päť klubov vytvorilo veľmi dobré podmienky a tie priemerné aspoň slušné. Opakujem, naša liga vie tophráčov slušne zaplatiť, ale česká, rakúska a poľská špička im platia viac. Verím, že sa to postupne vyrovná a slovenskí futbalisti nepôjdu do priemerného českého klubu, ale zostanú doma a zvýšia kvalitu ligy.“
Prečo prestali diváci chodiť na futbal? Niektoré kluby, medzi nimi aj Slovan, ale najmä Trnava, majú aj fanúšikov, ktorí im výtržnosťami urobia viac škody ako osohu.
„Slovo fanúšik mi znie v súvislosti so slovenským futbalom čudne. Je podľa mňa nesprávne. Fanúšik je ten, ktorý je s klubom v dobrom aj v zlom. S výnimkou Trnavy a časti našich fanúšikov nemá takých na Slovensku takmer nik. Takých, ktorí žijú s klubom za každých okolností. Ale - klub musí fanúšikov aj vychovávať, vytvárať im podmienky. Obrazne - ak si chcú kúpiť klobásu, nemôžu zmeškať polovicu zápasu, ak si sadnú na sedadlo, nemusia sa báť, že si zničia šaty. Ak budeme hrať o titul, príde šesť-, sedem tisíc divákov, ktorí si budú hovoriť, že sú slovanisti. Česť výnimkám. Vrátane tých, podľa mňa asi tisícpäťsto, ktorí chodia stále. Možno sú temperamentnejší, búrliví. Klub musí ísť divákom v ústrety na maximálnu mieru, aj istým komfortom najmä v Bratislave, kde už zažili krásne futbalové časy. Poviem iný príklad fanúšikovstva. V Nemecku je klub Rott-Weiss Essen, ktorý hral tretiu ligu a v hľadisku mal stále 15- až 20tisíc divákov. A na tú tretiu ligu sa skutočne nedá pozerať. Ale tradícia robí svoje. Podobne v Anglicku. U nás príde divák až podľa toho, akú hru ponúkneme. Prostredie štadiónov je niekedy strašné, aj to odrádza. Keď sme hrali s Čechmi, čítal som, že súperovi diváci vraveli: Hele, od rozdělení se tady nic nezměnilo. V hajzli sou šóry a pivo je teplý.“
Samuel Slovák
Narodený: 17. 10. 1975 v Nitre
Výška/váha: 176 cm/75kg
Stav: Ženatý, manželka Ľubka, deti Martin 7, Juraj 2 roky.
Hráčska kariéra: 1994/97 Slovan, 1997/2002 CD Tenerife, 2002/2003 Liberec, 2004/2006 1. FC Norimberg, 2006/2008 Slovan.
Zápasy a góly v československej a slovenskej najvyššej súťaži: 129/17
Zápasy a góly v reprezentácii: 20/0.