Voľby už boli. S jedným voličom
Väčšina Rusov zajtra zvolí za prezidenta Medvedeva, lebo ho vybral Putin. Majú takéto voľby nejaký zmysel?
„To, čo tu volajú voľbami, ťažko nazvať naozajstnými voľbami, ako ich poznajú iné demokratické krajiny. Ide len o automatické potvrdenie výberu, ktorý už bol urobený. "
Môžeme povedať, že to budú slobodné voľby?
„Samozrejme, že nie. Nič v týchto voľbách nezávisí od voličov. Aj ostatní traja kandidáti nereprezentujú proeurópske zmýšľanie. Nie je tu žiadna demokratická alternatíva."
Prečo volebná komisia nepovolila kandidovať expremiérovi Michailovi Kasjanovovi? Aj keby sa zúčastnil na voľbách, nezískal by viac ako percento hlasov.
„Kremeľ nechce riskovať ani ten najmenší detail. Hoci by Kasjanov nezískal významný počet hlasov, je otvoreným kritikom Kremľa a jeho účasť vo voľbách by mu umožnila kritizovať Putina na verejnosti. Je to starý KGB inštinkt, kontrolovať všetko, čo i len náznakom hrozí kolíziou. Nie je to racionálne, je to na úrovni inštinktu."
Medvedevovi protikandidáti Putina vôbec nekritizujú. Prečo?
„Sú súčasťou systému a hrajú podľa ich pravidiel hry. Žirinovskij či Zjuganov nie sú opozícia. Nikdy nešli proti Putinovi."
Medvedev je bez ambícií. Ale nikdy nevieš, či mu nezachutí moc
Prečo si Putin vybral práve Medvedeva?
„Pre absenciu jeho personálnych ambícií, na rozdiel napríklad od Sergeja Ivanova (vicepremiér a bývalý minister obrany, pozn. redakcie ). Medvedev doteraz demonštroval, že po moci neprahne. No nikdy nevieš, každý vládca má svoje záujmy."
Môže mu zachutiť moc?
„Je dosť dobre možné, že Medvedev bude nasledovať Putina, ktorého vymenuje za premiéra, a to veľmi silného. Lenže v mnohých prípadoch, napríklad o vymenovaní guvernérov, ktorí zabezpečovali Putinove regionálne záujmy, bude rozhodovať Medvedev."
Očakávate v budúcnosti medzi nimi spory?
„Určite, ruská vládnuca elita nie je jednotná. Medvedev reprezentuje len jeden klan, je ich však viac. V zákulisí sa ukrýva veľký súboj o moc."
Prezident už nebude taký silný a moc sa rozdelí medzi dvoch ľudí. Zažilo Rusko niečo také?
"Rusko je podľa ústavy z roku 1992 superprezidentská republika. Parlament ale formálne môže navrhnúť nový zákon a zmeniť ústavu a krajinu viac priblížiť k parlamentnému systému."
Strana Jednotné Rusko, ktorú Putin v decembrových voľbách doviedol k ústavnej väčšine, trvá na tom, že ústavu meniť nebude. Zmení názor?
"Putin sa bude snažiť vyzerať dobre v očiach západnej komunity, ktorej sľuboval, že ústavu meniť nebude. Technicky však bude možné zmeniť spôsob vládnutia aj bez zmeny ústavy. Všetky možnosti sú otvorené."
Siloviky - (predstavitelia bezpečnostných síl) - majú v Kremli obrovský vplyv, myslíte si, že sa to zmení príchodom Medvedeva, ktorý ku nim nepatrí?
"Dufám, že áno. Medvedev hádam zostane pri svojich stanoviskách, ktoré nebudú izolovať Rusko. Trochu je možno trochu demagóg, ale Putin je ešte väčší a navyše s pozadím kágebáka, ktorý často staval Rusko do protizápadnej pozície."
Medvedeva podľa niektorých západných médií ako napríklad Economist môžu prekvapiť ťažké ekonomické časy.
"Môžu prísť. Keby sa ceny ropy a plynu tak raketovo nezdvihli, ruská ekonomika by pripomínala hospodárstvo typické pre krajiny tretieho sveta. Priemyselná výroba klesá a je menej efektívna."
Putin a jeho ľudia sú zazpečení. Na pomery KGB fantasticky
Je Medvedev pripravený na post prezidenta?
„Je dobre pripravený na rolu, ktorú mu prichystal Putin. Rusi veľmi dobre vedia, kto zostane ich naozajstným lídrom."
Charakterizovali by ste teda Medvedeva ako Putinovi lojálneho byrokrata?
„Samozrejme, a je za to veľmi dobre platený. Niektorí ľudia z jeho okruhu ma ubezpečili, že Putin Medvedeva kúpil veľmi dávno."
Myslíte neoficiálne? Podľa jeho majetkového priznania si žije pomerne skromne...
"Formálne to môže byť pravda. V skutočnosti, je to inak. Obávam sa však, že sa to nikdy nedozvieme."
Ak je Medvedev mimoriadne bohatý, ukrýva to dobre.
"Všetci to skrývajú, to je princíp. Okolie prezidenta Putina je mimoriadne bohaté. Podľa starých štandardov KGB fantasticky bohaté. A tieto zisky nechajú deťom v bankách na Západe."
Podobne sa vyjadril aj ruský analytický expert Stanislav Belkovskij s pochybnou povesťou, ktoré citovali nemecký Die Welt a britský Guardian. Je niečo pravdy na jeho slovách o Putinových miliardách z Gazpromu na tajných účtoch?
"Belkovskij naozaj nie je práve najdôveryhodnejšia osoba a neveril by som veľmi jeho tvrdeniam. Ešte pred dvomi rokmi stopercentne podporoval Putina, ktorý ho neskôr odstavil a preto išiel do opozície. Môžu to byť jeho osobné hry. Bez ohľadu na to, som ale presvedčený, že Putinovo okolie je veľmi bohaté."
V Rusku vládne autoritatívny režim, ale nie je to také zlé
V čom sa skrýva Putinova obrovská popularita? V kontrole elektronických médií?
"Na jednej strane je to silná propaganda, na druhej tradícia. Prezident Boris Jeľcin robil veľa chýb, ale snažil sa zmeniť tento paternalistický systém založený na silnom vodcovi. Nikdy neurobil nátlak na jediného novinára. Uvedomoval si význam slobodnej tlače. S Putinom sa znovu vraciame k tomu starodávnemu modelu."
Ako by ste pomenovali ruský režim. Niektorí mu hovoria "riadená demokracia" iní "ľahký autoritatívny režim".
"Určite je to ľahký autoritatívny režim . Rusko je však stále krajina v prechode a taká spoločnosť je veľmi dynamická. A to znamená, že je tu nádej."
Aj Medvedev pomerne často hovorí o slobode a občianskej spoločnosti.
"Očakávam, že jeho rétorika bude iná a civilizovanejšia ako tá Putinova."
Tiež však vidíme, že sa začína správať ako Putin, rozpráva ako on, chodí ako on.
"To je preňho pár dní pred voľbami nutné, v situácii, keď toľko ľudí verí Putinovi."
Putinove kroky ma už neprekvapujú. Potom čo nám vrátil hymnu kriminálneho štátu
Ľudskoprávne organizácie Amnesty International alebo Human Rights Watch nedávno kritizovali Kremeľ za potláčanie občianskych slobôd. V poslednej dobe sa podľa nich zvýšil najmä tlak na mimovládne organizácie. Obviňujú ich zo špionáže pre západné tajné služby, alebo ich len tak zatvýrajú. Prečo Kremľu vadia?
"Opäť je to ten istý KGB inštikt - mať pod kontrolou všetko. Za sovietskych čias monitorovali agenti všetky občianske aktivity. Dnes je to však inak. Nezávislé mimovládky začali vyrastať, je to veľký proces, ktorý sa nedá zastaviť. Potrebovali by ste diktatúru, aby ste to zastavili. V tomto Putin prehráva boj."
Prenasleduje FSB, nasledovníčka KGB, kritické mimovládky?
"Na to vznikol nedávno Federálny registračný úrad, ktorý si myslí, že má právomoci ako FSB.
Ako to funguje?
"Vymýšľajú si dôvody na zatváranie. Napríklad na našu organizáciu Občianska kontrola sa zamerali viackrát. Najskôr nás obvinili, že robíme niečo, čo ako mimovládka nemáme v popise práce. Samozrejme, že nenašli nič, čo by nezodpovedalo našim stanovám. Druhýkrát nás obvinili, že sme regionálna organizácia a interpretovali to tak, že nemôžeme mať aktivity mimo nášho regiónu. Napríklad, že sme nemohli najať právnikov zo Štokholmu a obrátiť sa s nimi na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Vrchol prišiel, keď nás Federálny registračný úrad vyzval na odovzdanie celej našej korešpondencie. Normálne má na to právo len prokuratúra, keď vyšetruje nejaký prípad. Po ťažkej debate sme sa rozhodli, že im ju dáme. Chceli sme sa vyhnúť tvrdým represiám a zabrániť zatvorenie organizácie. A podali sme ich na súd, ktorý dúfam vyhráme."
Tak ako nemá Kremeľ v láske mimovládky, nerád rozpráva o zločinoch komunizmu, napríklad KGB. Prečo tu neprebehla o nej žiadna diskusia?
"Posledný pokus o lustračný zákon koncom 90-tych rokov veľmi rýchlo zamietli. Vládcovia určite nie sú hard-core komunisti, stratili by veľmi veľa aj zo svojho bohatstva. Lenže prostalinistická rétorika a imperialistický komplex prežíva stále."
Boli ste prekvapený novou učebnicou o modernej histórii Ruska, kde sa zľahčuje komunizmus?
"Potom, čo nám Putin vrátil hudbu z hymny kriminálneho štátu (ZSSR), žiadne jeho kroky ma neprekvapia."
Boris Pustyncev
Keď v roku 1956 protestoval proti krvavému potlačeniu protikomunistického povstania v Maďarsku, zatkla ho KGB a poslali ho na niekoľko rokov do väzenia.
Dnes je Pustyncev (77) najvýraznejšou postavou medzi ľudskoprávnymi aktivistami v Petrohrade, kde šéfuje mimovládke Občianska kontrola.