roka poklesla. Developeri sa začali významne zaujímať o lokality mimo širšieho okolia Bratislavy.
Celkový objem plochy priemyselných nehnuteľností v roku 2007 narástol o viac ako tretinu.
Podľa štúdie poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis na konci vlaňajška bolo na Slovensku takmer 660 tisíc metrov štvorcových moderných skladov, distribučných centier a výrobných priestorov. V uplynulom roku sa začalo stavať ďalších 180 tisíc metrov štvorcových novej plochy, developeri prenajali 253 tisíc nových moderných priestorov. Plány developerov hovoria o možnej výstavbe ďalších 2,9 milióna metrov štvorcových.
Rekordné množstvo nových skladov postavených s tým, že ich developeri ponúknu na trh (špekulatívne priestory, a nie priestory postavené na zadanie konkrétneho zákazníka), zapríčinili aj rekordnú mieru neobsadenosti počas roka. Na jeseň preto zostala nevyužitá viac ako pätina plochy.
Koncom roka sa však situácia zmenila
a na prelome rokov 2007 a 2008 už zostalo neobsadených zhruba štrnásť percent skladov. Príčinou vlaňajšieho, alebo aj celkového boomu realitného trhu s priemyselnými priestormi
a priestormi pre logistiku na Slovensku je čoraz vyšší dopyt. Hlavnou témou trhu s priestormi v priemyselných parkoch a centrách stále zostáva automobilový priemysel.
Silný západ
Väčšina nových priemyselných projektov (622 tisíc metrov štvorcových plochy, teda viac ako osemdesiat percent) je
v Bratislave a okolí. K významným už existujúcim projektom patria centrá
v Rači a vo Svätom Jure, v Lozorne, Bratislave- Devínskej Novej Vsi,
v Trnave, v Galante-Gáni či v Senci. Ďalšie investori pripravujú alebo už stavajú v Malackách (VGP a HB Reavis) a opäť v Trnave (Extensa Group a HB Reavis) či v Senci (Goodman a Profinex spolu s firmou Randion). Hlavnými motívmi výstavby v týchto lokalitách sú podľa vedúceho pre trh s priemyselnými priestormi CB Richard Ellis Slovakia Petra Jánošiho pretrvávajúci dopyt, najmä zo strany automobilovej výroby, dobré podmienky pre výstavbu "na kľúč", dokončovanie cestnej infraštruktúry a prílev priamych zahraničných investícií. Rizikami tohto trhu sú naopak jeho blízke nasýtenie, rastúce ceny stavebných prác ako aj pozemkov, znižujúca sa nezamestnanosť a nedostatok odbornej pracovnej sily.
Atraktívne regióny
Zatiaľ čo veľká časť aktivít sa ešte stále sústreďuje v Bratislave a okolitých mestách, developeri začali intenzívnejšie vyhľadávať vhodné lokality aj inde na Slovensku. Sčasti ide o aktivity na základe predbežných dohôd s budúcimi nájomcami, časť priestorov začínajú budovať špekulatívne, teda na základe odhadu budúcej potreby, prípadne ide o výstavbu podľa špecifických potrieb klienta na kľúč. Napríklad spoločnosť Pro Logis dokončí 25 tisíc štvorcových metrov skladov v Novom Meste nad Váhom v prvom štvrťroku 2008 pre C&A a Joebstl. V tej istej lokalite začína špekulatívne stavať 22 a pol tisíca metrov štvorcových skladov spoločnosť Immoeast.
Mimo Bratislavy sa veľké, už existujúce priemyselné projekty nachádzajú v Novom Meste nad Váhom a Nitre. Ďalšie sa plánujú, stavajú, prípadne dokončujú vo Zvolene, Kechneci, Žiline, Trenčíne či Martine, opäť v Novom Meste nad Váhom, ako aj v Košiciach a Prešove. Developerov do nových lokalít na Slovensku láka rastúci dopyt a nenasýtený trh, diverzifikácia priemyslu na Slovensku, súčasná stále dostupná odborná pracovná sila a vyššia miera nezamestnanosti. Zavážia nižšie ceny pozemkov a ako výhľad na dokončenie cestnej infraštruktúry.
Rok 2007 v priemyselných nehnuteľnostiach
Bratislava a západ SR Iné regióny
Celkové množstvo (m2) | 622 481 | 36 152 |
Projekty vo výstavbe (m2) | 111 105 | 70 595 |
Neobsadenosť (%) | 13,8 | Nájomné |
(eur/m2/mesiac) | 3,50 až 4,00 | 3,50 až 4,50 |
Pozn.
priestory A kategórie
Zdroj: CBRE