Bunkre oživujú prenájmy

Bunker je zásobník sypkých materiálov, malá pevnosť alebo vojenský kryt. Tak vysvetľuje tento pojem slovník cudzích slov. Označenie bunker sa však vžilo aj pre úkryty civilnej ochrany, budované najmä v päťdesiatych rokoch v obytných domoch. Pred nežnou ..

Bunker je zásobník sypkých materiálov, malá pevnosť alebo vojenský kryt. Tak vysvetľuje tento pojem slovník cudzích slov. Označenie bunker sa však vžilo aj pre úkryty civilnej ochrany, budované najmä v päťdesiatych rokoch v obytných domoch. Pred nežnou revolúciou boli tieto stavby udržiavané a ich stav pravidelne kontrolovaný. Dnes je mnoho z nich v zlom stave. Výnimkou sú bunkre, ktoré sa dostali do prenájmu.

Na čo by mali bunkre slúžiť, pred akým nebezpečenstvom by mali obyvateľov chrániť a aké technické parametre by mali spĺňať - o tom sa dohadujú odborníci i laici. V čase, keď ich stavali bolo ich hlavným poslaním chrániť obyvateľov pred leteckým bombardovaním a pred účinkami zbraní hromadného ničenia. Dnes tieto dôvody ustupujú do úzadia, viac sa hovorí o terorizme, živelnej katastrofe, prípadne o priemyselných haváriách s dopadom na životné prostredie. Požiadavky na počet úkrytov klesajú aj preto, že v prípade niektorej z uvedených krízových situácií sa za efektívnu ochranu považuje evakuácia obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na plecia samosprávy

Evidenciu odolných úkrytov (obyvateľov by mali chrániť až päť dní), plynotesných úkrytov (ochrana na dva dni) a jednoduchých úkrytov budovaných svojpomocne vedú obvodné úrady. Odolné a plynotesné úkryty pre obyvateľstvo sa stavali najmä v najväčších mestách. O väčšinu z nich sa teraz stará samospráva mesta, ďalšie zostali v správe obvodných úradov. Štátna správa prispieva mestám len na zabezpečenie technológií, ktoré sú v úkrytoch - napríklad na opravu a údržbu filtroventilačných zariadení. Zvyšná údržba stojí veľa peňazí - väčšina úkrytov stavaných v minulosti je v zlom technickom stave.

Starý plot aj diskotéka

Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva pripúšťa aj mierové využitie ochranných stavieb pre obyvateľstvo - bunkre teda možno na rôzne účely prenajímať. Mestá, ak sa dá, ich rady prenajmú. V takomto prípade totiž zabezpečuje údržbu nájomca, a to podľa podmienok dohodnutých v nájomnej zmluve. Nájsť využitie pre prenájom bunkrov nie je jednoduché. Väčšina z nich je v podzemí a spravidla sú ťažko dostupné. Treba investovať aj nemalé prostriedky na skrášlenie interiéru. Z týchto dôvodov sa bunkre najčastejšie využívajú ako sklady. Zriedkavejšie využitie je na iné účely.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave - Starom Meste prenajímajú deväť bunkrov, sú v nich väčšinou sklady. Ako sklady ich využíva napríklad Archív hlavného mesta Bratislavy.

V ďalších je inštalatérsky, či maliarsky materiál, sklad písomností a vyradeného zariadenia. V siedmich úkrytoch má samospráva uskladnené ochranné masky a ostatný materiál pre protichemickú obranu. V jednom úkryte pamiatkárom uskladnili starý plot zo Šafárikovho námestia, v ďalšom je stolárska dielňa či čajovňa. V ostatných častiach hlavného mesta sa úkryty okrem skladov využívajú ešte aj ako posilňovne. Najznámejší bratislavský úkryt využívaný na civilné účely je pod Hradným vrchom. Sídli v ňom hudobný klub Subklub a strelnica krátkych guľových zbraní Colt Club.

Čím menej, tým lepšie

Na Mestskom úrade vo Zvolene sú radi, že majú v správe už len dva plynotesné úkryty. Podľa informácie mestského úradu v minulosti mali v správe aj jeden stály úkryt v bývalom kine Mier. Mesto však kino predalo a nový majiteľ na obdobie prestavby požiadal o pozastavenie používania úkrytu. Košice vlastnia 51 úkrytov, dva prenajímajú. Oba sú využívané ako sklady, jeden Štátnou vedeckou knižnicou a ďalší firmou Improma. Podľa hovorkyne košického magistrátu Jany Geročovej, ročný zisk z ich prenájmu je 40 tisíc korún. Mesto prispelo v roku 2007 do fondu opráv na údržbu ostatných úkrytov sumou takmer 200 tisíc. Bytový podnik mesta Košice, ktorý úkryty spravuje, dal na ich údržbu ďalších 14 tisíc korún z vlastných prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Žilina spravuje 11 plynotesných

a 25 odolných úkrytov. Ročne vyčleňuje zo svojho rozpočtu 360 tisíc korún na ich údržbu. Vzhľadom na šetrenie finančných prostriedkov sa veľa menších závad odstraňuje aj svojpomocne,

s využitím uchádzačov o zamestnanie

z úradu práce, zaradených na aktivačné činnosti v meste (murár, vodár a pod.). Žilina žiadne úkryty neprenajíma. V bratislavskom Starom Meste sa nachádza 62 krytov výlučne v bytových domoch. Podľa hovorkyne mestskej časti Aleny Kopřivovej vlani prispeli

do fondov opráv domov sumou 900 tisíc korún. Údržba úkrytov sa zabezpečuje najmä príspevkami do fondu opráv domov, v ktorých sa úkryty ochrany obyvateľstva nachádzajú.

Úkryty stavajú ďalej

Aj keď diskusia o význame úkrytov civilnej ochrany neutícha, bunkre stavajú aj dnes. Podľa vyhlášky ministerstva vnútra, ktorá upravuje zariadenia civilnej ochrany, sa musia stavať vo všetkých bytových domoch, v ktorých bude bývať viac ako päťdesiat obyvateľov. Aj rodinné domy by mali mať aspoň jednoduché svojpomocne budované úkryty so vzduchovodmi a zásobami vody. Úkryt musí mať aj každá nová nemocnica, hypermarket či divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Požiadavky, ktoré na plynotesné úkryty kladie vyhláška, stavby predražujú. Plynotesné kryty musia mať filtračné a ventilačné zariadenia s dodávkou vzduchu, elektroinštaláciu, telekomunikačnú techniku, hasiace prístroje. Úkryty môžu byť v podzemí, ale aj nad zemou, tie však vyjdú drahšie. V blízkosti úkrytov - nových, ale aj tých starších - musia byť sociálne zariadenia, priestor na uloženie zamorených odevov a špeciálnu očistu osôb. Úkryty pre viac ako tristo osôb musia mať vlastný náhradný zdroj energie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu