BRUSEL, BRATISLAVA. Washingtonu sa opäť podarilo rozdeliť úniu na starých a nových členov. Jadrom sváru je zrušenie víz a sprísnenie bezpečnostných pravidiel pri ceste do Ameriky.
Česko sa ako prvé rozhodlo ísť vlastnou cestou. V krátkom čase ho má nasledovať aj Slovensko.
Postupom Prahy a ďalších štátov, ktoré ju chcú nasledovať, nie je nadšená Európska komisia. Odkázala im, že si vyhradzuje právo konať. V kuloároch sa spomína napríklad žaloba na Európsky súdny dvor. „Kritika komisie je z časti oprávnená. Noví členovia ju žiadali o pomoc pri rušení víz a teraz ju ignorujú a idú vlastnou cestou,“ povedal Antonio Missiroli z bruselského Centra pre európsku politiku.
Minister vnútra Robert Kaliňák aj šéf diplomacie Ján Kubiš potvrdili, že sme už dostali od Američanov návrh memoranda, ktoré má viesť k zrušeniu obmedzení pri cestovaní. „Čoskoro sa majú začať diskusie expertov a predpokladám, že memorandum by mohli ministri vnútra podpísať v apríli,“ povedal Kubiš. Text budeme konzultovať aj s Bruselom. Doteraz veľmi eurokomforné Slovensko je však pripravené dupnúť si nohou.
Bez víz už v januári?
Kaliňák potvrdil, že do Bratislavy čoskoro dorazí aj americká delegácia, aby dohodla presné znenie dokumentu. On sám by potom buď koncom apríla, alebo začiatkom mája cestoval do Washingtonu a memorandum podpísal. Bratislava chce bezvízový styk už na budúci rok, keď končí v úrade George Bush. „Ak vyjdú všetky kroky, ktoré máme naplánované, Slováci by mohli bez víz cestovať do Ameriky začiatkom budúceho roka,“ povedal Kaliňák.
„Únia nám tri roky hádzala polená pod nohy,“ povedal vo Washingtone český premiér Mirek Topolánek s tým, že Praha od starých členov únie čakala podporu. Nedočkala sa a vykročila vlastnou cestou, dohodla sa s Američanmi aj na postavení ich protiraketového radaru na českom území. Oplatilo sa.
Posledné slovo má úradník
Ak nám Američania víza zrušia, cestovať cez Atlantik nebude jednoduché. Po teroristických útokoch v roku 2001 výrazne sprísnili bezpečnostné opatrenia aj pre krajiny, ktoré vízovú povinnosť nemajú.
Odpadne síce vyše stodolárový poplatok a vyčkávanie na veľvyslanectve, papierovačiek sa však nezbavíme.
Po príchode do USA vás bude čakať rovnako ako dnes kontrola a pohovor s imigračným úradníkom. Ten rozhodne, či vás do krajiny vpustí. Aj to až po odobratí odtlačkov prstov a fotografovaní. Podmienkou bude aj biometrický pas.
Americké úrady majú už dnes o každom Slovákovi podrobné informácie. Letecké spoločnosti im posielajú až 34 údajov vrátane adresy či informácií o kreditnej karte. Washington sa teraz snaží, aby boli na všetkých palubách aj ozbrojení strážcovia.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Biely dom chce zrušiť víza do konca roka
Slovensko má 95 percentnú šancu, že mu Spojené štáty zrušia víza. Biely dom je silným advokátom, aby sa to stihlo do konca roka. Tvrdí to slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Káčer.
Ako vnímate kritiku Európskej komisie, podľa ktorej by Česi a Slováci nemali ísť pri rušení víz vlastnou cestou?
„Európska únia robila veľmi málo, aby sme víza mali zrušené. Komisia sa neskôr rozhýbala, ale silné členské štáty nikdy nepritlačili Američanov k múru. My nemôžeme čakať. Slovensko má 95percentnú šancu dostať sa tento rok do bezvízového programu. Ak nevyužijeme tento rok, tak na to môžeme najbližších päť rokov zabudnúť“.
Nakoľko je reálny jarný termín na podpísanie memoranda medzi Slovenskom a Spojenými štátmi?
„Koncom marca bude americký tím cestovať na trase Budapešť, Bratislava, Vilnius, Riga. Po tejto návšteve môžeme memorandum podpísať v krátkom čase. Verím, že koncom apríla bude minister vnútra cestovať do Washingtonu.“
Zapracujú sa do textu aj názory Bruselu?
„Memorandum je všeobecný politický text. Po jeho podpise prídu na rad citlivejšie vykonávacie pravidlá. My v memorande uvedieme, že nechceme porušiť pravidlá únie a kompetencie komisie. Američania to absolútne akceptujú.“
Takže Slováci sa môžu tešiť, že na budúci rok už víza potrebovať nebudú?
„Z našej strany treba ešte dohodnúť presné vykonávacie pravidlá a urobiť právnu analýzu, kde sú tzv. červené čiary. Keď to všetko pripravíme, dôležité bude, aby sme splnili ešte jednu podmienku. Počet odmietnutých žiadostí musí klesnúť pod 10 percent. Ak na konci septembra klesneme pod toto číslo, zrušenie víz bude veľmi blízko. Nie je to nereálna vec. Slovensko je v podobnej situácii ako sú Maďari, Litovčania a Lotyši. V Bielom dome je silné odhodlanie dostať nás do bezvízového programu do konca roka.
(hud)
Kanada: čoskoro bez víz
Ešte pred Spojenými štátmi sa slovenským občanom zrejme už tento rok otvorí ich severný sused.
Slovenskí občania by mohli už o niekoľko týždňov cestovať do Kanady bez víz. Rozhodnutie je teraz v rukách zástupcov kanadského ministerstva občianstva a imigrácie.
Sľubné signály
„Máme signály, že to môže byť otázka týždňov,“ povedal pre SME slovenský veľvyslanec v Ottawe Stanislav Opiela. Zintenzívnenie spolupráce v otázke zrušenia víz potvrdil aj slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Odborná technická misia z Kanady navštívila Slovensko koncom roka. Zisťovali pripravenosť našej krajiny na prípadné zrušenie víz. Slovensku otvára dvere do Kanady aj náš decembrový vstup do schengenského priestoru. Slovensko však musí splniť niekoľko zásadných podmienok, medzi ktoré patrí maximálne štvorpercentný podiel zamietnutých žiadostí o víza aj otázka národnostných menšín.
Spoločne s Poliakmi
Významnú úlohu podľa Opielu zohráva aj ekonomický rast Slovenska či otázka bezpečnosti pasov.
Severoamerickú krajinu je tiež potrebné presvedčiť, že po zrušení vízovej povinnosti nedôjde k masívnej imigrácii slovenských občanov.
Spolu so Slovenskom by mohla Kanada zaviesť bezvízový styk aj pre Poľsko, Maďarsko či Litvu. Ottawa vlani v novembri zrušila víza Čechom.
Podmienkou je, že sa v krajine nezdržia dlhšie ako 90 dní a nebudú tam nelegálne pracovať. To bude platiť aj pre Slovákov.
(lum)