V pondelok reagoval manažment futbalového veľkoklubu zo severu na krivdu v stretnutí na juhu Talianska v Reggio di Calabria.
Vraj pomsta rozhodcov
Juventusu sa, podľa šéfov klubu, nestala po prvý raz. V otvorenom liste opatrne naznačujú, že rozhodcovia poškodzujú turínsky klub zámerne. Má to byť vraj dodatočná pomsta za korupčnú aféru, v ktorej hralo Juve kľúčovú úlohu.
Športový súd preradil slávne mužstvo v roku 2006 do druhej ligy (prokurátor navrhoval tretiu). V afére uviazlo s vysokými trestmi niekoľkoročného zastavenia činnosti viacero arbitrov.
Športový denník La Gazzetta dello Sport vyrátal a uviedol zaujímavú tabuľku. Ak by sa odrátali všetky góly, ktoré dostal Juventus za pochybné rozhodcovské výroky, viedol by o dva body tabuľku pred milánskym Interom. Teraz naň stráca 13 bodov. Na druhý AS Rím iba štyri.
Taliansky rekordér v počte titulov (27, dva posledné mu za trest odobrali) z Turína straty z posledných kôl cíti.
Prvé dva tímy Serie A majú istú účasť v skupinovej fáze Ligy majstrov, ďalšie dva o ňu musia bojovať v predkolách.
Nedvěd dostal pokutu
Turínske derby sa v stredu skončilo 0:0. Tréner Juve Claudio Ranieri pre televízny kanál Juventus Channel povedal: „Emotívne derby nemalo vysokú úroveň. Po čudnom zápase v Reggio di Calabria sme veľmi chceli vyhrať, ale čosi našej hre chýba. Pôsobíme nervózne. Po remíze nikdy nie som spokojný s výsledkom.“
Pavla Nedvěda (35) vylúčil rozhodca právom. Comotto z FC Turín do neho v zápale boja nešetrne vrazil, impulzívny Čech ho schmatol a vyťahal za vlasy priamo pred očami arbitra Rizzoliho.
Juventus včera nasolil Nedvědovi pokutu, českého stredopliara čaká isté zastavenie činnosti na niekoľko zápasov.
Vlani v Janove udrel protihráča lakťom, rok predtým, tiež v ligurskom prístave, stúpil na nohu rozhodcovi Farinovi. Dostal päťzápasové stop.
Zvláštna rivalita
Turínske derby, jedno zo siedmich v Taliansku, je po milánskom najslávnejšie. Domáci ho nazývajú Derby della Molle. Názov odvodili od dominanty piemontského mesta, veže Mole Antonelliana.
Momentálne hrajú oba kluby na menšom Olympijskom štadióne pre 27-tisíc divákov. Väčší Stadio delle Alpi, patriaci Juventusu, obnovujú.
V stredu bolo plno, čo v Turíne, paradoxne, nebýva zvykom na zápasoch Juventusu.
Rivalita turínskych klubov má zvláštne pozadie. Oveľa úspešnejšie Juve je najpopulárnejším talianskym klubom, ale nie turínskym.
V Turíne je populárnejší FC
Derby sa v meste hrá od roku 1907. S povojnovým príchodom obyvateľov najmä z juhu do priemyselného mesta s talianskou pýchou fiatkou rástol vplyv Juve po celej krajine, nie v Turíne.
Toro alebo Grande Torino (familiárne názvy FC) symbolizujú tradičný duch mesta.
Dnes ho považujú za jediný mestský. Dlhodobo bol pred Juventusom celé štyridsiate roky. Možno by bol aj dlhšie, ale 4. mája 1949 havarovalo lietadlo na palube s jedným z najslávnejších tímov celej talianskej histórie na kopci, pár metrov od slávnej turínskej baziliky Superga.
Pietne to pomohlo popularite FC. Jeho zápasy takmer vždy vypredajú, Juve hráva doma v komornej atmosfére, neraz sotva päťtisícovej.
Fanúšikovské rozdelenie v Turíne dnes vyznieva nelogicky.
Za Juventusom stojí koncern FIAT. Členovia rodiny zakladateľov fiatky Agnelliovci roky stáli na čele slávneho klubu.