BRATISLAVA. Daňový systém aj napriek predvolebnej aj povolebnej kritike súčasného premiéra Roberta Fica zostáva už niekoľko rokov stabilný. Rovnako ako vlani, ani teraz príliš veľké zmeny nenastali.
Novinkou v dani z príjmov fyzických osôb, ktorá stojí za zmienku, je takzvaná milionárska daň. Tá síce platila už vlani, ale až teraz sa prejaví pri podávaní daňového priznania alebo ročnom zúčtovaní dane. Dotkne sa ľudí, ktorí zarábajú mesačne v priemere viac ako 47,6-tisíca korún hrubého. Niektorí z nich budú musieť doplatiť štátu až 18-tisíc korún. Čiastočná zmena nastala aj v zdaňovaní podielových fondov. Kým do konca roka 2006 bola časť výnosov z vrátených podielových listov oslobodená od dane, v súčasnosti to už neplatí.
Od apríla minulého roka správcovská spoločnosť strháva z výnosov zrážkovú daň. V prechodnom období prvých troch mesiacov si však ľudia výnosy ešte mohli vybrať nezdanené. V takom prípade ich však musia priznať, teda podať daňové priznania a zdaniť.
Vyššia je odpočítateľná položka aj daňový bonus
Väčšina ostatných zmien súvisela s pravidelným zvyšovaním životného minima. Preto stúpla napríklad nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka z 90 816 na 95 616. Daňovníci, s výnimkou tých, ktorých sa dotkne milionárska daň, preto ušetria asi tisícku. Stúpol aj daňový bonus na dieťa.
Zvýšila sa aj hranica potrebná na priznanie dane. „Ak zdaniteľné príjmy daňovníka nepresiahnu polovicu platnej odpočítateľnej položky na daňovníka, teda 47 808 korún, potom daňovník daň neplatí,“ povedal finančný manažér poradenskej spoločnosti McGrath&Arthur Karol Borik. Predvlani štát na priznanie dane požadoval zárobok najmenej 45 408 korún. Daňovník nemusí priznávať daň ani vtedy, ak nie je vyššia ako 500 korún za celý rok.
Daň treba priznať najneskôr do konca budúceho mesiaca, inak hrozia ľuďom sankcie. Tlačivá na priznanie dane sú dve. Ľudia ich môžu bezplatne získať na každom daňovom úrade. Dá sa stiahnuť aj na internetovej stránke Daňového riaditeľstva.
Pre podnikateľov je len „béčko“
Ak niekto podniká, nemôže podať jednoduchšie „áčko“. To neobsahuje potrebné tabuľky a oddiely pre podnikateľské a iné príjmy. Podáva preto tlačivo B. Okrem podnikateľov ho používajú aj zamestnanci, ktorí mali viacero druhov príjmov.
Napríklad popri práci prenajímali nehnuteľnosť, inkasovali výnosy z podielových fondov alebo príležitostne písali články do novín a časopisov. Samozrejme, ak má podnikateľ viac druhov príjmov, takisto používa typ B.
Tlačivo A používajú len zamestnanci bez ohľadu na to, koľko mali zamestnaní. Podmienka je, že museli pracovať na pracovnú zmluvu alebo niektorú z pracovných dohôd. Mali teda len takzvané príjmy zo závislej činnosti. Využívajú ho ľudia, ak z rôznych príčin nestihli požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Na to mali čas len do 15. februára. Zamestnanci ho zvyknú používať aj vtedy, ak mali viac pracovných pomerov a nechcú, aby sa o tom ich zamestnávateľ dozvedel.
Vlani podľa hovorkyne Daňového riaditeľstva Ivety Adamíkovej podalo daňové priznanie vyše 800-tisíc ľudí. Väčšina z nich podávala podnikateľské „béčko“.
Postup pri vypĺňaní daňového priznania B
I. oddiel
Základné údaje o daňovníkovi.
II. oddiel
Vypĺňa sa, ak daňové priznania podáva za daňovníka jeho zákonný zástupca.
III. oddiel
Vypĺňajú zarábajúci penzisti, ak dostávali dôchodok od začiatku zdaňovacieho obdobia, teda od 1. januára. Takisto si tu daňovník uplatňuje nezdaniteľnú sumu (v minulom roku 95 616) na manželku.
IV. oddiel
Daňovník uplatňuje nárok na daňový bonus na deti.
V. oddiel
Zárobky zo zamestnania na pracovné zmluvy alebo pracovné dohody. Od nich sa odrátajú zaplatené odvody na zdravotné a sociálne poistenie a daňovník tak dostane čiastkový základ dane.
VI. oddiel
Príjmy z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti vrátane zahraničných.
VII. oddiel
Kapitálové príjmy aj zo zahraničia.
VIII. oddiel
Ostatné príjmy. Napríklad príležitostné príjmy z poľnohospodárstva, prenájmu hnuteľných vecí. Alebo príjmy z výnosov z vrátenia podielových listov.
IX. oddiel
Odpočet prípadnej daňovej straty. V druhej časti oddielu sa sumarizujú čiastkové základy dane z oddielov 5 až 8 a vyráta sa celkový základ dane. Ten sa potom prenesie do nasledujúceho oddielu.
X. oddiel
Uplatňujú sa tu nezdaniteľné časti základu dane. Počíta sa konečný základ dane, samotná daň a výsledok, ktorým je preplatok alebo nedoplatok na dani.
XI. oddiel
Len ak sa podáva dodatočné daňové priznanie.
XII. oddiel
Darovanie dvoch percent zo zaplatenej dane.
XIII. až XV. oddiel
Osobitné záznamy daňovníka. Napríklad príjmy zo zahraničia, počet príloh k daňovému priznania. Ďalej je tu žiadosť o vyplatenie daňového bonusu a vrátenia daňového preplatku. Nesmú chýbať podpisy daňovníka.
XVI. oddiel
V daňovom priznaní je prvýkrát. Slúži na výpočet nezdaniteľnej časti základu dane, ak mu ju milionárska daň znižuje.