Prezident je jasný. Vybral si ho Putin

Bývalé cárske mesto zažíva renesanciu. Dvaja Petrohradčania sa veľmi pravdepodobne podelia o moc nad Ruskom.

Na ďalekej Sibíri za polárnym kruhom už obyvatelia odvolili.Na ďalekej Sibíri za polárnym kruhom už obyvatelia odvolili. (Zdroj: REUTERS)

Jedenásťročná Jekaterina Filipovna už vie, kto vyhrá v nedeľu ruské prezidentské voľby. Nemusí ani čítať noviny či sledovať televízne správy. Na Základnej škole č. 305 na Budapeštianskej ulici v Petrohrade to vedia všetci školáci. „Vyhrá Dima Medvedev, je super,“ hovorí nadšene Káťa v dvojhlase so spolužiačkou Jelenou.

Supertalent Dima

Favorit ruských prezidentských volieb, prvý ruský vice­premiér, je totiž najslávnejším a jednoznačne najúspešnejším žiakom ich základnej školy v obrom sídlisku Kopčino.

Sovietski architekti ho naplánovali tak, že dnes v ňom žije v sivých betónových panelá­koch s vysadenými brezami okolo 400­tisíc ľudí. Vyrastal tam aj budúci prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev, ktorý si v škole číslo 305 našiel manželku Svetlanu. Odvtedy sa však veľa zmenilo.

Na sídlisku vyrástli sklenené hypermarkety, kiná a moderné obchodné centrá. Znak, že Rusko profitujúce z obrovských zásob plynu a ropy sa posunulo z centrálne riadeného hospodárstva niekam ďalej.

A Medvedev sa potom, čo ho so sebou do Kremľa stiahol jeho kamarát a patrón Vladimir Putin, presťahoval s manželkou a mamou do Moskvy. Tej telefonuje každý deň. A to napriek to­mu, že ako prezidentský kandidát, prvý vicepremiér a šéf Gaz­promu, najväčšieho plynárenského podniku na svete, je jedným z najvyťaženejších ľudí v krajine.

„Dima bol náš najlepší žiak. Mal vynikajúci prospech, veľmi veľa čítal,“ rozpráva vychovávateľka školy Tatiana Alexandrov­na. A hneď dodáva: „A keď sa vy­švihol do Kremľa, nezabudol na nás, pomohol nám tu postaviť krásne futbalové ihrisko s umelým trávnikom.“

Škola sa na pozajtrajšie voľby nijako špeciálne nepripravila. Bude jednou z volebných miest­ností po celom meste.

Voľby s jedným voličom

Lokálpatriotizmus však nie je tým hlavným prečo päťmiliónové, druhé najväčšie ruské mesto bude s radosťou v nedeľu hlasovať za Medvedeva. Tajomstvo jeho raketového nástupu v prieskumoch verejnej mienky, ktoré mu dávajú viac ako 70 percent, je prozaické. Za svojho nástupcu si ho vybral súčasný prezident Putin, ktorý už podľa ústavy tretíkrát kandidovať nemôže.

„Kohokoľvek by si vybral Putin, bol by jasným favoritom,“ hovorí petrohradský sociológ Dmitrij Dubrovskij. „Problém týchto volieb je, že ľudia nechcú výber. Chcú silného lídra a tým je Putin,“ hovorí Dubrovskij.

Putin napínal ruských voličov do poslednej chvíle. Svojho kandidáta prezradil až po jednoznačne vyhraných parla­ment­ných voľbách v decembri. Kremlinológovia mali dvoch favo­ritov – mladého právnika s umierneným slovníkom Medvedeva a „ruského jastraba“, bývalého ministra obrany Sergeja Ivanova.

„Mali sme to šťastie, ak sa to tak dá povedať, že si Putin vybral to menšie zlo a pred militantným agresívnym protizápadným agentom zvolil sebe lojálneho a veľmi schopného byrokrata,“ hovorí sociológ Dubrovskij. Najviac sa to podľa neho prejaví v zahraničnej politike. Medvedev, ktorý rád rozpráva o slobode a na rozdiel od Putina sa aj často usmieva, je podľa Dubrovského celkom iný ako Ivanov so svojou agresívnou rétorikou proti Západu a NATO.

Putinov vabank

Zatiaľ je Medvedev vnímaný ako Putinov chránenec, ktorý nikdy nevyšiel z jeho tieňa a Putin ako najväčšia autorita v krajine. „Ktovie, ako sa bude správať Medvedev, ak mu zachutí moc,“ hovorí Dubrovskij.

Ako prezident však bude mať väčšie právomoci ako premiér, ktorým by sa po májovej výmene v Kremli mal stať Putin.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Putinovci

Ak niekto čakal, že kľúčové ruské voľby bude sprevádzať vášnivá kampaň plná plagátov a ostrých debát medzi kandidátmi, musí byť sklamaný. Čaká ho drsná realita „riadenej demokracie“, ako niektorí eufemisticky nazývajú ruský režim. Víťaz je dopredu jasný.

Aj v rodnom meste Putina a Medvedeva je viac bilboardov k 15. výročiu Gazpromu, než tých predvolebných.

Ruský volič si nepotrebuje vyberať, ak má silného lídra, ktorý už vybral zaňho.

Medvedev, ktorý je napriek svojmu menu, pomerne jemný človek­ sčítaný intelektuál, si je tejto slabiny vedomý a tak začal Putina napodobňovať. Chôdzou, rétorikou, jednoducho pritvrdil. Napríklad sa vyfotografoval s kalašnikovom v ruke. Ruský prezident musí byť drsňák. Voličom je to však jedno. Tak či tak by volili tak ako povie Putin. Rusi sa vidia ako impérium. A to im podľa nich zaručí Putin, ktorému radi odpustia, že namiesto prezidenta bude vládnuť stále on. Veď im vrátil sebavedomie.

Medvedev má v telke na ružiach ustlaté

Ruské televízie ovládlo duo Putin ­ Medvedev.

Protikandidáti favorita prezidentských volieb Dmitrija Medvedeva sa zdržali väčšej kritiky Kremľa a jeho oficiálneho kandidáta. Až do včera.

Komunistického kandidáta Gennadija Zjuganova, ultranacionalistu Vladimira Žirinovského i Andreja Bogdanova z málo známej Demokratickej strany pobúrilo spravodajstvo všetkých hlavných spravodajských kanálov .

Tie odvysielali idylický desaťminútový príspevok o stretnutí Medvedeva s občanmi v Nižnom Novgorode, ktorý podľa ruského denníka Vedomosti pôsobil ako jasná politická reklama a za normálnych okolností by stála v hlavnom vysielacom čase okolo 800­tisíc dolárov.

Najradikálnejšie sa voči tomu postavil šéf komunistov Zjuganov, ktorý sa chce obrátiť na súd. „Mne tak dajú 30 – 40 sekúnd maximálne,“ citoval ho server newsru.com.

Neobjektívne spravodajstvo ruských televíznych kanálov včera kritizovala aj medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc.

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeho potenciálnemu nástupcovi Medvedevovi podľa nej venovali hlavné televízie až 85,5 percenta času, na NTV dokonca až 97,5 percenta.

(rek)
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 741
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 350
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 144
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 955
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 779
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 514
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 396
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


SkryťZatvoriť reklamu