PREŠOV. Michal Kočiš vyštudoval učiteľstvo pre prvý stupeň a predškolskú pedagogiku na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity. Prvý raz prišiel do škôlky na Jurkovičovej ešte počas štúdií. "Začal som robiť diplomovku, vyučovanie projektovou metódou. Skúšal som štyri týždňové projekty. Chcel som ostať v školstve a pani riaditeľka bola potešená tým, že som mal záujem ostať v škôlke," hovorí mladý pedagóg, ktorý si v súčasnosti rozširuje vzdelanie o etopédiu, čo je pedagogika sociálne narušených jedincov.
Mužský prístup
Práca s deťmi znamená pre Michala Kočiša "hlavne veľa energie, vyčerpávajúcej i dobíjajúcej". Tvrdí, že do práce učiteliek materskej školy zaviedol aj určité mužské prvky. "To, že deťom sa venuje aj pani učiteľka, aj pán učiteľ, je pre ne obohacujúce. Napríklad pri konštrukčných hrách. To je moja parketa," vraví Michal Kočiš a dopĺňa: "Snažím sa ísť na to chlapsky, ponúkať im to, čo viem. To ženské ponúkne skôr pani učiteľka."
Reakcie okolia
Deti si na pána učiteľa zvykli bez problémov. "Sú zlaté, doteraz nebol žiadny problém. Keď som nastúpil, tak si pamätám, že sa ma jedno dievčatko bálo, ale na druhý deň už bolo v pohode," hovorí Michal Kočiš.
Na pána učiteľa si zvykli aj rodičia. Spokojné sú aj jeho kolegyne. "Je to schopný mladý chlapec. Jediná ruža, ktorá tu zakvitla. Je hudobník, dobre ovláda angličtinu, vie deti zaujať a postarať sa o ne. O takej učiteľke môžu iné materské školy iba snívať," tvrdí riaditeľka Monika Imrichová.
Ostane v školstve?
Či zostane Michal Kočiš pracovať v školstve, to ešte sám nevie. "Ťažko povedať, sám neviem, čo bude," hovorí a dodáva, že zatiaľ je so svojou prácou spokojný.
V blízkej budúcnosti ho však čaká životná zmena, chystá sa oženiť.