TRNAVA. Prášok, listiny a mince, ktoré sa našli začiatkom februára pri obnove veže Dómu svätého Mikuláša v Trnave, preskúmali historici. Najväčším prekvapením sú relikvie, pozostatky talianskych svätcov Felixa a Lucida.
„V prípade svätého Felixa môže ísť o pozostatky rímskeho pápeža Felixa II. a Lucidus môže byť biskup z Verony. Akými cestami sa dostali do Trnavy, nie je jasné,“ povedala Zuzana Rábiková, historička Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
VIDEO: Vo veži našli pápežove kosti z jeho ľavej ruky
Svätcov dokumentujú sprievodné listy, v ktorých boli rozpadnuté kostičky zabalené. Jeden z nich upresňuje, že kosti svätého Felixa pochádzajú z jeho ľavej ruky a boli k nim pridané aj pozostatky ďalších svätcov. Svätci mali vyprosovať súčasným i budúcim generáciám dobrodenie zhora, nielen z najvyššieho miesta veže, ale aj z neba.
Dokumenty sú staršie
Sprievodné listy dokladajú aj staršie obnovy veže. Nepochádzali z poslednej rekonštrukcie spred dvesto rokov, ako predpokladali historici pred podrobným prieskumom. List s relikviami mučeníka Felixa pochádza z roku 1678, má teda o stotridsať rokov viac a list s ostatkami Lucida je z roku 1760, je teda takmer 250 rokov starý. Do veže ich vložili počas predchádzajúcich rekonštrukcií, vždy ich vybrali a vrátili späť. Pozostatky sa pri manipulácii znehodnotili, rozpadli sa na prášok.
„Vzácna je aj listina z poslednej rekonštrukcie z roku 1825. Sú v nej na pergamene krasopisne napísaní i najvyšší cirkevní a svetskí hodnostári Uhorska. Nechýba richtár, úradníci i senátori. Nezabudli ani majstra klampiara a tesára,“ hovorí historička Zuzana Rábiková.
Z inej listiny písanej vo švabachu sa dozvieme aj to, ktorý opaskársky majster vyrobil tubus, teda schránku na dobové dokumenty a ktorý klampiar ju uzavrel. Vložili tam aj vtedajšie platidlá a farár Martin Miškolci dal sám za seba zlatý dukát. Pridal aj list, v ktorom to napísal.
Peniaze na vežu neboli už vtedy
Aj pred dvesto rokmi chýbali peniaze na opravu veže, preto sa niekoľko rokov odďaľovala. „Práce vo výškach boli drahé aj v minulosti. Ostrihomská kapitula dala na to na účet peniaze, ktoré sa zúročili na 2 400 zlatých, no práce sa predražili až na 5100. O zvyšok sa asi postaralo mesto, ktoré malo nad farským kostolom patronát,“ predpokladá historička.
Tieto odkazy minulosti sa vrátia späť do veže pri súčasnej obnove, ktorá potrvá do septembra.
Autor: Text, video: Jana Beňová