Bývalý manžel žil potulným životom, hral hazardné hry. Narobil dlhy šestnásťtisíc korún a pokúsil sa o samovraždu. Zostal v takom stave, že sa na nič nepamätá. Veritelia už dali na neho exekúciu. Teraz je v zariadení opatrovateľskej služby. Môže exekútor siahnuť na jeho celý dôchodok, keď on iné príjmy nemá a nemá ani žiadnu nehnuteľnosť?
Gabriela, Partizánske
Vzhľadom na to, že z vašej otázky nie sú zrejme viaceré podstatné skutočnosti, naša odpoveď je len orientačná.
Exekúcie upravuje zákon 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov. Podľa tohto zákona je možné pristúpiť k exekúcii formou zrážok aj z iných príjmov ako zo mzdy. Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z dôchodku.
Podľa § 70 cit. zákona sa nesmie zraziť v tomto prípade z dôchodku základná suma. Spôsob výpočtu základnej sumy upravuje nariadenie vlády 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia. Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť, je 60 percent životného minima platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Aktuálna výška životného minima u vášho bývalého manžela ako samostatne posudzovanej osoby je v súčasnosti 5130 Sk, konkrétna suma, ktorá sa nesmie zraziť vášmu bývalému manželovi z dôchodku by bola pri uvedenom výpočte 3 078 Sk. So zmenou výšky životného minima dôjde automaticky aj k zmene základnej sumy.
Exekučný poriadok ďalej v § 89 uvádza, že ak ide o exekúciu zrážkami z dôchodku občana, ktorý je povinný platiť úhradu za poskytnutú starostlivosť v zariadení sociálnych služieb, nepodlieha exekúcii suma potrebná na platenie tejto úhrady a suma rovnajúca sa povinnému zostatku z príjmu občana po zaplatení tejto úhrady. V prípade, že by váš bývalý manžel poberal zvýšený dôchodok pre bezvládnosť, čo je príspevok občanovi na úhradu zvýšených nákladov súvisiacich s potrebou ošetrovania a obsluhy inou osobou, do čistého príjmu by sa zvýšenie dôchodku nezapočítavalo.
Vzhľadom na to, že nepoznám podrobnosti prebiehajúceho exekučného konania, nemožno sa s určitosťou vyjadriť, či váš manžel nepremeškal lehotu na podanie námietok proti exekúcii, ktorá je štrnásť dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie a v rámci ktorých sa mohol brániť, respektíve či exekútor dodržal postup podľa zákona pri výkone exekúcie (v takom prípade by bolo možné brániť sa súdnou cestou proti jeho nezákonnému postupu). To však zrejme momentálnu situáciu nerieši. Prichádza do úvahy aj zastavenie exekúcie v prípade, ak majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie.
Tatiana Mazancová,
Advokátska kancelária
JUDr. Tatiana Mazancová
www.mazancova-lawoffice.sk
Autor: Potrebujete radu? Napíšte. Petit Press, a. s., Lazaretská 12, 814 64 Bratislava (Odpovede zverejňujeme, neposielam