Konzervatívci otestujú v Hamburgu Zelených

Po tretíkrát v tomto roku kresťanskí demokrati prišli o percentá v krajinských voľbách. V Hamburgu aj napriek poklesu hladko obhájili víťazstvo.

Na povolebnej párty v rybárskom prístave hamburský starosta Ole von Beust neskrýval spokojnosť. Nepodarilo sa mu síce obhájiť absolútnu väčšinu, ale naďalej ostáva v kresle. Pre CDU vybojoval 42 percent, druhý najlepší výsledok v histórii.

Von Beust je v pohodlnej situácii, môže si vybrať koaličného partnera. Jeho tradičný spolupútnik liberálna FDP sa do parlamentu nedostala, na výber teda má dvoch neštandardných partnerov: Zelených alebo sociálnych demokratov (SPD).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„S obidvoma sa stretnem a uvidíme, s kým bude väčšia zhoda,“ vyhlásil von Beust v televízii ZDF.

SkryťVypnúť reklamu

Generálny tajomník CDU Ronald Pofalla otvorene vyhlásil, že koalícia so Zelenými by Hamburgu prospela. Otestovala by novú spoluprácu, keďže konzervatívci hľadajú nového partnera po celoštátnych voľbách na budúci rok.

Von Beust im otvorene dvorí, ale pre Zelených je aj veľkým rizikom. Ich voliči sú skôr ľavicoví a už len predvolebná špekulácia o spolupráci s von Beustom spôsobila pokles preferencií. Šéfka hamburských Zelených Christa Goetschová povedala, že nepôjde do koalície podľa čísel, ale podľa toho, koľko zelenej politiky sa podarí presadiť.

Von Beust si Zelených teda bude musieť kúpiť ústupkami a tí sa nechcú predať lacno. Ide najmä o ekológiu a školstvo. CDU povolila výstavbu tepelnej elektrárne Moorburg, ktorá bude najväčšou spaľovňou čierneho uhlia v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

Protest proti nej bol základom zelenej kampane, nad plagátmi so sloganom Kohle von Beust (uhlie od Beusta) sa bavilo celé mesto.

Politológ Friedbert Rüb očakáva v Hamburgu veľkú koalíciu podľa vzoru kancelárky Angely Merkelovej. „CDU povolila výstavbu Moorburgu, s tým sa Zelení nik­dy nezmieria. S SPD sa ľahšie dohodnú aj na elektrárni, aj na školstve,“ hovorí Rüb.

Starosta Ole von Beust sľúbil, že nebude ľudí nudiť koaličnými ťahanicami, ako sú v Hesensku. Asi nechce, aby Ham­burčania definitívne stratili záujem o politiku. Volebná účasť bola 62 percent, najnižšia v histórii prístavného mesta. © SME


Autor: Michal Kmeč, Hamburg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 665
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 345
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 662
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu