Učiteľa vyhodili pre pieseň
BERLÍN. Pieseň nacistickej mládežníckej organizácie Hitlerjugend nútil svojich študentov spievať na hudobnej výchove učiteľ gymnázia v nemeckom Delmenhorste. „Pochodujeme pre Hitlera, nocou a nepohodou, so zástavou mladosti, za slobodu a chlieb,“ spievali študenti.
Učiteľ síce prišiel o prácu a čaká ho disciplinárne konanie, ale trestného činu sa vraj nedopustil.(čtk)
Čína mení zákon o práci
PEKING. Čína stojí na počiatku najväčšej modernizácie pracovných zákonov a regulácie pracovného trhu v dejinách. Nové pravidlá začali platiť od 1. januára 2008. Reformy zabezpečia zamestnancom viac ochrany a väčšiu právnu istotu zamestnaným cudzincom. Reforma prichádza vo chvíli, keď krajina čelí nedostatku kvalifikovaných pracovných síl a rýchle starnúcej populácii.
Čínske reformy opisuje prvá európsko-čínska štúdia o čínskom pracovnom trhu, ktorú vypracovala Akadémia sociálnych vied v Šanghaji a Institut Adecco v Londýne v spolupráci s univerzitou vo Warwicku. Štúdia vidí reformy ako zásadný krok smerom k štandardom medzinárodného trhu práce. Kolektívne zmluvy, zákonom vymáhateľné práva zamestnancov a ochrana pred prepustením už v Číne nebudú tabu.
Nové čínske zákony predstavujú strategické vodidlo pre nasledujúcich desať až pätnásť rokov. Budú znižovať rýchlosť fluktuácie zamestnancov a vnesú väčšiu transparentnosť do pracovných sporov. Mali by lepšie ochrániť obchodné tajomstvo a prísť s ponukami pre zamestnávateľov, aby investovali do odborného vzdelávania zamestnancov. Otvoria aj nové formy pružnej práce. Čínska vláda chce presadzovať nové zákony vo všetkých provinciách.
Autor: Zdroj: Online Recruitment Magazine, Infoservis.insite.cz