PARÍŽ. Generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángel Gurría vyzval členské krajiny na väčšiu pomoc prisťahovalcom pri integrácii do života.
Na tlačovej konferencii v Paríži povedal, že to umožní lepšie využiť ich kvalifikáciu, ktorá je v priemere vyššia ako u domáceho obyvateľstva.
Počet imigrantov sa stále zvyšuje a bude ďalej rásť
V publikácii OECD Profil imigrácie 21. storočia, ktorú v Paríži predstavili, sa konštatuje, že od 60. rokov sa imigrácia do členských krajín organizácie zvýšila trikrát a že sa dá čakať ešte rýchlejší rast. To zvyšuje význam prepracovanej imigračnej politiky.
Publikácia sa zaoberá len legálnou migráciou. Okolo roku 2000 tvorili podľa nej osoby narodené v zahraničí 7,5 percenta obyvateľov krajín OECD. Najviac z nich – až 31,4 milióna – žilo v USA, v Nemecku to bolo 7,8 a vo Francúzsku 5,6 milióna.
Pre Slovensko sa uvádza počet 113-tisíc, z toho 96-tisíc je z iných krajín OECD, a pre Českú republiku je údaj OECD 437 000, z toho 338 000 z iných krajín OECD.
Imigranti majú často vyššie vzdelanie ako domáci
Ak sa nepočíta legálna migrácia medzi európskymi krajinami, pochádzalo najviac imigrantov – 19 miliónov – z Latinskej Ameriky, a až na druhom mieste bola Ázia (16,1 milióna).
Gurría označil za veľkú výzvu prekvalifikovanosť prisťahovalcov; tvrdí, že viac ako 24 percent z nich má vzdelanie tretieho stupňa, zatiaľ čo priemer u domáceho obyvateľstva je len 19 percent.
Okrem toho imigranti častejšie ako domáci robia práce, na ktoré je ich kvalifikácia príliš vysoká.
Veľkým krajinám
únik mozgov nehrozí
Generálny tajomník tiež do istej miery relativizoval často vyslovované obavy z dôsledkov úniku mozgov z rozvojových do rozvinutých krajín. Vo väčšine veľkých rozvojových štátov, ako Brazília, India, Indonézia alebo Čína, odchádza podľa neho do zahraničia len malé percento vysokoškolákov. „Dramatické“ ale môžu byť dôsledky pre malé štáty, ako napríklad Jamajka, Haiti alebo Fidži, z ktorých odchádza do zahraničia až 40 percent vysoko kvalifikovaných obyvateľov.