Na part time – čiže čiastočný úväzok – dnes pracujú mnohí študenti. Stále viac sa mladí zaujímajú aj o zahraničné stáže. A dôvod? Chcú získať pracovné skúsenosti.
Dosiahni svoj cieľ v práci bez hraníc
Tohtoročné Národné dni kariéry ponúkajú študentom aj absolventom vysokých škôl rôzne typy pracovných úväzkov, stáže a množstvo ďalších informácií.
Tento veľtrh vychádza už prakticky 13 rokov z osvedčeného konceptu: v stánkoch jednotlivých firiem môžu študenti zistiť, aké pozície trh práce ponúka a aká je ich náplň. Tak si dokážu urobiť lepšiu predstavu o tom, o ktoré profesie je záujem a čo ich v reálnom svete práce čaká.
Zo štatistík vyplýva, že dnes je veľký nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v stavebníctve, strojárstve, obchode a ďalších odvetviach. Je teda vôbec potrebné usilovať sa o získanie ďalších bodov do životopisu v podobe praxe?
Záleží na tom, ako si predstavujete kariéru
„Je síce pravda, že trhy sa otvárajú a pribúdajú možnosti aj pre mladých. Ale zamestnávatelia aj od nich vyžadujú praktické skúsenosti, a nielen také, aké mohli nadobudnúť popri štúdiu v zamestnaní na part time,“ hovorí Jana Vidišová, študentka ekonomiky z Banskej Bystrice. „Veľmi dobré je, keď mám skúsenosti aj zo zahraničia a dôležitý je často najmä cudzí jazyk.“
Jana Vidišová považuje za najlepšiu prípravu zahraničné stáže. Povinné školské stáže podľa nej nemajú vždy takú hodnotu, ako by si študenti predstavovali.
„Stáže na plný úväzok – aké organizuje napríklad AIESEC – sa viac približujú skúsenosti z reálneho zamestnania,“ hovorí. „Záleží, samozrejme, aj na tom, ako si človek svoju kariérnu dráhu predstavuje, aké má nároky. Sú určite spoločnosti, kde prax nie je podmienkou, ale ak sa zaujímate o kvalitnú pozíciu, tak sú nároky vyššie. Pri všetkých, ktoré zaujali mňa, bola prax určite vítaná, ak nie vyžadovaná.“
Skúsenosť s part time alebo stážou okrem toho pomôže človeku rýchlejšie sa zorientovať neskôr v zamestnaní. Získa zrelší pohľad.
Príbeh práce z prvej ruky
Špecialitou v menu tohtoročných dní kariéry sú manažéri z praxe, ktorí dopĺňajú informácie firemných recruiterov živými príbehmi.
„Recruiteri, samozrejme, vedia podať dostatočne kvalitné informácie o ponúkaných miestach o náplni práce a podobne. Ale manažér, ktorý bol priamo pritom, ako sa práca jednotlivých oddelení rozbiehala, vie porozprávať o práci zaujímavejšie. Študenti si zaslúžia informácie z prvej ruky,“ hovorí Pavol Varga, manažér spoločnosti DELL, ktorá je generálnym partnerom podujatia Národné dni kariéry.
Work life balance
Špecifikom dní kariéry, a ako organizátori radi pripomínajú „pridanou hodnotou“, je najmä sprievodný program. Organizátori ho pripravili v spolupráci so spoločnosťou Trenkwalder a jeho motto znie: Dosiahni svoj cieľ v práci bez hraníc. Tvoria ho odborné prednášky. Tento rok to budú rozličné workshopy, simulačné tréningy a prezentácie z podnikovej praxe, ktoré pripravila spoločnosť Recruitment International. Na prednášky sa dá prihlásiť tento rok aj on-line, ale vítaní sú aj neprihlásení záujemcovia.
Po minulé roky boli súčasťou programu workshopy na témy „Ako napísať životopis alebo Praktické rady, ako úspešne absolvovať pracovný pohovor vo firme. Tento rok ich vystriedajú prednášky o koučingu a work-life balance.
„Predpokladám, že dnes sú už pravidlá správneho písania životopisov dostatočne známe a ten, kto si nie je istý, môže si nájsť všetky potrebné rady na internete. Za dôležitejšie dnes považujem upozorniť aj študentov na to, že sa viac treba venovať aj rovnováhe medzi prácou a súkromím,“ hovorí projektová manažérka NDK Petra Bobišová. „Dnes ľudia veľa pracujú a súkromie ostáva bokom. Mnohí robia desať aj viac hodín denne a nemajú čas rozvíjať sa v osobnej oblasti. Veľmi zanedbávajú súkromie. Chápem, že mnohí musia myslieť na hypotéky, ale tie sa splácajú aj tridsať rokov, a koľko vydrží človek také tempo? O niekoľko rokov sa prejavia následky. Sú jednostranne zameraní, nefungujú im partnerstvá, niekedy dokonca ani nevedia, že majú osobné problémy.“