HAVANA, BRATISLAVA. Kuba má po takmer polstoročí nového prezidenta. Aj nová hlava štátu sa volá Castro, ale je to Raúl, o päť rokov mladší brat Fidela. Raúl nemá bratovu charizmu, do dejín ostrova by sa však mohol zapísať ako muž, ktorý sa odhodlal k reformám.
Včerajšie zvolenie bolo len formalitou. Raúl už je fakticky prezidentom od júla minulého roka. Fidel mu vtedy prvýkrát v histórii krajiny dočasne odovzdal právomoci, keď podstúpil riskantnú operáciu brušnej dutiny. Odvčera je hlavou štátu a veliteľom ozbrojených síl oficiálne.
Novozvolený parlament včera zvolil aj vicepremiérov a zvyšných členov 31-člennej Štátnej rady. Jeho členom sa mal včera stať aj 56-ročný Carlos Lage, autor hospodárskych reforiem v 90. rokoch, keď sa Kuba po rozpade Sovietskeho zväzu ocitla bez finančnej pomoci.
Ekonomické reformy
Raúl Castro by mal podľa BBC v novej funkci uskutočniť zásadnejšie ekonomické reformy a „štrukturálne zmeny“. Nový prezident bude musieť niečo urobiť, pretože nespokojnosť na ostrove vzrastá. Takmer 70 percent Kubáncov a väčšina novozvolených poslancov sa narodili po kubánskej revolúcii v roku 1959 a chcú lepšie životné podmienky.
Na ostrove kolabuje mestská doprava, obyvatelia dostávajú stravu na prídel a výpadky elektrického prúdu sú čoraz častejšie.
Cez víkend sa objavila informácia, že do Havany pricestoval Hans Modrow. Posledný komunistický premiér NDR patril k reformátorom v komunistickom vedení a viedol NDR do pádu komunizmu.
Východonemecký expremiér síce poprel, že prišiel novému vedeniu radiť, ako robiť reformy, nemecký profesor Heinz Dieterich, ktorý je priateľom Modrowa a poradcom venezuelského prezidenta Cháveza, je však presvedčený o opaku.
Modrow by vraj mal novému vedeniu poradiť, aby bolo flexibilnejšie a začalo so zavádzaním reforiem čo najskôr.
Fidel vylúčil politické zmeny
Politické zmeny na ostrove vylúčil samotný Fidel Castro, ktorý minulý týždeň ohlásil odchod z čela krajiny. V sobotu v úvodníku oficiálneho denníka Granma napísal, že žiadne veľké politické zmeny po jeho odchode ostrov nečakajú.
Exilovým Kubáncom v Spojených štátoch odkázal, že je to naopak Amerika, ktorá potrebuje zmenu.
Voľbu nového kubánskeho prezidenta včera pozorne sledovali vo Washingtone i v Bruseli. Spojené štáty i Európska únia už naznačili, že samotná zmena na čele štátu nemusí stačiť na zlepšenie vzájomných vzťahov. Americký prezident George Bush žiada slobodné voľby, Európska únia prepustenie politických väzňov.
Raúl Castro však chce s USA rokovať až po odchode Georgea Busha z funkcie.
Pre mňa je to normálny deň. Všetko ostane pri starom.
Kubánec Carlos