WASHINGTON, BRATISLAVA. Rozbúrené more v Pacifiku dlho bránilo vypáleniu rakety, ktorá mala zabrániť vstupu špionážnemu satelitu do atmosféry. Američania nad ním stratili kontrolu a hrozilo, že trosky by mohli dopadnúť na obývané oblasti. V noci zo stredy na štvrtok však americké námorníctvo zabránilo najhoršiemu.
Špeciálnou raketou, ktorú odpálili z vojnovej lode z Pacifiku, ukončili len ročnú púť špionážnej družice USA 193, ktorú v decembri 2006 poslal do vesmíru Národný úrad pre prieskum.
VIDEO - Američania zostrelili špionážny satelit
VIDEO - ČTK
Družica bola zostrelená
Pentagon si je takmer istý, že pri zostrelení zasiahli aj nádrž s toxickým palivom, ktoré mohlo zamoriť veľkú oblasť v okolí dopadu satelitu. „Sme presvedčení o tom, že sme družicu zasiahli,“ povedal agentúre Reuters námestník náčelníka generálneho štábu James E. Cartwright.
Napriek tomu podľa neho definitívne potvrdia zostrelenie až o deň alebo o dva. Keďže pri zásahu došlo k výbuchu, dá sa už predpokladať, že nádrž to dostala tiež. Pentagon tak zničil satelit ešte pred 1. marcom, keď mal definitívne zostúpiť do atmosféry. Pre jeho úspešné zostrelenie dokonca NASA uponáhľala aj pristátie raketoplánu Atlantis, ktorý v stredu zosadol na pristávaciu dráhu na Floride.
Jednotlivé úlomky zasiahnutej družice by mali teraz v atmosfére zhorieť do dvoch dní.
Na zostrelenie špionážneho satelitu reagovali so znepokojením Moskva aj Peking. Čínske ministerstvo zahraničia oznámilo, že je v pohotovosti a žiada Washington o zverejnenie podrobností celej operácie. Číňania tak oplácajú Spojeným štátom ich kritický postoj k zničeniu meteorologickej družice, ktorú Peking zostrelil balistickou raketou v januári 2007.
Rusi dokonca obvinili Pentagon, že celý projekt odstránenia nefunkčného satelitu je súčasťou utajovaného vojenského testu. Američania podľa Moskvy skúšajú, či by protiraketový štít mohol fungovať aj ako protidružicový.
Zničením chránia vývoj
Družicu USA 193 testovali Američania ako novú generáciu špionážnych satelitov. Bola vybavená špeciálnymi komponentmi, ktoré mala otestovať pre svojich nástupcov.
Pentagon sa podľa týždenníka Newsweek dlho snažil vyvinúť technológie, ktoré by jeho satelitom umožňovali nepozorovaný prelet. Doterajšie družice ľahko zachytili senzory zo Zeme a nepriateľ dokázal pri fotografovaní z vesmíru v predstihu ukryť zariadenia, ktoré nechcel, aby družica zachytila na svojich snímkach.
Možno aj preto bola americká armáda ochotná minúť 74 miliónov dolárov na zostrelenie USA 193, aby utajila svoje výrobné technológie. Ich testovací satelit zlyhal hneď po štarte, čo môže oddialiť vývoj nových špionážnych družíc. USA by sa však neradi nechali predbehnúť rivalmi z Číny a Ruska.
V 50ročnej histórii obežných družíc až 17tisíc objektov padlo späť na Zem. Najväčší bol 78-tonový americký Skylab, ktorý našli v roku 1979, a 100-tonová sovietska vesmírna stanica Mir, ktorá spadla v roku 2001.
FOTO – SITA/AP, ČTK/AP |