Keď havaruje vodič nad šesťdesiat rokov,pri nahlasovaní poistnej udalosti potrebuje len vodičský preukaz.
BRATISLAVA. Z vlaňajších takmer 53 800 dopravných nehôd na Slovensku mali iba zhruba dva a pol tisíca vodiči starší ako šesťdesiat rokov. Päťkrát viac ako seniori havarovali vodiči od 30 do 39 rokov, čo je veková skupina s najvyšším počtom dopravných nehôd.
Starších je menej, sú opatrnejší
Na nižšej nehodovosti sa podpisuje aj menší počet vodičov. Podľa policajných štatistík, vlani malo v SR iba 488tisíc vodičov vek vyšší ako šesťdesiat rokov, čo je sedemnásť percent všetkých vodičov. V prospech starších vodičov svedčia štatistiky poisťovní, ktoré ich vo všeobecnosti považujú za „opatrnejších“. „Vodiči nad šesťdesiat rokov sa na celkovom objeme škôd podieľajú približne dvanástimi percentami,“ vypočítava hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. O opatrnosti podľa nej svedčí aj priemerná náhrada škody, ktorá je u týchto vodičov o zhruba päť percent nižšia ako u ostatných účastníkov cestnej premávky. „Seniori sa radia medzi menej rizikové skupiny vodičov. Jazdia pomalšie a opatrnejšie,“ tvrdí aj hovorkyňa Českej poisťovne – Slovensko Ivana Čambalíková.
Žiadajú len vodičák
V prípade, že havaruje vodič starší ako šesťdesiat rokov, poisťovne pri nahlásení poistnej udalosti pýtajú len vodičský preukaz. Kontrola absolvovania povinných lekárskych prehliadok je v kompetencii dopravnej polície. V prípade, že lekár pri povinnej prehliadke zistí, že poškodenie zdravia má za následok obmedzenie zdravotnej spôsobilosti viesť motorové vozidlo, musí to oznámiť dopravnému inšpektorátu, ktorý je oprávnený rozhodnúť o odobratí vodičského oprávnenia.
Škodu preplatia
Čo však v prípade, že senior na prehliadku nešiel, to už poisťovne neriešia. „Zákon, podľa ktorého môže poisťovňa pristúpiť k vymáhaniu vyplatenej sumy z povinného zmluvného poistenia, s takým prípadom neráta,“ potvrdzuje Imrich Fekete zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov. (ht)
Čo hovoria štatistiky
Pod vplyvom alkoholu malo vlani na Slovensku nehodu iba 75 vodičov nad šesťdesiat rokov, menej nehôd pod vplyvom alkoholu už mali len vodiči od pätnásť do sedemnásť rokov.
Vlani na Slovensku havarovalo 542 vodičov starších ako sedemdesiat rokov.
Najviac z vodičov starších ako sedemdesiat rokov havarovalo v Bratislavskom, najmenej v Prešovskom kraji.
Viac ako 69 rokov malo v polovici februára tohto roka takmer 208tisíc vodičov na Slovensku.
Zdroj: Prezídium Policajného zboru