Pamätajte na lekárske prehliadky

Šesťdesiatpäťročný Jánz Piešťan zrušil nedávny víkendový výlet. Autom chodí rád a cíti sa dobre,no nestihol ísť na povinnú lekársku prehliadku.Urobil správne. Ak by ho zastavil policajt, prinajmenšom by zaplatil vysokú pokutu.

Zdravotné riziká, ktoré prichádzajú spolu s vekom, môžu znížiť či inak ovplyvniť pozornosť pri vedení motorového vozidla.Zdravotné riziká, ktoré prichádzajú spolu s vekom, môžu znížiť či inak ovplyvniť pozornosť pri vedení motorového vozidla. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MILAN DAVID)

BRATISLAVA. Každý vodič, ktorý dovŕši vek šesťdesiat rokov, musí do dvoch mesiacov po narodeninách ísť na lekársku kontrolu. Ďalšia povinná prehliadka ho čaká, keď bude mať šesťdesiatpäťku. Spolu so zvyšovaním veku sa čas medzi prehliadkami skracuje – ďalšia nasleduje už vo veku šesťdesiat­osem rokov a potom, ak chce starší človek naďalej šoférovať, každý druhý rok (70, 72 rokov a tak ďalej).

Túto povinnosť vodičom stanovuje vyhláška ministerstva zdravotníctva o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vhodná prevencia

V prípade pravidelných lekárskych prehliadok po dovŕšení stanoveného veku nejde o novú povinnosť. Pôvodná vyhláška pochádza z roku 1997, vlani ju upravovali, no bez uloženia nových povinností pre starších vodičov.

Lekárska prax však potvrdzuje, že vodiči na prehliadku alebo zabúdajú, alebo s týmto cieľom k lekárovi chodia aj vtedy, keď nemusia.

„U ľudí nad šesťdesiat rokov sú väčšie zdravotné riziká, ktoré môžu znížiť, respektíve ovplyvniť pozornosť pri vedení motorového vozidla,“ odôvodňuje povinné prehliadky hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová. Podľa nej sú zároveň aj určitou formou prevencie, ktorá zohráva významnú úlohu pri znižovaní nehodovosti vodičov – seniorov.

„Áno, tieto pravidlá sú užitočné, najmä pre prevenciu,“ potvrdzuje prezident Ústredného automotoklubu Slovenskej republiky Juraj Smrečan.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to stojí

Termín prehliadky si každý vodič musí postrážiť sám. Lekári na ňu pacientov nevyzývajú. Podobne je to aj s úhradou. Poisťovne preplácajú len preventívne prehliadky. „Tie však nie sú totožné s prehliadkou vodiča,“ vysvetľuje Andrea Devánová zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Keďže zo strany ošetrujúceho lekára ide o vyšetrenie na žiadosť poistenca, pacient si ho hradí sám, a to podľa cenníka svojho praktického lekára.

„Cenník by mal mať lekár umiestnený na viditeľnom mieste pred ambulanciou a schválený samosprávnym krajom,“ informuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Vo všeobecnosti sa za vykonanie prehliadky vodičov platí od päťdesiat do štyristo korún. Pokiaľ praktický lekár má pochybnosti a potrebuje doplniť ďalšie, napríklad očné vyšetrenie u špecialistu, pacient – žiadateľ si musí zaplatiť aj to.

SkryťVypnúť reklamu

Ak potvrdenku nemáte

Lekár na základe vyšetrenia vodičovi vydá potvrdenie o tom, či je spôsobilý na vedenie motorového vozidla. Na tieto potreby je určené osobitné tlačivo Záver o lekárskej prehliadke vodiča.

Potvrdenie je dokladom, ktorý v prípade policajnej kontroly predkladá vodič – senior spolu s vodičským preukazom. „Policajti v rámci bežnej cestnej kontroly potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od vodičov, ktorých sa to týka, požadujú,“ potvrdzuje zástupca hovorcu Policajného zboru Viktor Plézel.

Ak vodič potvrdenie od lekára nemá alebo nie je platné, dopúšťa sa priestupku. „Nemá potrebné doklady na vedenie vozidla,“ vysvetľuje Plézel. Za takýto priestupok hrozí pokuta až do výšky dvetisíc korún a podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách takémuto vodičovi môže policajt zadržať aj vodičský preukaz.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke

Potvrdenie o lekárskej prehliadke vystaví na predpísanom tlačive lekár.

Na prehliadku lekár nie je povinný vyzvať, termíny si musí každý vodič postrážiť sám.

Vodiči – neprofesionáli – sa podrobujú pravidelným lekárskym prehliadkam do dvoch mesiacov po dni, v ktorom dosiahli vek 60, 65 a 68 rokov, po dosiahnutí veku 68 rokov každé dva roky.

Ak lekár zistí poškodenie zdravia, ktorého následkom je dočasné obmedzenie spôsobilosti viesť motorové vozidlo, poučí o tom vodiča a zaznamená to v zdravotnej dokumentácii.

Ak zistí poškodenie zdravia, ktorého následkom je celkové obmedzenie zdravotnej spôsobilosti viesť motorové vozidlo, uvedie to v záveroch prehliadky a informuje dopravný inšpektorát.

V prípade, že je vodič nad šesťdesiat rokov schopný viesť motorové vozidlo, potvrdenie predkladá spolu s vodičským preukazom.

SkryťVypnúť reklamu

Platnosť vodičského preukazu je neobmedzená, procedúra nevyžaduje návštevu inšpektorátu.

Zdroj: vyhláška o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 861
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 021
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 456
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 226
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 272
  6. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 134
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 097
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu