Len deň po jednostrannom odtrhnutí provincie od Srbska sa Kosovčania dočkali. Na rozdiel od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991 ich od včera začali uznávať viaceré štáty sveta.
Ďakujeme, Amerika
Pre Kosovo tá najlahodnejšia správa prišla z Afriky. „Uznávame Kosovo ako samostatný a nezávislý štát. Gratulujeme Kosovčanom k tomuto historickému okamihu,“ povedala americká šéfka diplomacie Condoleeza Riceová počas svojej cesty v africkej Keni. Obyvatelia Prištiny okamžite vyšli do ulíc a začali po druhýkrát oslavovať. „Thank you, America,“ skandovali Kosovčania.
Američania svoj postoj zverejnili až podvečer. Kosovo včera rozoslalo 192 suverénnym krajinám list, že sa túži stať jednou z nich. Prvé áno im včera zaznelo z Afganistanu. Oficiálne ich uznalo aj Turecko. Osmanská ríša vládla nad súčasným územím Kosova pol tisícročia do roku 1912.
Tešiaci sa Kosovčania sledovali aj zasadanie ministrov Európskej únie, ktorej členom by sa v budúcnosti radi stali.
Vzhľadom na jednotnosť však Brusel nechal, čo sa týka uznania Kosova, jednotlivým krajinám voľné ruky. Kým Francúzsko napríklad už Kosovo uznalo a s nimi by tak malo v krátkom čase urobiť ďalších 17 krajín únie, Španielsko povedalo svoje nie.
Nezávislé Kosovo je podľa Madridu, ktorý sa obáva vlastných separatistov, v rozpore s medzinárodným právom.
VIDEO - V Kosove viali vlajky západných krajín
Európa postráži nový štát
Krajiny únie sa síce nezhodli, že na spoločnom uznaní Kosova, kosovský príbeh sa však tým pre nich nekončí. Naopak: únia bude mať hlavnú zodpovednosť za to, aby sa nový štát postavil na nohy. Posiela tam preto špeciálnu civilnú misiu EULEX.
Tá ma hlavne dohliadať na správcov obmedzenej suverenity Kosova. Nemá pri tom také právomoci ako medzinárodný správca Bosny Miroslav Lajčák.
Asi dvetisíc policajtov, sudcov a právnikov má len dohliadať, asistovať, a koordinovať správu vecí verejných z rúk samotných Kosovčanov.
Vývoj v Kosove ostro sledujú aj Srbi, ktorí sa svojej bývalej provincie odmietajú vzdať. Chcú blokovať vstup krajiny do OSN, OBSE, ako aj Rady Európy. „Kým bude členom týchto organizácií Srbsko, Kosovo sa tam nedostane,“ povedal srbský minister zahraničia Vuk Jeremič.
Žaloby na Kosovčanov
Navyše, na troch najvyšších kosovských politikov - premiéra Hashima Thaciho, prezidenta Fatmira Sejduia a predsedu parlamentu Jakupa Krasniciho - už chystá Belehrad žalobu za porušenie srbskej ústavy. Nesúhlas so vznikom nezávislého Kosova ukázali aj tisícky Srbov v Belehrade či Kosovskej Mitrovici na severe Kosova. Jednotky NATO tam zatiaľ žiadne vážne strety nehlásili.
Kto je za a proti
Kosovo už uznali: Afganistan, Spojené štáty, Albánsko, Turecko.
Chystajú sa uznať nezávislosť: Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko a viaceré krajiny EÚ, Chorvátsko, Taiwan, Japonsko.
Odmietajú nezávislosť: Srbsko, Rusko, Čína, Slovensko, Grécko, Cyprus, Španielsko, Bulharsko, Vietnam, Azerbajdžan.
Autor: Kateřina Šafaříková Brusel