Stephen Barnard, Oxnard, Kalifornia, USA
To veru máme, a keďže ste sa nás na to spýtali na konferencii, náhodou teda vieme, že ho máte aj vy a že vychádza z vášho živobytia ako majiteľa niekoľkých avokádových fariem.
„Ľudia tento problém až nezdravo komplikujú a politizujú,“ povedali ste nám. „Je to ekonomický problém. Všetci prisťahovalci tu sú kvôli práci. Ak nenájdeme jednoduchý a férový spôsob, ako ich udržať v našej vlasti, zabije to tisíce podnikov.“ Súhlasíme s vami.
Vládne odhady hovoria, že v Spojených štátoch je od 10 do 15 miliónov nelegálnych prisťahovalcov. Ak títo ľudia majú zamestnanie, keby sme o nich prišli, podkopalo by to životaschopnosť nespočetných odvetí, ktoré sa spoliehajú, že zaplnia tie najmenej príťažlivé pracovné miesta – aj keby ich bolo len 6 miliónov.
Rovnako ťažké je, že súčasná imigračná politika tiež vyhostí priveľa cudzincov so zelenou kartou po tom, čo zavŕšia svoje vzdelávnaie v USA. V posledných rokoch sme sa zoznámili s mnohými takýmito študentmi a je iróniou, že väčšina z nich dychtí uplatniť svoje vedecké a technické znalosti a zručnosti v Spojených štátoch. Niektorí tu chcú rozbehnúť podnikanie alebo pracovať v niektorej z tunajších firiem so špičkovými technológiami; od začínajúcich podnikov s 20 zamestnancami v Sillicon Valley až po Microsoft za Seattlom. A naša ekonomika zúfalo potrebuje týchto ľudí, aj námedzných robotníkov, aby ostala konkurencieschopnou.
No my by sme šli ešte ďalej.
Prisťahovalectvo nie je len ekonomický problém, je to aj manažérsky problém. A každý plán, ktorý navrhuje, aby USA deportovali nelegálnych pracovníkov, porušuje jedno zo základných manažérskych pravidiel: musíte sa vysporiadať so skutočnosťou. Zabudnite na to, že by ilegálni prisťahovalci zrazu začali ctiť „zákon krajiny“ a iniciatívne si zbalili kufre. Vzhľadom na výhody života v Amerike sa to nestane. Takže zostáva deportácia a – priznajme si – neexistuje šanca, že by USA poslali milióny ľudí tam, odkiaľ prišli. Nevieme si ani predstaviť, ako by sa obnovovali vodičáky na miestnych oddeleniach bez toho, aby ľudia mali chuť vraždiť. I keď je to trochu zveličené, fakt je, že vláda má už teraz ťažkosti s logistickým zvládaním situácie. Pridajte masívny nápor náročných činností a systém skolabuje.
Ľudia si musia uvedomiť skutočnosť a vyrovnať sa s ňou, aj keď ide o prevzatie zodpovednosti za problém prisťahovalectva.
Áno, prisťahovalci porušili zákon pri vstupe do krajiny. No naše hranice zjavne neboli dosť bezpečné. Takže si priznajme, že zodpovednosť za tento problém možno rozdeliť, a urobme krok k jeho riešeniu. Všetci sa zhodujú, že musíme zastaviť prílev imigrantov lepšou kontrolou na hraniciach – od múrov až po špičkovú technológiu. Nie je argumentom, že sa tiež snažíme vykázať všetkých usvedčených zločincov. Obe veci by mali byť absolútnymi prioritami.
Po druhé, vláda by mala navrhnúť proces, ktorý by dostal nelegálnych prisťahovalcov dodržiavajúcich zákony z tieňovej ekonomiky. Nepoznáme presne detaily takéhoto procesu. Mali by nelegálni imigranti zaplatiť pokutu 5 000 dolárov alebo 25 000? Mali by čakať tri roky, kým sa stanú občanmi alebo sedem? Na odpovediach z dlhodobého hľadiska takmer nezáleží, kým sú prisťahovalci - v tejto lehote a aj po nej – nejakým spôsobom registrovaní a kým platia dane.
Predstavte si slobodu pohybu – takáto zmena oslobodí milióny ľudí, čo doposiaľ žili v strachu, a veľmi uľahčí rozšírenie výučby angličtiny, spoločného jazyka, ktorý najviac umožňuje úplné vyjadrenie amerického občianstva.
Nemáme záujem príliš zjednodušiť rozdielne názory na prisťahovalectvo. Nie je to problém, ktorý by mal rýchle a povrchné riešenie, a nie je to ani nový problém. Nedávno sme sa zúčastnili prednášky profesora Tuftsovej unvierzity Sola Gittlemana, ktorý je jedným z popredných svetových odborníkov na dejiny imigrácie USA. Za 90 minút porozprával príbeh, pri ktorom by sa väčšina Američanov zdesene hanbila. Detailne opísal, ako sa každá skupina prisťahovalcov, ktorá prišla do tejto krajiny od roku 1620, zápalisto a niekedy až násilne snaží zastaviť každú ďalšiu prisťahovaleckú vlnu. Podľa profesora Gittlemana je trpká, triedne založená opozícia voči imigrácii, hoci aj úplne legálnej, súčasťou americkej kultúry rovnako ako pýcha na to, že táto krajina je „národnostným kotlom sveta“. Niet divu, že prisťahovalectvo práve teraz natoľko víri politickú atmosféru.
No rovnako ako vy, aj my veríme, že túto búrku možno utíšiť. Nie bombastickou rétorikou o princípe, ale pragmatickým manažérskym konaním. Milióny imigrantov z oboch koncov ekonomického spektra udržiavajú našu krajinu v chode a poslať ich preč nemá logiku. Je načase priznať si skutočnosť, vysporiadať sa s ňou a napraviť ju.
New York Times Syndicate začal koncom roka 2005 týždenne uverejňovať otázky čitateľov a odpovede Jacka a Suzy Welchovcov. Otázky sa posielajú na adresu Winning@nytimes.com. Najzaujímavejšie z nich sa dostávajú na stránky New York Times. Denník SME ich prináša v pravidelnom seriáli.