Kosovo je nezávislé. Vyhlásil to včera kosovský parlament a na mape sveta tak pravdepodobne pribudne nový štát.
Kosovčania sa včera dočkali nezávislosti. Kým v parlamente podpisovali ich poslanci vyhlásenie o odtrhnutí sa od Srbska, desaťtisíce ľudí v Prištine vyšli do ulíc, aby oslávili historický moment.
Deklaráciu nezávislosti prečátal kosovský premiér Hashim Thaci. Sľúbil, že Kosovo zostane multietnické. Národnostné menšiny budú mať zaručené práva a slobody. Potvrdil tiež jeho proeurópsku orientáciu.
Belehrad rozhodnutie Prištiny nerešpektuje a považuje ho za nezákonné a v rozpore s medzinárodným právom. Na svojej strane má Rusko, ktoré už včera vyzvalo Bezpečnostnú radu OSN, aby vyhlásenie nezávislého Kosova anulovala. Naopak Spojené štáty a viaceré európske krajiny by mohli ako prvé uznať Kosovo už dnes.
VIDEO - Kosovo vyhlásilo nezávislosť
VIDEO - ČTK
Americké vlajky v uliciach
Kosovčania v uliciach vedeli, že bez ich podpory by deklarácia neznamenala nič. Spolu s albánskymi zástavami vytiahli preto aj americké či britské vlajky.
Srbi, ktorí Kosovo považujú za kolísku svojej kultúry, slovami premiéra Vojislava Koštunicu nový štát nikdy neuznajú.
Svoj postoj prejavili aj činmi. V Belehrade hádzali radikáli kamene na budovu amerického veľvyslanectva. Pustili sa pritom aj do potýčok s políciou. V Kosovskej Mitrovici, Srbmi obývanom meste na severe Kosova, zasa explodovali granáty pred budovami EÚ a OSN.
VIDEO - Srbská časť Kosovskej Mitrovici deň pred vyhlásením nezávislosti
VIDEO - Tomáš Vasilko
V Prištine boli včera zatvorené obchody a reštaurácie, všetko sa pripravovalo na veľkú párty. Už v priebehu dňa vychádzali Kosovčania do ulíc.
V popoludňajšej fieste sa na bulvári Matky Terezy zišli desaťtisíce ľudí. Spievali, tancovali a niektorí na stromoch mávali albánskymi zástavami. Už počas bieleho dňa búchali ohňostroje, no najväčšie oslavy sa čakali večer. „Sto deväťdesiaty tretí štát sveta,“ hovoril nápis na tričkách, ktoré si mohli Kosovčania kúpiť na pamiatku.
VIDEO - Kosovčania oslavujú v uliciach Prištiny svoju nezávislosť
VIDEO - Peter Žákovič, Tomáš Vasilko
Dielo je dokončené
Kosovčania nezabudli, kto im pomohol dožiť sa tohto historického okamihu. Na hoteli Illyria sa v posledných dňoch objavilo asi trojmetrové grafity Adema Jašariho.
Išlo o jedného z prvých a najslávnejších Kosovčanov, ktorý bojoval proti Srbom. V marci 1998 po útoku polície zomrel, podľa Albáncov spáchal samovraždu, aby uchránil svoju česť. Práve jeho smrť spustila otvorený boj Albáncov proti Srbom.
„Adem, dielo je dokončené,“ hovoril nadpis pod maľbou. Na Jašariho hrob v Prekazi v sobotu položil vence aj premiér Thaci.
Kosovčania začali s vítaním nezávislosti už deň dopredu, v sobotu večer. Stačilo im potvrdenie premiéra, že ich veľký deň bude práve 17. februára. „Vplyv Belehradu sa skončil,“ bola čarovná Thaciho veta, ktorá odštartovala oslavy v uliaciach.
Aj ten, kto dovtedy váhal, pripevnil na svoje auto či dom albánsku vlajku. Okrem nich bolo vidieť aj množstvo amerických, britských či nemeckých zástav. Ide o „priateľské“ krajiny, ktoré sa nový štát chystajú uznať medzi prvými.
VIDEO - Kosovčania oslavujú nezávislosť deň pred jej vyhlásením
Pamvarsia. Bye, bye Serbia
Centrum Prištiny zaplnili mladí Kosovčania, ktorým neprekážal mráz. Skandovali najmä vytúžené slovo pamvarsia, čiže nezávislosť. Objavili sa aj tričká s nápisom Bye, bye Serbia a zdvihnutým prostredníkom.
„Chceme slobodu, nechceme už žiadne vojny,“ hovorí zhruba 30ročný Albánec, ktorého ujo žije v Košiciach, kde vlastní reštauráciu. Rozpráva po srbsky, vraví, že konflikty sú už vecou minulosti.
Ozývali sa aj pokriky na adresu UCK, ktorú kosovskí Albánci pokladajú za armádu, ktorá im pomohla oslobodiť sa od Belehradu. K jej bývalým predákom patrí aj premiér Kosova Thaci. Srbi UCK označujú za teroristickú organizáciu.
VIDEO - V Kosove viali vlajky západných krajín
Belehrad: Kosovo je stále naše
Západ sa chystá uznať nezávislé Kosovo už dnes. Naopak Srbsko tvrdí, že ho neuzná nikdy.
„Dokedy budú žiť Srbi, Kosovo bude Srbskom,“ povedal včera rezolútne srbský premiér Vojislav Koštunica.
Belehrad jednostranné vyhlásenie Kosova podľa neho nikdy neuzná. Podobne sa vyjadruje aj Rusko, ktoré vyzvalo Bezpečnostnú radu OSN na anulovanie včerajšieho rozhodnutie Prištiny.
Naopak Albánsko a Írsko už prisľúbili bývalej srbskej provincii rýchle uznanie.
Na prvý pohľad zdržanlivé Spojené štáty a najväčšie krajiny Európskej únie sa chystajú uznať Kosovo dnes.
Krajiny únie ponesú hlavnú zodpovednosť za to, aby sa nový štát Kosovo postavil na nohy. Uznanie však nedostane od všetkých.
Štatút Kosova rozdelil členské státy v zásade na dva protichodné tábory, pre nezhody sa postoj k bývalej srbskej provincii ponechá na každú krajinu zvlášť.
Prvými štátmi, ktoré uznajú samostatné Kosovo, budú štyri najväčšie krajiny únie: Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Veľká Británia. Malo by sa tak stať už dnes.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v piatok v jednej z francúzskych škôl žiakom ukazoval na mape Európy, že tam vznikne nový štát.
Uznaním Kosova zo strany západných veľmocí sa uvoľní cesta pre ostatné krajiny únie, aby Kosovo uznali.
Očakáva sa, že väčšina tak urobí počas najbližších dvoch až troch týždňov v závislosti od ústavného poriadku a domácej politickej situcie.
Na tento krok sa zatiaľ nechystá Slovensko, Cyprus, Grécko, Španielsko, Portugalsko a Malta.
Portugalsku a Malte prekáža absencia posvätenia nezávislého Kosova Bezpečnostnou radou OSN, Španielsko sa zase obáva nárokov svojich etnických menšín.
Kateřina Šafaříková
Slovensko neuzná Kosovo. Aspoň zatiaľ
Bratislava bude podľa šéfa zahraničných vecí Jána Kubiša situáciu na Balkáne vyhodnocovať a do štyroch mesiacov sa rozhodne,čo ďalej.
Slovensko na rozdiel od väčšiny štátov Európskej únie odmietlo uznať nezávislé Kosovo. Včerajšie rozhodnutie provincie sme vzali na vedomie, nepristúpime však k nadviazaniu diplomatických kontaktov s Prištinou.
„Bude existovať pragmatická spolupráca. Pokiaľ ide o pasy, budeme mať problémy, s ktorými sa treba vyrovnať,“ hovorí minister Ján Kubiš. Podľa neho pôjde o zmiešaný stav, počas ktorého bude ďalej fungovať náš styčný úrad v Prištine.
O ďalšom postupe sa Bratislava rozhodne počas najbližších 120 dní.
Či po tomto období Kosovo uzná, rozhodne vývoj v regióne a stanovisko medzinárodného spoločenstva. Do začiatku leta by sa mali odovzdať právomoci pri správe provincie misii EÚ a kosovským úradom.
Kubiš hovorí, že Slovensko určite nie je osamotené v odmietavom stanovisku k nezávislosti a podobný postoj má niekoľko členských krajín únie.
Naša diplomacia podporuje čo najrýchlejšie fungovanie misie EÚ v Kosove a chce tam vyslať piatich Slovákov.
O nasadení misie budú už zajtra rokovať ministri zahraničia 27 štátov Európskej únie v Bruseli.
Štefan Hudec
![]() |
Kosovčania to nevydržali a odtrhnutie sa od Srbska začali oslavovať už deň predtým, ako nezávislosť vyhlásil parlament v Prištine. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Autor: Priština