Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky
ZÁHREB MÁM RADA, KOPEC NAD NÍM VŠAK NIE, VRAVELA NAJLEPŠIA SLOVENSKÁ LYŽIARKA, KEĎ V PIATOK ZIŠLA Z PIEDESTÁLU

Zuzulová: Nabudúce chcem malý glóbus

Dvadsiaty prvý raz v elitnej desiatke slalomu Svetového pohára, siedmy raz na stupňoch – to je momentálna bilancia 23-ročnej bratislavskej zjazdárky Veroniky Zuzulovej. Na Šljeme nad Záhrebom bola tretí raz v sezóne v najlepšej trojke.

K januárovým druhým priečkam v českom Špindlerovom Mlyne a v slovinskom Maribore pridala tretiu v piatok v chorvátskom Záhrebe.K januárovým druhým priečkam v českom Špindlerovom Mlyne a v slovinskom Maribore pridala tretiu v piatok v chorvátskom Záhrebe. (Zdroj: REUTERS)

ZÁHREB. V slovanských krajinách sa Veronike Zuzulovej v tejto zime darí mimoriadne: k januárovým druhým priečkam v českom Špindlerovom Mlyne a v slovinskom Maribore pridala tretiu v piatok v chorvátskom Záhrebe. Nebyť chyby v hornej časti prvého kola, mohla útočiť aj na vytúžené víťazstvo.

„V nájazde do strmého úseku som dosť spriečila lyže a veľa som tam stratila,“ popisovala chybu. „Na prvom zlome bola trochu dlhšie na hranách, takže v strmom úseku nenabrala spočiatku takú rýchlosť, akú mala mať,“ postrehol Timotej Zuzula.

Neobľúbená trať

Trať na Šljeme Veronika paradoxne nemá rada. A nie pre to, že pista s prevýšením 210 me­­trov je zrejme najdlhšia, na akých ženy jazdia vo Svetovom pohári. V minulosti tu ani raz nedosiahla hviezdne umiestenia: postupne skončila na 11., 23. a 9. mieste.

„Mesto mám rada, ale kopec nie,“ vysvetľuje. „Predovšetkým profil trate mi nesedí. Je zvláštny. Na úvod je dlhá rovina so slušným sklonom, z ktorej sa dosť ťažko púšťajú lyže. A potom prichádza strašná strmina.“

Predošlé roky bolo teplejšie počasie a trať postupne odchádzala. „Teraz bola najlepšie upravená, ale zase taká ľadová, že som sa pred štartom trochu bála,“ priznala. „Chystali ju hlavne pre chlapov a pre domácu Anu Jelušičovú, ktorá má rada čo najtvrdšie trate. Ale na rovinu - prečo by víťazka mala zinkasovať 60-tisíc eur za triumf na trati, ktorá je ľahká? Práve extrémne ľadová trať umožňuje vyniknúť tým najlepším a aj naplno útočiť v druhom kole. To sa mi podarilo a som spokojná.“ Analýza časových úsekov prezrádza, že Veronika zrejme práve na kritickom mieste stratila šancu vyhrať.

Do prvého medzičasu stratila v prvom kole na neskôr víťaznú Fínku Poutiainenovú 73 a na druhú Rakúšanku Schildovú dokonca 80 stotín. Úsek do ďalšieho medzičasu zvládla najrýchlejšie zo všetkých, no výsledkom bol len siedmy čas kola. Našťastie, v druhej jazde jej vyšiel atak na stupeň víťaziek. Druhým časom kola poskočila o štyri miesta.

V konečnom účtovaní Zuzulovej chýbalo na Poutiainenovú 52 a na Schildovú 68 stotín. „Vyšlo mi to, čo som chcela: prebila som sa do trojky. Hoci druhá jazda bola určite vydarenejšia ako prvá, rozhodne nepatrila v sezóne medzi naj-naj. V Špindli som určite išla lepšie.“

Dozrel čas na víťazstvá

V priebežnom poradí slalomu Svetového pohára je Zuzulová so 421 bodmi štvrtá, v celkovom poradí so 441 bodmi štrnásta. V jej parádnej disciplíne zostávajú do konca sezóny ešte dva slalomy, ale už prekonala svoj rekordný bodový zisk. Vlani skončila v slalome s 344 bodmi celkove piata a v absolútnom poradí SP s 383 bodmi devätnásta. Veronika robí fanúšikom radosť už dve sezóny.

V pretekoch Svetového pohára sa v slalome už štrnásťkrát v sérii umiestila v top 10! Paradoxne jediný Zuzulovej skazený slalom za toto obdobie bol na najdôležitejších pretekoch: na vlaňajších majstrovstvách sveta v Aare skončila trinásta.

Celkove však stabilizovala výkonnosť na najvyššej svetovej úrovni a jej premiérové víťazstvo je už zrejme naozaj len otázkou chvíle, keď klapne v oboch jazdách všetko.

„Veronika mentálne vyrástla, na štart nastupuje s úplne inou hlavou ako predtým. Už vie zajazdiť špičkovo obidve kolá a dokáže sa presadiť na akejkoľvek trati. Dozrel čas, aby už konečne aj zvíťazila, ale kedy sa tak stane, je vo hviezdach. Keď sa to má stať, tak sa to stane,“ hovorí Timotej Zuzula. „Verím, že víťazstvo príde čoskoro,“ myslí si Veronika.

Kanadu vypúšťa

Na rozdiel od slalomových rivaliek Schildovej či Hospovej, ktoré v snahe získať veľký glóbus pocestujú onedlho aj do kanadského Whistleru, Zuzulová zostane v strednej Európe.

V sobotu cestovala domov do Bratislavy, do pondelka má oddych. Potom otec plánuje tréning na Slovensku, zrejme ako tradične vo Vrátnej, a pred štartom v ďalšom slalome pohára v Zwieseli ešte nejaký „fisový“ slalom.

Dohodnutý má aj spoločný tréning s Poutiainenovou, Nórkami, ku ktorým možno pribudnú aj Švédky.

Skúsi zabojovaťo druhé miesto

Pred Záhrebom bola Veronika priebežne v slalome SP tretia. Napriek bronzovej priečke si o jedno miesto pohoršila, pretože ju preskočila záhrebská víťazka Poutiainenová.

Zuzulová nazbierala z ôsmich slalomov spolu 421 bodov, Fínka 452. Na druhej strane má však Slovenka reálnu šancu ohroziť aj druhú priečku Hospovej (465 bodov). Pri mimoriadnej zhode okolností teoreticky ešte aj prvé miesto Schildovej (540 bodov), ale to už vyzerá nereálne.

O dva týždne je v programe predposledný slalom sezóny SP v nemeckom Zwieseli, kde sa pred štyrmi rokmi premiérovo prebojovala na stupeň víťaziek - a potom v polovici marca finálové preteky v Santa Caterine. Obidve trate Zuzulovej sedia a trúfa si útočiť ešte vyššie ako doteraz.

„Fyzicky aj psychicky sa cítim v pohode,“ vraví. „Aj keď sa už teším na oddych, sezónu dobojujem, ako sa patrí. Dnes už pred pretekmi skoro vôbec nepociťujem stres, zžila som sa so súťažným napätím. Všetko je ešte otvorené. Pokúsim sa zabojovať nielen o tretie, ale aj o druhé miesto v klasifikácii slalomu.“

Zuzulová vie, že na to, aby získala malý glóbus, by musela mať obrovské šťastie. „V budúcej sezónu bude zisk tejto trofeje mojím hlavným cieľom. Chcem malý glóbus. Verím, že naň mám!“

Chorváti prijali Veroniku za svoju

Pre Chorvátov sa naša Veronika stala aj ich Veronika.

Nezainteresovaný divák by si mohol myslieť, že Veronika Zuzulová je Chorvátka.

Na štvrtkovom žrebovaní štartových čísiel ju moderátor privítal osobitne srdečne a ona pozdravila početné publikum v centre Záhrebu v plynulej chorvátčine, za čo zožala veľký aplauz.

Medzi dvoma kolami slalomu poskytla v rovnakom jazyku rozhovor Chorvátskej televízii a s domácimi médiami veselo štebotala v ich materčine aj po tlačovke.

Keď jedna domáca matadorka Jelušičová v druhom kole vypadla a druhá Fleissová skončila „až“ pätnásta, moderátor sa upriamil predovšetkým na Zuzulovú. Bez rozpakov ju po jej druhej jazde na chvíľku vytiahol od hlúčika slovenských novinárov, aby pozdravila divákov.

„Ďakujem vám všetkým, ste super ako každý rok!,“ zakričala Veronika v chorvátčine, na čo publikum búrlivo zareagovalo. Moderátorovi to ešte nestačilo. Na oficiálnom vyhlasovaní najlepších od desiateho po prvé miesto, Zuzulovú vyvolal ako „našu Veroniku“.

Po tlačovke „privlastňovanie“ Veroniky Chorvátmi pokračovalo. Jeden novinár chcel, aby sa dala odfotografovať s chorvátskou vlajkou v ruke a ďalší sa jej pred očami slovenských novinárov na rovinu spýtal, kedy sa presťahuje do Záhrebu. „Nikdy sa sem nepresťahujem, pretože ľúbim Slovensko!“ vyhŕklo z nej.

Bratislavčanku majú Chorváti naozaj radi. Ich jazyk sa naučila bez štúdia. Ako hovorí otec, proste sa na ňu „nalepil“ počúvaním.

Počas rokov veľakrát trénovala so súrodencami Kosteličovcami a ďalšími Chorvátkami. Nielen na lyžiach na ľadovcoch, ale aj na pustom ostrove v Jadranskom mori, kde sa v lete niekoľko rokov za sebou spoločne potili pri kondičnej príprave. Počúvala ich debaty a postupne pochytila plynulú chorvátčinu.

„Kým na mňa sa nelepí nič, Verona má veľký talent na jazyk. Keď počuje nejaké cudzie slovo, tuším hneď si ho zapamätá naveky. Stačí jej stráviť v nejakom prostredí trošku dlhší čas a hovorí, ako keby tam bola odjakživa. Verím tomu, že keby sme viac času trávili vo Francúzsku či Španielsku, zvládla by popri angličtine a nemčine bez problémov aj tieto svetové jazyky,“ myslí si Timotej Zuzula.

(ľs)
Už má dva fankluby

Na preteky Svetového pohára v Európe chodí so Zuzulovou tradične jej fanklub. Tvoria ho predovšetkým príbuzní a dávni priatelia rodiny. V piatok v Záhrebe však vedľa ich tradičného transparentu s Veronikiným portrétom rovno v cieľovom priestore pútal pozornosť ďalší s jej veľkou fotografiou pri jazde a s nápisom Fan Club Levice. „To je nová akvizícia, v Záhrebe majú premiéru,“ smial sa Veronikin manažér Róbert Magát

Navyše, v Záhrebe sa zišlo toľko zástupcov slovenských médií, ako na zjazdovom lyžovaní v cudzine hádam ešte nikdy. Pri našich fanúšikoch vialo šesť veľkých slovenských vlajok a ďalšie malé. Slovákov bolo naozaj vidno.

„Aspoň im stálo za to prísť. Som rada, že som im tretím miestom spravila radosť,“ tešila sa Zuzulová.

(ľs)
Veronika Zuzulová s trénerom a otcom Timotejom. Záhrebskú kyticu za tretie miesto dostala mama.

FOTO PRE SME – ĽUBOMÍR SOUČEK
Dva Zuzulovej fankluby v akcii.

FOTO PRE SME – ĽUBOMÍR SOUČEK
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 18 542
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 9 539
 3. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 8 680
 4. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 8 532
 5. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 8 487
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 638
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 591
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 396
 9. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 5 030
 10. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 4 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu