Klaus obhájil prezidentské kreslo

Po prezidentských voľbách sa koalícia vracia do starých koľají. Naopak, vzťahy medzi ČSSD a komunistami sú na bode mrazu.

Václavovi Klausovi zablahoželal k jeho znovuzvoleniu aj šéf ČSSD Jiří Paroubek, medzi prvými gratulantmi však bola Klausova manželka Lívia (dole). Predsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi (vpravo dole) sa nakoniec podarilo presadiť svojho kandidáta.Václavovi Klausovi zablahoželal k jeho znovuzvoleniu aj šéf ČSSD Jiří Paroubek, medzi prvými gratulantmi však bola Klausova manželka Lívia (dole). Predsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi (vpravo dole) sa nakoniec podarilo presadiť svojho kandidáta. (Zdroj: ČTK, REUTERS)

Na druhýkrát, ale predsa. Českí zákonodarcovia včera zvolili za prezidenta Václava Klausa. V Španielskej sále Pražského hradu zvíťazil podľa očakávaní v treťom kole hlasmi 141 poslancov a senátorov. Presne toľko na zvolenie potreboval.

Porazil tak svojho jediného vážneho súpera – ekonóma Jana Švejnara. O ich druhý duel sa postarala kandidátka komunistov, europoslankyňa Jana Bobošíková. Ešte pred prvým kolom odstúpila s tým, že jej zvolenie nie je reálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VIDEO ČTK: Klaus opäť prezidentom

SkryťVypnúť reklamu

Sebavedomá ODS

Občianski demokrati predpovedali dostatok hlasov pre svojho kandidáta ešte vo štvrtok. Ráno preto súhlasili s verejnou voľbou, ktorú v posledných týždňoch ostro kritizovali. V tom ich prekvapivo podporil i Klaus.

Atmosféra v prošvejnarovskom tábore bola od rána „porazenecká“. V prvom ani v druhom kole nikto nezvíťazil, Klaus však v oboch dostal 141 hlasov, čo mu stačilo na výhru v treťom kole. Naproti tomu Švejnarovi hlasy medzi kolami ubúdali.

ČSSD pridal starosti aj jej poslanec Evžen Snítilý, ktorý sa rozhodol voliť Klausa. Vylúčila ho zato z poslaneckého klubu. Po celý čas ho strážila ochranka.

ČSSD a komunisti sa pohádali

Voľbu hlavy štátu poznamenala vážna roztržka medzi sociálnymi demokratmi a komunistami. Navzájom sa obviňujú, že nezabránili znovuzvoleniu úradujúceho prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

„Kým bude na čele KSČM stáť Vojtěch Filip, ťažko si viem predstaviť s nimi spoluprácu,“ povedal šéf ČSSD Jiří Paroubek.

„Vzťahy medzi komunistami a sociálnymi demokratmi sú najhoršie za posledných desať rokov. Paroubek, ktorý stále hovorí, že mu všetko vychádza, po tejto voľbe vyzerá ako neschopný vyjednávač, ktorý nemá dostatočný vplyv ani vo vlastnej strane, z ktorej mu odchádzajú poslanci,“ povedal Erik Tabery z týždenníka Respekt.

Po druhej voľbe sa tak situá­cia spred týždňa obrátila naruby. V sobotňajšej voľbe vyznel Paroubek ako úspešný rozbíjač koa­lície, ktorý postavil zele­ných proti Klausovi a tým aj proti ODS. Jej čestný predseda však na Hrade ostáva a premiér Mirek Topolánek sa už nemusí rozčuľovať nad zelenými, ktorí jeho kandidáta, najmä pre jeho odpor k ekologickým hnutiam, kritizovali.

SkryťVypnúť reklamu

Klaus začne svoj druhý mandát 7. marca. O päť rokov už nebude môcť kandidovať. „Zostane pri svojich témach, nič zásadné sa nezmení,“ tvrdí Tabery. Hlavou Českej republiky tak ostane symbol začiatku 90. rokov, transformácie s množstvom sporných názorov. Po nedôstojných hád­kach, ktoré sprevádzali túto prezidentskú voľbu, si už Česi zvolia svojho ďalšieho prezidenta možno priamou voľbou.

Český kráľ

Hlavným tromfom aj slabinou Klausa je minulosť.

Popri Václavovi Havlovi je Václav Klaus jediným medzinárodne známym aktívnym českým politikom. Okrem predchodcu je tiež asi jediným domácim politikom s nespochybniteľnou charizmou. Z tejto stránky je logické, že Havla na čele štátu vy­striedal práve on.

Aj odporcovia Klausovi priznávajú, že je mimoriadne inteligentný, vzdelaný a pracovitý. Ako prezident je reprezentatívny, dbá na dôstojnosť svojho úradu a dobre napĺňa trochu monarchistické očakávania, ktoré voči nemu Česi od čias Masaryka majú.

SkryťVypnúť reklamu

Klaus má nepopierateľnú zásluhu na pomerne úspešnej československej, najmä však českej transformácii a aj na hladkom rozdelení federácie. Minulosť však nie je iba jeho najväčším tromfom, ale aj najväčšou slabinou. Nečudo, že jej obhajobe vrátane obhajoby doterajšieho prezidentského pôsobenia, venoval Klaus väčšinu kampane pred znovuzvolením.

Nesie totiž aj hlavnú zodpovednosť za chyby transformácie a za zbytočne vysokú cenu, ktorú za ňu Česko zaplatilo. Jeho odpor proti zaisteniu právneho rámca privatizácie, tvrdenie, že nepozná špinavé peniaze, prehliadanie korupcie a prepojení medzi podnikateľmi, bankami a politikmi v prvom rade z jeho vlastnej ODS, stáli českých daňových poplatníkov stovky miliárd. O Klausovej povahe vypovedá, že si tieto chyby a svoj podiel na nich stále nedokáže priznať.

SkryťVypnúť reklamu

Až nekritický obdiv ku Klausovi sa odôvodňuje dvomi vlastnosťami, ktoré mu pripisujú: že je dôsledný a nemení názory podľa potreby, a že sa nebojí ísť proti väčšine a hovoriť „nepríjemné pravdy“. Oboje je starostlivo udržovaný mýtus.

Klaus dlhodobo odmieta súčasnú Európsku úniu, čo mu však nebránilo v tom, aby pred prvým zvolením za prezidenta, keď zďaleka nebol favoritom, výrazne otočil a prednášal smerom k únii veľmi ústretové vyhlásenia. K euroskepticizmu sa vrátil okamžite po zvolení.

Podobne je to aj s jeho naj­obľúbenejšou témou, popieraním globálneho otepľovania. Na ňom sa dnes zhodne väčšina politickej a intelektuálnej elity, obyčajných ľudí však táto téma príliš nezaujíma. A keď sa dozvedia, že boj proti otepľovaniu znamená potrebu uskromniť sa, stáva sa pre nich spochybnenie otepľovania veľmi sympatické.

SkryťVypnúť reklamu

Klausove „odvážne“ názory sú z takéhoto pohľadu tým najčistejším populizmom. Podobne ako hra na vlastenectvo či naposledy odpor proti zákazu fajčenia.

Peter Morvay

Na Španielskom hrade kandidoval aj Havel

Na Pražskom hrade včera zelení márne hľadali svoju poslankyňu. Jej hlas by však už Švejnarovi nepomohol.

Aj druhú voľbu českého prezidenta sprevádzala nervozita. Prejavila sa hneď na začiatku, keď v Španielskej sále Pražského hradu predseda Snemovne Miloslav Vlček (ČSSD) uvítal zákonodarcov na „Španielskom hrade“. Viacerí politici sa upokojovali fajčením.

Cigaretový dym vo foyeri pred Španielskou sálou sa rovnako ako pred týždňom dal krájať. „S cigaretou sú politici nejako vľúdnejší,“ poznamenal redaktor servera iDnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Bobošíková odstúpila

Prejavy prezidentov hodnotili pozorovatelia ako nezáživné. Kým prezident Václav Klaus v tom svojom nadbiehal ľudovcom moralizovaním, keď odmietol registrované partnerstvá, jeho súper Jan Švejnar sa zmohol iba na opakovanie slov o nutnosti zmeny.

Svojich pätnásť minút slávy si užila aj kandidátka komunistov Jana Bobošíková, ktorej šlo skôr o získanie popularity pred tým, ako ukončí svoj poslanecký mandát v Bruseli.

„Obávam sa, že sme na hranici. Stačí krok a prepadneme sa do mafiánskeho režimu,“ vracala sa vo svojom prejave kandidátka komunistov k zastrašovaniu voliteľov spred týždňa.

„Prejavy kandidátov vypovedajú o ich osobnostiach, nechcem to však viac hodnotiť,“ komentoval to minister zahraničia Karel Schwarzenberg.

SkryťVypnúť reklamu

„Sledujeme odovzdávanie úplatku 135 miliárd v priamom prenose,“ hromžil nezávislý senátor Martin Mejstřík v narážke, že ľudovci hlasovali za Klausa výmenou za cirkevné reštitúcie.

Zelení pátrajú

Náležité pobavenie spôsobil slovný lapsus senátora Jiřího Lišku z ODS, ktorý sa vyjadril, že jeho kandidátom je „Václav Havel“. Po tom, čo Bobošíková stiahla svoju kandidatúru, bolo napätie cítiť aj z tvárí politikov. Prejavilo sa najmä na zelených, ktorým chýbala poslankyňa Olga Zubová. Neočakávane neprišla voliť a svojim kolegom len poslala esemesku, že je chorá. Keď jej volali naspäť, mobil zdvihol jej manžel.

Zelení si preto vyžiadali pred rozhodujúcim 3. kolom prestávku a vyrazili k nej domov, do blízkej Kutnej Hory. Ministerka pre ľudské práva a menšiny Džamila Stehlíková ju však doma nenašla. Voľby by jej hlas už aj tak neovplyvnil.

SkryťVypnúť reklamu

Lucia Michalková

Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 728
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 674
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 698
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 688
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 263
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 220
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu