rokov sa Hollywood začal meniť. Elegantných fešákov vystriedali mladíci, ktorí nedostatok krásy doháňali charizmou a schopnosťou zahrať typovo rôzne postavy. Všetci mali okolo tridsiatky, keď s filmom začínali, takmer všetci predtým prestriedali rôzne povolania, takže keď konečne dostali veľkú šancu byť na plátne, už z neho nezliezli. Čo meno, to budúca veľká hviezda Dustin Hoffman, Steve McQueen, Gene Hackman. A Roy Scheider.
Hviezda vedľajších postáv
Kým napríklad Dustin Hoffman sa zviditeľnil vo filme Absolvent, za ktorého hneď získal prvého Oscara a potom išiel z jedného skvelého filmu do druhého, Scheiderova kariéra pripomína skôr hojdačku. Skvostné úspechy striedajú veľké omyly.
Prvýkrát na seba výrazne upozornil až vo Francúzskej spojke (1971). V nadčasovej akčnej kriminálke si zahral drsného detektíva bojujúceho s narkomafiou. Nebola to síce hlavná postava, ale vedľajšia určite tiež nie. Gene Hackmanovi bravúrne drží chrbát v pravom zmysle slova.
Práve tento film vyrobil novú šablónu príbehy detektívnych dvojíc. Z ôsmich nominácií získal päť Oscarov. Ten za najlepšiu vedľajšiu postavu Scheiderovi síce unikol, ale pozornejší diváci a producenti si zapamätali vyšportovaného mladíka s uhrančivým pohľadom, ktorého nos vytvaroval box. V ďalšej detektívke The Seven-Ups dostal hlavnú postavu, no ani veľká automobilová naháňačka film nezachránila.
Kúzlo naplno zafungovalo, až keď sa objavil mladík s menom Steven Spielberg s knihou Čeľuste. Do postavy šerifa v malom prímorskom mestečku, na ktorého pláže útočí žralok, si vybral práve tohto herca. Vznikol fenomén takzvaných blockbusterov, spektakulárnych filmov, ktoré začali dolovať z vreciek divákov na celom svete milióny.
Slová "Budeme potrebovať väčšiu loď," ktoré vysloví, keď prvýkrát uvidí ozrutu, na ktorú spolu so starým morským vlkom a mladým zoológom poľujú, sa stali kultovými.
Spielberg so Scheiderom vhupli v roku 1975 medzi filmové celebrity. Na pokračovanie Čeľustí bol dvojnásobný rozpočet, no namočil sa doňho iba herec, režisér sa venoval novému projektu Blízke stretnutia tretieho druhu. Väčší cit pre úspech prejavil Spielberg, žraločia dvojka priniesla už len slabý odvar pôvodného napätia.
Ešte predtým sa však stihol objaviť v ďalšom legendárnom filme. Maratónec nie je len dvojkoncertom Dustina Hoffmana a Laurenca Oliviera. Každý si, samozrejme, pamätá hlavne scénu sadistického vypočúvania pomocou zubárskeho náčinia, no príbeh stojí aj na výkone Scheidera v úlohe staršieho Hoffmanovho brata. Skôr než o vedľajšej postave treba hovoriť o "podporujúcom hercovi", čo je doslovný, no výstižný preklad oscarovej kategórie.
Sólový úspech a pád
Jedinú plnokrvnú hlavnú postavu v dobrom filme dostal v muzikáli All That Jazz (1979). Choreograf a režisér pije alkohol od smädu, cigarety fajčí ešte aj v sprche. Workoholicko-bohémsky štýl ho privedie k rakovine, no poslednú rozlúčku so svetom zorganizuje ako výpravné predstavenie.
Netypický muzikálový príbeh vyniesol Scheiderovi druhú nomináciu na Oscara, no sošky pre víťazov aj tento film zhrabol v iných kategóriách. Smoliarsky rok dovŕšil úspech Lovca jeleňov. V traumatickom príbehu vietnamských veteránov exceluje Robert De Niro, no tentoraz to bola Scheiderova vlastná chyba. Hlavnú úlohu už mal, aj by mu zostala, keby tak tvrdohlavo nechcel meniť scenár podľa svojich predstáv.
V 80. rokoch prišiel postupný pád. Za zmienku stojí iba úloha pilota supermoderného vrtuľníka vo filme Lietajúce oko. Divoké naháňačky nad Los Angeles s polhodinovým záverečným súbojom mali čosi do seba, ale päťdesiatnik v okuliaroch už nemohol súperiť so svalnatými vychádzajúcimi akčnými hviezdami Stallonem a Schwarzeneggerom, rovnako ako jeho ďalší film 2010: Druhá vesmírna odysea s pôvodnou verziou Stanleyho Kubricka.
Potom sa už hovorilo iba o jeho občianskych protestoch proti vojne v Iraku a krvnej chorobe, ktorú mu zistili pred tromi rokmi.
S jeho menom zostanú navždy spojené najmä Francúzska spojka, Čeľuste a All That Jazz. V jednom rozhovore povedal: "Viem, že sú to míľniky v dejinách filmu a považujem sa za šťastného muža, ktorý s nimi môže byť natrvalo spájaný."
10. 11. 1932
10. 2. 2008
stal sa prototypom amerických antihrdinov, ktorí nedostatok krásy doháňali hereckou bravúrou bol z generácie, ktorá si cestu na filmové plátno hľadala dlhšie celosvetovú hviezdu z neho spravil Spielberg v Čeľustiach, potom sa ich cesty rozišli skvelé filmy striedal s prepadákmi hral najmä postavy policajtov
Roy Scheider v jednej zo svojich najslávnejších úloh vo filme Čeľuste.