"Najjednoduchšie sa pestujú orchidey rodu Phalaenopsis a Cattleya, a to v substráte, ktorý pozostáva z kôry, pilín, rozdrveného polystyrénu alebo molitanu. Môžeme pridať aj kokosové vlákno. Každý druh orchideí si vyžaduje na pestovanie iný substrát, len málo z nich znesie obyčajnú zeminu," hovorí záhradníčka Daniela Kabrheľová, ktorá sa spolu s Margitou Záhorskou venuje pestovaniu tropických a subtropických kvetov v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity .
V súvislosti so zálievkou radí, aby sme boli opatrní. "Rastlinu zalievame vtedy, keď substrát vyschne, najlepšie raz týždenne. Kvety každý deň, najlepšie ráno, rosíme odstátou vodou. Pre kvitnúce rastliny je dôležitá pravidelná aplikácia (raz do mesiaca) kvapalného hnojiva, ktoré obsahuje fosfor, dusík a stopové prvky, alebo špeciálneho hnojiva na orchidey. Po odkvitnutí, zelenú kvetnú byľ nezrežeme. Môže na nej byť spiace očko, ktoré vytvorí ďalší kvetný stvol. Keď byľ zhnedne a vyschne, potom ju odstrihneme nad prvým očkom."
Orchidey presádzame až po dvoch rokoch, v období rastu, po odkvitnutí. "V novom kvetináči by mala byť aspoň štvorcentimetrová vrstva drenáže (napríklad z rozdrveného polystyrénu alebo molitanu) a potom vrstva substrátu. Presadzovanú rastlinu očistíme od zeminy a starých koreňov. V nádobe by nemala byť ani príliš hlboko, ani veľmi plytko. Asi desať dní po presadení ju nepolievame, len rosíme na listy," hovorí záhradníčka.
Okenná parapeta, na ktorú rastliny najčastejšie umiestňujeme, by mala byť dokonale čistá. Vzhľadom na to, že počas horúcich slnečných dní hrozí listom popálenie, treba okná občas zatieniť.
Od augusta do novembra, kým nemrzne, môžeme orchidey pestovať pri otvorenom okne. Ideálna teplota v zimnom období je okolo 18 °C a ani v noci by nemala klesnúť pod 15 °C.