Dva týždne predtým vydal Interpol na Kumara zriedkavý zatykač "s červenou vlajkou" - nech by bol kdekoľvek na svete. Obvinil hol z vodcovstva gangu, ktorý nelegálne predával obličky medzinárodným klientom. Indické médiá mu dali prezývku "Dr. Smrť". Jeho fotky boli všade.
Mať v pätách políciu nebolo pre Kumara nič nové - na úteku bol od roku 1994 - po tom, čo po podobných obvineniach utiekol z Bombaja.
Napoludnie Kumar požiadal recepčného, či by si mohol požičať noviny. Na titulnej strane bol článok: Dr. Smrť a jeho let do Nepálu. Keď noviny vracal, recepčný zistil, že si článok vystrihol. Duchaprítomný chlapík privolal políciu, ktorá bola do pol hodiny na mieste a Kumara zatkla. Našla uňho bankové zmenky v rupiách a eurách a tiež
18 900 dolárov v hotovosti. "Bol nesmierne vystrašený," povedal inšpektor Prakaš Malla. "Pokúsil sa utiecť, ale nepodarilo sa mu to. Potom sa snažil nalákať náš policajný tím na peniaze. Žiadal, aby sme si vzali rupie a nechali ho odísť. Ale ani tento trik mu nevyšiel."
Rozbehnutie obchodu
O Amitovi Kumarovi sa z čias, kým ako tínedžer v polovici 70. rokov neprišiel do Bombaja, veľa nevie. Vtedy sa volal Santoš Ramešvár Raut.
Jeho otec Ramešvár Raut, 93-ročný bývalý bojovník za nezávislosť, sa nedávno syna zriekol, nazval ho veľkým klamárom a povedal, že uvalil na rodinu hanbu.
Po tom, čo absolvoval štúdium ajurvédskej medicíny, čo je tradičná forma liečiteľstva na Indickom polostrove, ale inde uznávaná nie je, založil Raut (Kumar) súkromný domov pre dôchodcov Kaušalja, ktorý fungoval ako tajná klinika na transplantáciu obličiek.
Odhaduje sa, že najmenej milión takýchto šarlatánov poskytuje liečbu, dokonca aj operuje - bez absolvovania klasickej medicíny. Môžu za to chabé zákony a vysoké ceny za ošetrenie študovaným lekárom.
Kumar využíval zložitý systém šmelinárov a dohadzovačov. Jeho korisťou sa stali chudobní robotníci, žobráci a ďalší ľudia z okraja indickej spoločnosti. Niektorých sa rovno spýtali, či chcú predať svoje obličky, iných obalamutili prísľubmi lukratívnej práce. Obete zvyčajne zamkli v odľahlých tajných bytoch, omámili a operovali. Keď sa prebrali, oznámili im, že im vyoperovali obličku a za mlčanie im zaplatili od 1000 do 2500 dolárov. Na druhom konci siete boli kupci z USA, Kanady, arabského sveta a celej juhovýchodnej Ázie, ktorí platili Kumarovi 50--tisíc dolárov za transplantáciu obličky.
Polícia po prvý raz urobila raziu na klinike v roku 1993. Zatkla Kumara a ďalších dvanásť členov zdravotníckeho personálu. Odhadli, že Kumar už vykonal v Kaušalji 300 transplantácií a zarobil čistých 12 miliónov dolárov. O rok, po sťažnosti obete za krádež obličky, ho zatkli znovu, ale porušil podmienky aukcie a utiekol do Turecka.
Mocní ochrancovia
V najbližších desiatich rokoch sa Kumarovi podarilo vrátiť do Indie a obnoviť svoj kšeft relatívne slobodne, a to vďaka falošným identitám a pomoci politikov a kontaktov. Zatkli ho v Dillí v roku 2001 a opäť v Utarpradéši v roku 2002. No v oboch prípadoch sa mu podarilo vyhnúť sa súdu. Kumarov komplic Upendra Kuamr Aggarwal nedávno prezradil, že mali v rámci svojej operácie bohaté kontakty s indickou políciou, ktorú podplácali výmenou za informácie alebo pre to, aby nechala obvinenia zapadnúť. Aggarwal tiež označil indického poslanca ako jedného z najvplyvnejších Kumarových známych tvrdiac, že tento človek otvoril Kumarovu novú nemocnicu v roku 1997 a pomáhal zastaviť vyšetrovanie daňového úradu ohľadom jeho obchodu v roku 2000. Kumar mal tiež obchodné styky s najmocnejšou politickou rodinou oblasti Mahaštra Thackerayovcami.
"Upendra nám poskytol mená niekoľkých VIP a byrokratov, ale my ich nemôžeme prezradiť, kým sa tieto obvinenia nepotvrdia," povedal zástupca vrchného policajného inšpektora Manzil Saini.
Dlhú vládu Doktora Smrť nemala na svedomí len indická smotánka a mocní. Na nóbl dillíjskom predmestí Gurgaon viedol Kumar niekoľko rokov trojposchodovú kliniku, kam prichádzali a odkiaľ odchádzali medzinárodní pacienti. Dva prázdne pozemky lemujúce z oboch strán kliniku boli posiate krvavými šatami, obväzmi a prázdnymi balíčkami od liekov. No nikto nikdy nešiel na políciu.
"Stále sme si mysleli, že z tej budovy riadia medzinárodný obchod s prostitúciou," povedal šofér Satbir Kumar, ktorý býval neďaleko. Polícia urobila v roku 2000 raziu a budovu zapečatila, no Kumarovi sa podarilo znovu ju otvoriť. "Sme pevne presvedčení, že do tohto podvodu sú zapletení vysokí policajní predstavitelia," povedal miestny obyvateľ M. M. Marwah.
Kanadské útočisko
Kumar, zrejme s vedomím, že pasca už-už sklapne, si minulú jar kúpil na predmestí Toronta obrovský dom za 610-tisíc dolárov a presťahoval ženu a deti do Kanady. Jazdil na Lexuse za 65-tisíc dolárov a susedom tvrdil, že je kardiochirurgom s klientelou po celom svete.
"Bol to skvelý chlapík, vždy mi nosil dary, keď sa vrátil z Indie," povedal jeden zo susedov podľa novín Toronto Star. "Videl som ho tesne pred Vianocami a povedal, že sa vracia do Indie posledný raz, aby tam uzavrel svoje obchody."
No indická polícia - hnaná bulvárnymi príbehmi o Kumarovom obchode a tiež pátraním Interpolu - vykonala 24. januára raziu na jeho gurgaonskej klinike. Zatkla štyroch lekárov, päť sestričiek a dvadsať zamestnancov v troch nemocniciach, desiatich patologických klinikách a piatich diagnostických centrách.
Obvinenia proti Kumarovi zahŕňajú nelegálnu transplantáciu obličiek a zločinné sprisahanie, no možno pribudnú nové žaloby. Podľa bývalého Kumarovho šoféra zomreli v Gurgaone v rozmedzí rokov 2003 až 2005 najmenej traja cudzinci, pričom skorumpované miestne úrady tieto úmrtia zaznamenali ako zlyhania srdca.
Kumarova mladá žena Púnam Amít vyhlásila, že nevedela nič o obchodoch svojho manžela ani o fakte, že jeho bývalá žena sa s ním rozviedla po tom, čo ho v roku 1994 zatkli. "Môj život je v troskách," nariekala tvrdiac, že nebude schopná platiť 3400 dolárov mesačne platby za dom. "Nemám ani poňatia, kam sa zvrtnúť."
Kumarovo torontské sídlo v lete minulého roku draho zrenovovali. Dr. Smrť dal urobiť dlážky z tvrdého dreva, žulové pracovné dosky a saunu - a aj bazén v tvare obličky.
Zdroje: Dále Brazao, "GTA home to 'Dr. Horror'", Toronto Star, February 3, 2008; Indo-Asian News Service, "Kidney scam mastermind had political links", February 2, 2008; Sanjay Singh, "Organ trade police say Amit Kumar is Santosh Raut", Hindustán Times, January 25, 2008; Indo-Asian News Service, "A mind-boggling kidney scam - and the man behind it," January 31, 2008; Jan Jekielek, "Horrific new evidence of China organ harvesting revealed", Epoch Times, November 16, 2006.
Čína naďalej získava obličky od popravených väzňov
Globálny obchod s orgánmi živí dopyt, ktorý rastie rýchlejšie než ponuka legálne získaných tkanív.
V Európe je napríklad priemerná čakacia lehota na transplantáciu obličky tri roky a očakáva sa, že do roku 2010 sa predĺži na desať rokov. Asi 40-tisíc pacientov čaká len v západnej Európe na obličku - 15 - 30 percent z nich umrie každoročne pre nedostatok orgánov. V USA čaká na obličku 98-tisíc ľudí, pričom v roku 2007 sa jej dočkalo len 30-tisíc. V Číne potrebujú nové obličky viac ako dva milióny ľudí, no transplantácie sú obmedzené asi na 12-tisíc ročne pre tradičné kultúrne predsudky proti odoberaniu orgánov pred smrťou.
Aby sa pokryla táto obrovská celosvetová potreba, v Číne zapĺňajú túto medzeru zločinecké siete a temný, štátom sponzorovaný program získavania orgánov. Pekinská vláda napríklad komerčne odoberá obličky, rohovky a ďalšie orgány popraveným väzňom bez ich povolenia, odkedy bol v roku 1984 schválený zákon, ktorý to umožňuje. Počet transplantácií vykonaných za pomoci takto získaných orgánov sa považuje za štátne tajomstvo, ale každoročne je popravených až osemtisíc väzňov a mnohé mŕtvoly spália skôr, než ich ukážu rodinným príslušníkom.
Po tom, čo v roku 1999 postavili v Číne mimo zákona náboženskú organizáciu falun-kong, uväznili čínske úrady tisíce ľudí praktizujúcich toto učenie vo väzenských táboroch. Zahraničné organizácie falun-kong obvinili Čínu, že zneužíva zadržaných na odoberanie orgánov. Odoberali im krv a informácie ukladali do počítača, takže vždy, keď sa ich orgány zhodovali s potrebami platiaceho príjemcu, dostali injekciu cyankáli, aby sa zastavila srdcová činnosť a ich orgány - obličky, pečeň, srdce a rohovka - boli odobrané.
Čínska vláda vytrvalo popiera takéto praktiky, ale zo 60-tisíc transplantácií zaznamenaných v Číne v období rokov 2000 až 2005, len 18 500 orgánov pochádzalo z identifikovateľných zdrojov. Transplantológovia v Číne sú tiež schopní zabezpečiť obličku na základe pacientových špecifikácií do niekoľkých hodín - čo znamená, že musia mať obrovskú banku žijúcich orgánových darcov. (tom)