Najstarší bloger na Slovensku

V Hubovej poznajú Karola Okáľa ako obecného kronikára. Keby ste vložili jeho meno do internetového vyhľadávača, zistili by ste, že má svoj vlastný blog a píše na internet. Za jeho článkami sa skrýva tvár osemdesiattriročného muža, najstaršieho blogera ..

Kronikár z Hubovej nie je typickým dôchodcom.Kronikár z Hubovej nie je typickým dôchodcom.

V Hubovej poznajú Karola Okáľa ako obecného kronikára. Keby ste vložili jeho meno do internetového vyhľadávača, zistili by ste, že má svoj vlastný blog a píše na internet. Za jeho článkami sa skrýva tvár osemdesiattriročného muža, najstaršieho blogera na Slovensku. Napriek tomu, že je vášnivým blogerom, k internetu má asi tak ďaleko, ako malé dieťa do dôchodku.

V dome Karola Okáľa nenájdete ani počítač, ani internet. Vlastne nič, čo by uľahčovalo chod domácnosti. Dokonca aj varnú kanvicu, ktorú objavil pod vianočným stromčekom, necháva odloženú bokom a vodu na kávu alebo na čaj varí stále v smaltovanom hrnci na piecke. Vo svojom veku zostáva verný tomu, čo mu bolo blízke po celý život. A tým je aj písanie. Dodáva mu energiu a chuť žiť aj po tom, ako ho pred niekoľkými mesiacmi navždy opustila manželka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Udalosť ho obrala o najvzácnejšieho človeka, ale našťastie mu zostala ešte jedna láska. Láska k rodnému kraju, ktorú dokazuje práve písaním a ktorá ho ženie dopredu. "Je mi veľmi smutno za ženou. V posledných rokoch bola mojou najväčšou oporou. Čítala všetko, čo som napísal. Podporovala ma a stala sa tým najvďačnejším recenzentom. Chýba mi, ale život beží ďalej a tečie ako voda. Preto sa nevzdávam a bojujem. Písanie ma drží na nohách. V mojich rokoch sa väčšinou ľudia už sotva o niečo zaujímajú. Sú pasívni a apatickí, nič ich nebaví. Naproti tomu, ja sa bavím. Teším sa, že som v živote našiel zmysel v mnohých veciach," hovorí.

Dlhá cesta

Karol Okáľ nie je v písaní blogov nováčikom. Na svojom konte má desiatky článkov. Do komunity blogerov zapadol pred jeden a pol rokom. Vtedy vôbec netušil, čo slovo "blog" vlastne znamená. "S myšlienkou blogovania prišiel manžel mojej vnučky. Predvlani v lete, keď boli u mňa na návšteve, našiel Tomáš hŕbu článkov, ktoré som dával dokopy. Povedal, že tie papiere berie so sebou a založí mi blog. Nevedel som, čo tým myslí. Vysvetlil mi, že ľudia si budú môcť prečítať moje texty na internete, bol som rád a súhlasil som. Pred tým som si chcel texty ešte raz prečítať, ale Tomáš ma s úsmevom uistil, že aj on vie predsa čítať. Vytiahol ma na záhradu, odfotil a onedlho bol blog na svete."

SkryťVypnúť reklamu

Čitatelia internetového portálu denníka SME, ktorí poznajú blogy Karola Okáľa, možno ani netušia, akú zložitú a dlhú púť musia jeho články podniknúť. Nevznikajú tradičným spôsobom, ako by si mnohí mysleli. To znamená, že dôchodca namiesto toho, aby napísal článok na počítači a vložil ho na internetovú stránku (čo trvá asi tak minútku), napíše text najprv ceruzkou na papier. Svoje zápisky či koncepty píše rukou. Presne tak to robil aj francúzsky spisovateľ Jean-Paul Sartre. Až potom naťuká text na písacom stroji. V takejto podobe ho zastrčí do obálky, nalepí naň známku a odnesie na poštu.

Aby sa dostal článok na internet, cestuje najprv vlakom cez pol republiky. Trvá to niekoľko dní, kým príde do Trnavy. "Tam sa už o všetko postará Tomáš. Je môj osobný asistent. Prepíše článok do počítača a zariadi, aby sa objavil na internete. Snažím sa pridať aj nejakú fotografiu alebo obrázok na spestrenie, aby to bolo živšie a ľudia si vedeli predstaviť, o čom vlastne píšem."

SkryťVypnúť reklamu

Články najstaršieho blogera nepatria medzi najčítanejšie, no našli si svojich verných čitateľov. Svedčia o tom diskusné príspevky plné pozitívnych reakcií a úcty k starému pánovi. Ľudia oceňujú hlavne výpovednú hodnotu textov. Nostalgicky pri nich spomínajú na časy dávno minulé. Blogy Karola Okáľa totižto pripomínajú život. Taký, na aký sa mladšie generácie už len sotva pamätajú.

Pracuje na plný úväzok

Keď sa Karola Okáľa opýtate na internet, povie vám: "Neviem presne, ako to chodí. Občas mi suseda na podnet Tomáša vytlačí diskusiu k článku, aby som mohol reagovať. Internet smrdí tlačiarenskou farbou, to ma teší. Na to, aby som písal blogy, nepotrebujem ovládať počítač ani internet. Mne stačí zdravý rozum a poklady, ktoré ukrývam vo svojej pracovni."

SkryťVypnúť reklamu

Tá pripomína antikvariát zaprataný knihami, fotografiami, pamätnými spismi či ručne popísanými papiermi. V tmavej izbe zhromažďuje materiál, ale najčastejšie tvorí v slnečnej kuchyni. Skoro ráno sa rozloží na malom stole pod oknom a pracuje do neskorých večerných hodín. "Niekedy aj do jedenástej. Televízor nepozerám, niet na to času, ale veľa čítam. Mám plno roboty. A do hrobu si ju zobrať nechcem. O smrti zatiaľ nerozmýšľam. Ešte nemôžem zomrieť. Musím dokončiť, čo som začal."

Karol Okáľ nie je typickým dôchodcom. V porovnaní s ostatnými rovesníkmi si kráti dlhé chvíle prácou. V podstate je zamestnaný na plný úväzok. Okrem toho, že sa venuje písaniu blogov, osemnásť rokov zapĺňa stránky obecnej kroniky a poskytuje informácie študentom, etnografom, novinárom či historikom zo všetkých kútov Slovenska. Tí ho navštevujú preto, že o Hubovej a Dolnom Liptove vie možno trochu viac, ako sa píše v knihách.

SkryťVypnúť reklamu

"Celý život som sa o tieto veci zaujímal. Najprv to bol môj koníček popri práci, no odkedy som v dôchodku, robím to naplno. Nastala dvanásta hodina starého Gombáša. Ak by nikto nezaznamenal, čo sa tu dialo a ako to tu chodilo, všetko by upadlo do zabudnutia, ako keby to ani nikdy nebolo." Jeho večnou inšpiráciou preto zostávajú miestne ľudové zvyky, udalosti, pranostiky, povery či humorné príbehy o známych osobnostiach, s ktorými sa stretol.

Konkrétna podoba jeho vášne

Všetko, o čom sa dočítate na blogu starého pána, je niekoľkoročná práca. Píše z vlastnej skúsenosti, o tom, čo zažil, počul a zistil. Zodral desiatky párov topánok pri zháňaní informácií. V nohách má stovky prejdených kilometrov, v očiach tisíce prečítaných strán z rôznych kníh či archívov a v ušiach nespočetné množstvo ľudských osudov. Vďaka tomu nosí v hlave ešte veľa námetov.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne pripravuje sériu o priateľoch svojho brata Jána Okáľa, bývalého exilového básnika a spisovateľa. "Píšem pre ľudí. Teší ma, že existuje internet a dáva večnú podobu mojej práci. K článkom sa tak dostane každý, kto sa o danú tému zaujíma," podotýka Karol Okáľ.

n

Najväčším zadosťučinením pre najstaršieho blogera sú reakcie čitateľov. Tie ho utvrdzujú v tom, že to, čo robí, nie je zbytočné. Je vďačný za každé povzbudivé slovo a naďalej sa drží svojho kréda, ktoré ho poháňa cestou životom: "Píšem síce zadarmo, ale nie nadarmo."

Foto - autorka

Autor: Gabriela Kubaljaková

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu