BREZNO. Recept, ako dostať vládu na výjazdové zasadnutie do vlastného mesta, pozná primátor Brezna Jaroslav Demian. Premiéra sa mu podarilo pozvať ešte vlani, keď sa Fico cestou z výjazdového zasadnutia vlády v Čiernom Balogu zastavil aj na mestskom úrade v Brezne.
„Odovzdali sme mu list a požiadali sme ho, aby sa vláda zaoberala i zlou sociálnoekonomickou situáciou v okrese. Vtedy sľúbil, že zorganizuje výjazdové rokovanie vlády u nás,“ spomína Ficov stranícky kolega Demian.
VIDEO - Brezno sa pripravuje na Ficovu návštevu
VIDEO - Ján Krošlák
Obľúbený región
Ficov kabinet rokuje v chudobnom regióne už tretí raz v krátkom čase. Po Tisovci riešil problémy lesníkov v Čiernom Balogu.
Premiér s ministrami prichádzajú na Horehronie s detailne rozpracovanou koncepciou. Sľubujú a zaväzujú sa riešiť investície do ciest, priemyselný park, podporu strediskám cestovného ruchu, zamestnanosť, vzdelávanie Rómov.
Ak by sa vládna koncepcia naplnila, tak sa za niekoľko rokov po námestí v Brezne budú prechádzať cudzinci v šiltovkách a s golfovými palicami a na neďalekom letisku v Krtičnej budú pistávať lietadlá.
V okolí mesta majú vyrásť ďalšie dve golfové ihriská. Jedno už je na Táľoch.
Hladová dolina
Brezno, kedysi mesto so statusom kráľovské, získalo neskôr prívlastok priemyselné centrum Horehronia a v deväťdesiatych rokoch nelichotivý prívlastok brána do hladovej doliny.
Mesto no najmä okolie sa po útlme priemyselnej výroby dostalo medzi regióny s najvyššou mierou nezamestnanosti, šplhala sa k tridsiatim percentám. Ľudia si pamätajú aj trinásť hromadných prepúšťaní za rok. Počas niekoľkých rokov prišlo o prácu viac ako sedemtisíc ľudí.
Situácia sa už zlepšuje. Ešte pred piatimi rokmi obecné samosprávy v regióne upozorňovali na množiace sa prípady depresií a alkoholizmu vyplývajúce z bezvýchodiskových príbehov horehronských rodín. Rodiny, v ktorých nepracoval ani jeden človek, neboli výnimkou.
Priemyselná zóna a cesty
Teraz vláda deklaruje podporu budúcej priemyselnej zóne. Termín - do konca decembra 2009.
„Prístup do regiónu je zložitý, cesty nevyhovujú. V Brezne už boli investori. Ťažko povedať, čo ich odradilo,“ hovorí primátor.
Ministerstvo dopravy chce „urýchliť“ rekonštrukciu a výstavbu cesty od Brezna po Červenú Skalu. Termín - do konca roku 2010. Rok 2010 je ďaleko, odhadované náklady sú najmenej päť až sedem miliárd. Vie to aj Demian. Hovorí, že sa pokúsi termín posunúť aspoň o jeden a pol roka. Možno mu pomôžu aj stranícke linky.
Manažéri zo Smeru
Kritická situácia v regióne praje politicky ľavici, v meste víťazia ľavicoví primátori. Posledným z nich je Jaroslav Demian, niekdajší člen SDĽ a teraz člen vládneho Smeru. Pohodlnú väčšinu v mestskom parlamente má Smer a SNS.
Poslanec breznianskeho mestského parlamentu Dušan Švantner zo SNS je z Brezna a je zároveň štátnym tajomníkom ministra dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru a z Banskej Bystrice.
Aj v širšom, regionálnom kontexte, vedú Brezno a okolie už takmer desať rokov ľudia z Ficovho Smeru. Banskobystrický samosprávny kraj vedie Milan Murgaš, Švantner je podpredsedom župana.
Základné fakty
Počet obyvateľov okresu: asi 66-tisíc
Nezamestnanosť: okolo 12 percent
Najväčší zamestnávateľ v okrese sú Železiarne Podbrezová
V roku 2005 oslávilo Brezno 740. výročie prvej písomnej zmienky
Je sídlom piatich stredných škôl