Kam sa mám obrátiť o zrušenie dedičského osvedčenia a obnoviť dedičské konanie? Mám doživotné užívanie a bývanie v dome, čo som dala synovi. Ale šesť a pol roka som nemohla bývať v dome, syn mi nechce dať ani osobný majetok. Čo mám robiť?
Mária, Bratislava
Vaša otázka je položená pomerne nejasne. Nie je z nej zrejmé, z akého titulu nadobudol váš syn vlastnícke právo k rodinnému domu a vy právo užívania, naša odpoveď preto nemusí byť adekvátna.
Domnievam sa, že váš syn nadobudol vlastnícke právo k domu zrejme na základe toho, že ste sa vzdali v rámci dedičského konania svojho podielu v synov prospech s tým, že vám bolo zriadené právo vecného bremena – teda právo doživotného užívania domu.
Ak je podľa Občianskeho zákonníka viac dedičov, môžu sa medzi sebou vyrovnať dohodou. Konanie o dedičstve prejednáva notár ako súdny komisár poverený súdom a ak sa medzi sebou vyrovnali dedičia dohodou, skončí sa konanie o dedičstve vydaním osvedčenia o dedičstve. Účastník môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve podľa ustanovení Občianskeho súdneho poriadku. Ak žiadosť nie je včas podaná, osvedčenie o dedičstve nadobudne účinky právoplatného uznesenia o dedičstve.
V prípade, že bolo dedičské konanie právoplatne ukončené, je ho možné obnoviť len zo zákonných dôvodov. Uznesenie o dedičstve možno zrušiť, ak sa dodatočne zistí, že poručiteľ žije, alebo sa po právoplatnom skončení konania objaví po poručiteľovi nový majetok. To však zrejme neprichádza vo vašom prípade do úvahy, keďže neuvádzate, že by sa v súvislosti s dedičstvom objavili nové podstatné skutočnosti , napr. nový majetok.
Svojho práva užívať dom sa však môžete domáhať súdnou cestou, a to aj predbežným opatrením. Musíte dávať pozor, aby ste nepremeškali tzv. premlčaciu lehotu. Ak sa totiž právo zodpovedajúce vecnému bremenu nevykonáva desať rokov, dochádza k jeho premlčaniu. To znamená, že pokiaľ desať rokov bez prerušenia nevyužívate svoje právo bývať v dome a ani sa neobrátite v tomto čase na súd, vaše právo sa premlčí a bude súdne nevymožiteľné, pokiaľ váš syn vznesie na súde námietku premlčania. Máte tiež právo súdnou cestou domáhať sa vydania svojich osobných vecí.
Keďže detailne nepoznáme situáciu, odporúčam vám v každom prípade sa obrátiť na právnika, a to čím skôr . V prípade ak občan nemá dostatok finančných prostriedkov na právnika, môže o pomoc požiadať centrum bezplatnej právnej pomoci, ktoré pôsobí pri Ministerstve spravodlivosti SR, alebo centrum právnej pomoci pre osoby v materiálnej núdzi. Dá sa povedať, že v tomto prípade ide o druh domáceho násilia, pomôcť by mohlo aj niektoré z občianskych združení na pomoc obetiam domáceho násilia, ktoré poskytujú sociálne aj právne poradenstvo.
Tatiana Mazancová,
Advokátska kancelária
JUDr. Tatiana Mazancová
www.mazancova-lawoffice.sk
Autor: Potrebujete radu? Napíšte. Petit Press, a. s., Lazaretská 12, 814 64 Bratislava (Odpovede zverejňujeme, neposielam