Môže práca popri dôchodku priniesť viac ako ďalší príjem?
Práca popri dôchodku nie je len o peniazoch, ale o aktivite. Uspokojuje psychické potreby staršieho človeka, ktorý by bol aktívny aj vtedy, keby peniaze nepotreboval. A keďže to u nás nie je tak, že by príjem dôchodcom stačil na to, aby cestovali a užívali si spoločenský, a teda aktívny život v atraktívnych destináciách sveta, našim seniorom zostáva pracovná aktivita, ktorá je zároveň aj určitým zdrojom príjmov.
Pozícia staršieho človeka na pracovisku sa mení. Dá sa na to pripraviť?
Žiaľ, súčasná generácia ľudí v preddôchodkovom veku je na tom tak, že veľké firmy už do nich neinvestujú. Musia sa z toho dostať sami. Mladá generácia je agresívna, rýchlo a tvrdo ide po kariére. Starší ľudia, hoci majú skúsenosti, takýmto kádrom zavadzajú. Sú pomalší, viac analyzujú, zvažujú alternatívy. Iné podmienky platia pre vyšší manažment, kde sú skúsenosti a schopnosť prekonávať krízy pozitívom. Čím nižšia je pracovná pozícia, tým to má starší pracovník ťažšie.
Je možné s tým niečo robiť?
Treba sa pokúsiť prispôsobiť, udržiavať si okrem práce aj ďalšie záujmy. Konzervatívny človek málokoho zaujíma, je spoľahlivý, ale nudný, okolie s ním prestáva komunikovať. Áno, toto obdobie je o technike a to, čo kedysi bolo, keď oni sami boli mladí, dynamickí a všetko držali pri živote, sa už nevráti. Prijať to, je základ ďalšieho pôsobenia. Netreba sa siloumocou držať svojej pozície, málokoho zaujíma, že ste v nej pôsobili desiatky rokov. Práca vo vyššom veku už nie je o budovaní kariéry, ale o radosti z aktivity.
Existuje, okrem zdravotného, iný zlom, ktorý ukáže, že treba prestať pracovať?
Áno, je ním strata – napríklad odchod či smrť niekoho blízkeho. Takáto strata veľmi vplýva na výkon, odznieva dlho, to vedie k strate pozície na pracovisku. Návrat býva ťažký, ale možný. Riešením je nájsť si inú aktivitu cez rôzne združenia. Zlomom môže byť aj radostná udalosť, napríklad narodenie vnúčeniec.