BRATISLAVA. Výsledky zisťovaní na trhu práce sú neuprosné. Ženy vo veku nad 45 rokov – a neraz už aj nad 40 rokov – sú ako uchádzačky dvojnásobne postihnuté: vekom aj tým, že sú ženy. „Záujem firiem hľadajúcich zamestnancov začína klesať dokonca skôr, ako dosiahnu uchádzačky 40 rokov,“ hovorí sociologička Zora Bútorová.
Čo si o tom myslí verejnosť, ukazujú výskumy Inštitútu pre verejné otázky. Podľa nich si slovenská verejnosť uvedomuje znížené šance týchto žien, najmä v súkromnom sektore. Výrazná väčšina ľudí nepokladá uprednostňovanie mladých ľudí na trhu práce za správne. Ženy sa s tým vyrovnávajú po svojom. Nejedna uchádzačka sa po neúspešných pokusoch získať prácu doma rozhodne ísť pracovať do zahraničia. Príkladom podľa Bútorovej môžu byť slovenské opatrovateľky v Rakúsku. Mnohé sa „na staré kolená“ naučia po nemecky, urobia si kurz ošetrovateľstva, cestujú na dvojtýždňovky niekoľko sto kilometrov od svojho domova. Riešenie odborníci vidia v zmene prístupu zamestnávateľov i spoločnosti.
Aby vašešance stúpli
Štatistiky potvrdzujú, že lepšie pracovné uplatnenie majú ženy s vyšším vzdelaním, ovládajúce prácu na počítači a niektorý z cudzích jazykov.
Dôležitou podmienkou prijímacieho pohovoru do nového zamestnania je prirodzené sebavedomé vystupovanie uchádzačky, schopnosť vyzdvihnúť svoje kvality a presvedčiť o nich aj potenciálneho zamestnávateľa.
Treba sa „obrniť“ proti prípadnému neúspechu. Mnohé ženy, žiaľ, môžu potvrdiť, že ani to, čo sme už uviedli, v praxi nové miesto nezaručí.
Zdroj: Inštitút pre verejné otázky
Autor: ht