BRATISLAVA. Investori budú môcť za určitých okolností stavať aj napriek nesúhlasu obce. V novele stavebného zákona to navrhujú poslanci Smeru Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy. Návrh Zmajkovičová predniesla v Národnej rade v piatok.
Poslanci navrhujú, aby sa investor nemusel riadiť aktuálnym územným plánom mesta, ak ho mesto zmení až potom, ako požiadal o územné rozhodnutie pre stavbu. Investor by si po novom mohol vybrať, či sa bude riadiť novým, alebo starým, už neplatným územným plánom.
Množstvo príkladov?
„Ak v priebehu územného konania dôjde k zmene územného plánu a ten už obsahuje iné využitie územia, žiadateľovi vzniknú straty, ktoré musel investovať do plánovacej dokumentácie potrebnej pre územné konanie,“ hovorí Zmajkovičová. Škody investorov sa podľa nej môžu pohybovať v desiatkach miliónov korún a mohli by ich vymáhať od štátu.
A hoci v piatok v parlamentnej rozprave poslankyňa uviedla, že v praxi „sa vyskytlo nespočetné množstvo“ takýchto prípadov, žiadny konkrétny neuviedla.
Právnička združenia Via Iuris Eva Kovačechová hovorí, že návrh dostáva obce do veľmi neistej pozície. „Územný plán má slúžiť na reguláciu rozvoja mesta. Ak sa investor bude môcť rozhodovať, či ho bude rešpektovať, bude samosprávna pôsobnosť obmedzená,“ hovorí.
Za nezmysel považuje argument o vymáhaní škody. „Investor môže žiadať náhradu škody, ak mu vznikla protiprávnym konaním. Zmena územného plánu je úplne legitímna právomoc mesta.“
Územný plán – trhací
kalendár
Návrh sa nepáči ani obciam. „Je to pre nás úplne neprijateľné. Z územného plánu by sa stal trhací kalendár,“ myslí si generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič.
Združenie miest a obcí Slovenska mrzí, že sa k návrhu nemohli vyjadriť v riadnom pripomienkovom konaní, keďže ide o poslaneckú novelu. „Diskusia by mala prebehnúť aj s tými, ktorí územný plán tvoria a ktorí vydávajú územné rozhodnutie,“ povedal podpredseda ZMOS Jozef Turčány.
Ku každému poslaneckému návrhu sa vyjadruje vláda. Tento je medzi nezaradenými materiálmi pripravený na prerokovanie. Predkladá ho minister výstavby Marián Janušek (SNS) a návrh odporúča neschváliť.
Jedným z dôvodov je, že jeho ministerstvo pripravuje úplne nový stavebný zákon. V odôvodnení svojho stanoviska píše aj to, že „návrh je nesystémovým riešením a nie je zrejmý zámer predkladateľa“.
SDKÚ: Čo je za tým?
Poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská chápe pozíciu investorov, „ale v tomto prípade by mal prevážiť verejnoprávny záujem“. Tým je podľa nej záujem obce a jej obyvateľov, ako by malo územie vyzerať.
„Ak zásah do individuálnych práv investorov je taký silný, že si zaslúži ochranu, uvažujme nad náhradnými riešeniami napríklad vo forme istého odškodnenia,“ povedala.
Žitňanská si nepamätá konkrétny príklad, keď by sa z pôvodne stavebného pozemku stal neskôr napríklad park. Môže ísť skôr podľa nej o to, že pôvodne schválená výška budovy 20 poschodí sa neskôr zmení len na päť. Z politického hľadiska ju ochrana investorov zo strany Smeru prekvapila, „preto sa musím nevyhnutne pýtať, čo je za tým, nemáme odhalený konkrétny príklad, o ktorý ide“. So Zmajkovičovou ani Kovačócym sa nám včera nepodarilo spojiť.
Čo návrhu vyčíta minister výstavby
Všeobecne záväzné nariadenia obcí patria medzi základné pramene nášho právneho poriadku a treba ich rešpektovať pri vydávaní územného rozhodnutia rovnako ako všetky ostatné právne predpisy.
Prijatie zákona by zablokovalo uplatňovanie nového územného plánu a obmedzilo by jednu zo základných funkcií samosprávy usmerňovanie výstavby na území obce.
Návrh je príkladom nesystémového riešenia, zameriava sa na úpravu konkrétneho ustanovenia, a nie následných väzieb. Z návrhu jednoznačne nevyplýva potreba predloženého návrhu.