Životné poistenie
Okrem sporenia zabezpečí deťom aj poistenie proti rôznym druhom rizík. Zhodnotenie prostriedkov vkladaných do poistných produktov závisí aj od miery ochrany detí pred poistenými rizikami.
Ak rodičia uvažujú viac o zhodnotení vkladov, je vhodnejšie vybrať si investičné poistenie, pri ktorom možno dosiahnuť vyššie výnosy zhodnotenia ako pri klasických kapitálových poistkách, najmä v dlhšom časovom horizonte. Tento typ poistky je výhodné uzatvoriť po narodení dieťaťa. Investičné životné poistky sú flexibilnejšie, rodičia môžu splácanie prispôsobiť svojim finančným možnostiam. Ak ste si na poistenie spomenuli pri nástupe dieťaťa na strednú školu, je vhodný niektorý produkt z tradičných kapitálových poistiek.
Pridanou hodnotou u poistiek býva zväčša možnosť oslobodenia od poistného v prípade invalidity či úmrtia rodičov. Poisťovňa prevezme platenie do konca dohodnutej lehoty.
Stavebné sporenie
Považuje sa za konzervatívny typ sporenia. Vďaka tomu, že štátna podpora sa vzťahuje iba na vklady za daný rok a ostatné vložené peniaze sa úročia iba dvojpercentným úrokom, efektívnosť sporenia s postupujúcim časom a rastúcim objemom peňazí klesá. K peniazom, ktoré sporiteľ pošle na účet, sa pripíše štátna prémia maximálne 2000 korún ročne. Tento rok predstavuje 12,5 percenta z ročného vkladu, na zisk maximálnej prémie stačí 16 000 korún.
Výhodou stavebného sporenia je, že peniaze možno vkladať nepravidelne, ako aj to, že prémia je oslobodená od dane z príjmu a mladý sporiteľ v dospelosti môže žiadať o výhodný úver na bývanie.
V produktoch, ktoré stavebné sporiteľne ponúkajú pre deti, sú nižšie poplatky pri uzatváraní zmlúv, úrazové poistenie detí a poistenie ich zákonných zástupcov, či oslobodenie od platenia v prípade úmrtia zákonného zástupcu dieťaťa.
Investície do fondov
Táto forma sporenia môže priniesť dieťaťu v dlhodobom horizonte (minimálne 10 až 15 rokov) zaujímavý výnos, najmä pri zhodnocovaní peňazí v akciových fondoch. Zväčša sa investícia do tohto typu fondov spája aj s vyššou mierou rizika.
Výhodou fondov je, že sa dá nastaviť miera rizikovosti produktu. Za najmenej rizikové sa považujú peňažné a dlhopisové fondy, tomu však zodpovedá aj nižší výnos.
Pre tých rodičov, ktorí chcú zvoliť kompromis: nechcú veľmi riskovať, ale očakávajú vyšší výnos z peňazí dlhodobo sporených pre svoje dieťa, sú riešením zmiešané fondy.
Sporenie v banke
Aj banky ponúkajú špeciálne sporiace účty alebo vkladné knižky pre deti. Ich úročenie je pomerne nízke, banky však zvyknú pripisovať bonusové úroky k základnému úroku pri nevyberaní peňazí z účtu počas stanoveného obdobia, prípadne aj po dovŕšení istého veku dieťaťa.
Ďalšou možnosťou je ukladanie peňazí pre dieťa na sporiaci účet. Zaujímavejšou možnosťou zhodnotenia väčšej sumy peňazí v banke na nie príliš dlhý čas je založenie termínovaného vkladu. Vklady sa odporúčajú skôr ľuďom, ktorí hľadajú maximálnu garanciu vkladov, ale počítajú s nižším, z dlhodobého pohľadu nie viac ako trojpercentným ročným, zhodnotením peňazí.