Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky
MINISTERSTVÁ PÔDOHOSPODÁRSTVA, PRÁCE, BRATISLAVSKÉ LETISKO A PARLAMENT UPRATUJÚ FIRMY BLÍZKE KOALÍCII

Straníci čistia špinu po svojich kolegoch

Bratislavská firma Slovclean, ktorá mala vyhrať miliardový tender na ministerstve obrany, dostala viacero zákaziek v rezortoch Smeru.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

Na ministerstve pôdohospodárstva zase upratuje firma krajského funkcionára HZDS.

BRATISLAVA. Spoločnosti Slov­clean, známej zo škandalóz­nych tendrov na ministerstve obrany, pre ktoré musel odstúpiť z funkcie František Kašický, sa darí aj v iných rezortoch Smeru.

Firma dostala po voľ­bách zákazky za niekoľko miliónov na ministerstvách práce, bratis­lavskom letisku aj v parlamente.

Spoločnosť Slovclean ovláda Martin Záhora a bratia Martin a Michal Borguľovci. Martin Borguľa je poslancom Smeru v bratislavskom Starom Meste, Martin Záhora radovým členom SDKÚ. Firma sa nedávno uchádzala o lukratívnu zákazku na upratovanie ministerstva obrany, kde sa ako jediná dostala až do posledného kola.

Slovclean mal upratovať kasárne za 1,3 miliardy korún v období štyroch rokov. Firma bola aj jedným z dvoch uchádzačov o 1,5­miliardovú zákazku na zimnú údržbu ministerstva. Bývalý šéf rezortu Kašický však zrušil všetky sporné tendre vrátane letnej údržby ministerstva za 1,4 miliardy korún, niekoľko dní po oznámení, že odstúpi z funkcie.

Milión u Tomanovej

Na ministerstve práce, ktoré riadi nominantka Smeru Viera Tomanová, upratovala firma Slovclean od septembra 2007 do konca januára tohto roka. Rezort jej za päť mesiacov vyplatil asi milión korún.

Ministerstvo odmieta, že mohlo ísť o klientelizmus. „Firmu sme vybrali verejnou súťažou, do ktorej sa prihlásili aj ďalšie dve spoločnosti. Slov­clean predložil najlepšiu ponuku,“ povedal hovorca rezortu Michal Stuška. Ponuky konkurenčných firiem Home Service Slovakia a Sofer boli o 20 percent vyššie.

„Nechápem, ako to môžu robiť za také nízke ceny,“ reagovala Zuzana Kollárová z firmy Home Service Slovakia.

V minulosti upratovala ministerstvo práce spoločnosť Slovakia Servis. Dôvody vypovedania zmluvy rezort nezverejnil. „Robili sme tam dvanásť rokov, prišlo to zo dňa na deň. Nikto nám nič nepovedal,“ hovorí spolumajiteľka firmy Ľubica Art­nerová.

Dva milióny na letisku

S bratislavským letiskom, ktoré patrí pod ministra dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru, má Slovclean uzavreté dve zmluvy na upratovanie. Prvá je z júla, druhá zo septembra 2007. Letisko sa zaviazalo, že za rok upratovania vyplatí firme viac ako dva milióny korún.

„Slovclean sme vybrali verejnou súťažou. Neskúmame stranícku príslušnosť konateľov spoločností, s ktorými uzatvárame obchodné zmluvy,“ reagovala hovorkyňa letiska Zora Kalousková. Názvy ani ponuky konkurenčných firiem letisko nezverejnilo.

Ministerstvo dopravy na otázku o možnom klientelizme pri výbere dodávateľa neodpovedalo.

„Na Slovensku sú stovky, možno tisícky štátnych inštitúcií. Čo je na tom, keď vyhráme súťaž na dvoch ministerst­vách?“ reagoval spolumajiteľ Slovcleanu a komunálny politik Smeru Martin Borguľa.

Milión v parlamente

Slovclean upratuje aj západnú terasu Bratislavského hradu, kde sú poslanecké kancelárie. Zmluva platí od novembra 2007, do konca tohto roka by mala Národná rada firme vyplatiť viac ako milión korún.

Podľa Eleny Valovičovej z tlačového oddelenia parlamentu sa do súťaže prihlásili aj firmy Clean Tonery a IM 4 U, rozhodla však cena. „Oproti minulosti ušetríme viac ako 63-tisíc korún ročne.“

Pred firmou Slovclean upratovala parlament spoločnosť Slovakia Servis. Valovičová tvrdí, že zmluvu vypovedali pre „hrubé porušenie pracovnej disciplíny“. Spolumajiteľka firmy Ľubica Artnerová to však označila za nezmysel.

„Argumentovali nejakou fotkou, na ktorej upratovačka odpila niekomu z fľaše. Keď sme chceli, aby nám ju ukázali, odrazu neexistovala. Jednoducho si tam potrebovali dosadiť niekoho iného,“ myslí si.

Čistí firma HZDS

Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré riadi Zdenka Kramplová z HZDS, upratuje spoločnosť B&B Slovakia. Rezort by jej mal za prvých päť mesiacov tohto roka vyplatiť takmer milión korún. Názvy ani ponuky konkurenčných firiem ministerstvo nezverejnilo.

Spolumajiteľ firmy B&B Slovakia Ján Blaščák je okresným šéfom HZDS v Poprade a krajským podpredsedom strany v Prešove.

„Všade platí, že politika a biznis sa priťahujú a vždy budú existovať ľudia, ktorí využívajú na získanie zákaziek svoje kontakty alebo iné formy motivácie,“ hovorí Zuzana Wienk z mimovládnej Aliancie Fair– play.

Blaščák si však nemyslí, že je v konflikte záujmov. „Nerobím to sám, pre svoj vlastný úžitok, ale pre ľudí, ktorých zamestnávam, aby mohli dostať nejakú plácu,“ povedal SME.

Akékoľvek pochybnosti odmieta aj ministerstvo pôdohospodárstva.

„Nepovažujeme za klientelizmus, keď predloží najlacnejšiu ponuku spoločnosť, ktorej konateľ je členom politickej strany. V tom prípade by museli mať všetci členovia politických strán zákaz podnikať,“ povedala hovorkyňa rezortu Katarína Belická.

S Mečiarom v kampani

Pred voľbami upratovala ministerstvo spoločnosť Slovakia Servis. Podľa Belickej vypovedali zmluvu pre „neplnenie si povinností zo strany dodávateľa“. Spolumajiteľka firmy Ľubica Artnerová však opäť nesúhlasí.

„Keď sme tam robili, nikto nebol s ničím nespokojný. Ľudia z ministerstva mi neskôr povedali, že to museli dať firme, ktorá podporovala Mečiara vo volebnej kampani.“

Artnerová sa chce s rezortom aj súdiť.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Borguľa: Bola to šanca

Na upratovaní rezortu obrany by sme zarobili štyri milióny ročne, tvrdí MARTIN BORGUĽA, komunálny politik Smerua spolumajiteľ Slovcleanu.

Dostávali ste zákazky aj za predchádzajúcej vlády?

„Áno. Upratovali sme napríklad na Okresnom súde Bratislava V. A, paradoxne, aj na ministerstve obrany.“

Zrejme nešlo o miliardy, ako v tom poslednom tendri.

„To nie, išlo o státisíce. My sa však hlásime do každej súťaže, sledujeme vestníky.“

Čím to je, že teraz sa vám darí viac?

„Každá firma nejako začína, postupne sa rozvíja. Dnes má Slovclean okolo 200 zamestnancov, sme na inej úrovni.“

Dnes ste aj komunálnym politikom Smeru, ktorý dos­táva zákazky v rezortoch Smeru. Nie je to problém?

„Zrušená súťaž na upra­tovanie bola obrovskou šancou. Takéto tendre sa nevyhlasujú každý deň. Firma by sa ďalej rozvíjala, časom chceme expandovať do Rakúska. No keďže išlo o verejnú súťaž, do ktorej sa prihlásili aj iné firmy, nechápem, čo nám kto vyčíta.“

Ministrom bol František Kašický zo Smeru.

„Nepoznám Kašického ani ľudí z ministerstva, ktorí o tom rozhodovali. Členstvo v Smere som prvýkrát využil, keď som kandidoval za miestneho poslanca. Pýtal som sa, či ma podporia, to bolo všetko. Naozaj si myslíte, že komunálny politik a radový člen Smeru vie vybaviť takéto zákazky? Keby som takto rozmýšľal, majetková štruktúra našich firiem nie je taká transparentná.“

Keby ste ten tender vyhrali, už ste asi za vodou, nie?

„Nie. Reálne by sme na tom zarobili štyri milióny ročne.“

To myslíte vážne?

„Konzorcium šiestich firiem, v ktorom bol aj Slov­clean, by dostalo 327 miliónov ročne. Keď to vydelíte šiestimi, zostane vám 54 miliónov. Keďže máme 7-percentnú maržu, výsledkom by boli štyri milióny. Upratovanie je však okrajovou činnosťou, podnikáme najmä s nehnuteľnosťami, v hotelierstve a developingu.“

Máte ešte politické ambície?

„Už nie. Uvažoval som o kandidatúre do samosprávneho kraja, časom možno aj do parlamentu. Kauza upratovanie však zničila moju kariéru politika. Ak sa teraz prihlásime do akejkoľvek súťaže, už budeme automaticky podozriví, že sme klientelisti, ktorí chcú niečo ukradnúť.“

Záhora: Miliarda je reálna

S Martinom Borguľom sme obchodní partneri, politika v tom nehrá žiadnu úlohu, hovorí MARTIN ZÁHORA, člen SDKÚ a spolumajiteľ firmy Slovclean, ktorá sa chce brániť proti zrušeniu tendra na ministerstve.

Kedy ste sa stali členom SDKÚ?

„Niekedy v marci 2007.“

Prečo ste si vybrali práve túto stranu?

„Som podnikateľ s pravicovým zmýšľaním.“

Chodíte na stranícke akcie?

„Bol som asi na jednej. Komunikoval som s krajským šéfom strany v Bratislave Petrom Kaveckým.“

Špičky SDKÚ nepoznáte?

„Nie.“

Zvláštne, že do strany ste vstúpili až po prehratých voľbách.

„Čo je na tom zvláštne?“

Vyvoláva to pochybnosti, či nejde len o formálne členstvo. Keď vyjde najavo, že Slovclean dostáva zákazky v rezortoch Smeru, kde sa angažuje spolumajiteľ firmy Borguľa, zahmlí sa to vaším členstvom v SDKÚ.

„To je nezmysel, ja dokonca zvažujem, že po tom všetkom zo strany vystúpim. S pánom Borguľom sme obchodní partneri, politika v tom nehrá žiadnu úlohu.“

Ako ste prišli na sumu 1,3 miliardy korún, za ktorú ste chceli upratovať ministerstvo obrany?

„Ministerstvo nám poslalo podklady na súťaž, na základe ktorých sme oceňovali jednotlivé položky. Vychádzali sme z oficiálnych tabuliek.“

Ministerstvo však tvrdí, že v minulosti zaplatilo za upratovanie trikrát menej. Ako je to možné?

„To je otázka na ministerstvo. Myslím, že zverejnili len sumy, ktoré zaplatili firmám, do ktorých však nezarátali náklady na interných zamestnancov. Naše ceny neboli nadhodnotené, veď to sú milióny štvorco­vých metrov plochy. Navyše, v ponuke nášho konzorcia boli zahrnuté aj náklady na zásobovanie ministerstva – od toaletného papiera a mydla až po čistiace prostriedky.“

Znamená to, že ministerstvo vypísalo tender, hoci má vlastné upratovačky?

„Zrejme to urobili preto, aby sa zbavili vlastných kapacít.“

Ak tvrdíte, že tá miliarda bola reálna, prečo potom Kašický odstúpil?

„To je otázka naňho. Na vyjadrenia o chybe v desatinných čiarkach však nebol dôvod.“

Ministerstvo tendre zastavilo, budete sa brániť na súde?

„Budeme sa brániť, možností existuje viac. Zrejme sa obrátime aj na Úrad pre verejné obstarávanie.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 16 205
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 11 521
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 7 776
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 7 715
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 074
 6. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 6 513
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 262
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 5 632
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 602
 10. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 773
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu