Máme starý televízor. Čo na tom, že vyšiel z módy, ale "blbne" nám! Občas hrajú v "našich" filmoch herci s dlhými šišatými hlavami a krátkymi nohami. Musíme si okamžite kúpiť nový(ch)! A tak vzniká u nás doma otázka, aký televízor si chceme zadovážiť? Má to byť moderný prijímač s plazmovou obrazovkou, alebo starý model? Moja žena chce nový typ s plochou obrazovkou, ale ja hovorím, že zatiaľ, čo tie sú teraz ešte príliš drahé, veľké "škatuľové" sú stále lacnejšie. Obchody sa ich potrebujú zbaviť a my máme v izbe dosť miesta. Keď sme zistili cenový rozdiel, súhlasila s mojím názorom. Ale ja už som raz taký, skúmal som problematiku hlbšie.
Do júla 2011 prejdú všetky japonské televízne vysielacie stanice z analógového na digitálny terestriálny televízny systém (čo nie je satelit). Programy v takomto systéme majú vyššiu vizuálnu aj zvukovú kvalitu, umožňujú tiež interaktívne spojenie medzi divákom a televíznou stanicou, napríklad keď nejaká šou potrebuje rýchle reakcie divákov, dá sa to okamžite iba stlačením príslušného tlačidla na diaľkovom ovládači. To znamená, že taká šou ako napríklad SuperStar už nebude potrebovať SMS hlasovanie. Bude tiež možné urobiť nový typ televíznych kvízov, do ktorých sa bude môcť zapojiť priamo veľa divákov.
Staré typy televízorov, bohužiaľ, nedokážu prijímať nový systém programov. V Japonsku sú vraj obavy, že pred nástupom roku 2011, keď bude zrušený analógový systém, povyhadzujú ľudia haldy starých televízorov. K starému televízoru totiž, ak má byť schopný prevádzky v novom vysielacom systéme, bude treba dokúpiť špeciálny vylaďovač. To však znamená, že bude schopný príjímať signál, nie však vo vylepšenej vizuálnej a zvukovej kvalite. Teda zrejme žiadne výhody z prechodu na nový vysielací systém. To je dôvod, prečo sa v Japonsku nazdávajú, že ľudia radšej vyhodia starý televízor a kúpia moderný.
Príchod nového vysielacieho systému znamená pre Tokio aj výstavbu nového vysielača. Už tento rok začnú budovať novú Tokijskú vežu. Tú doterajšiu, ktorá je vernou kópiou parížskej Eiffelovky, postavili v roku 1958. Meria 333 metrov, je o 8 metrov vyššia ako francúzsky originál. V posledných rokoch však vyrástlo okolo nej toľko mrakodrapov, že televízny signál už nie je dostatočne kvalitný. Pred zavedením nového systému a v záujme dodávky vysokokvalitného digitálneho signálu, potrebuje Tokio vyššiu vežu, ktorá bude merať 610 metrov a bude jednou z najvyšších na svete. Televízia je teraz v Japonsku skutočne veľkou témou. Môj otec má napríklad doma štyri televízory starého typu a môžem vám povedať, že je z toho celého absolútne zmätený.
Na Slovensku sú podmienky trochu iné v porovnaní s Japonskom, pretože viac ľudí tu používa kábel alebo satelit. Televízie však aj tak v budúcnosti prejdú na digitálny terestriálny systém. Lenže - kedy presne? A ďalej - keď je vo vysielaní ešte stále veľa analógových programov, potrebujeme drahý plazmový televízor? Jedno je mi však jasné. Bratislava nebude potrebovať novú televíznu vežu, lebo tá doterajšia stojí na kopci. Aká výhoda!