PRAHA, BRATISLAVA. Už zajtra sa v českom parlamente stretnú dvaja kandidáti na post českého prezidenta – Václav Klaus, ktorý kreslo na Hrade obhajuje, a ekonóm Jan Švejnar. Hoci predvolebný súboj trval len dva mesiace, málo známy Švejnar v preferenciách dobehol úradujúcu hlavu štátu.
Prelomový duel
„Najťažšie to bolo na začiatku,“ priznal bez okolkov Švejnar českému Rádiožurnálu. „Všetci očakávali môj neúspech a so svojím tímom som to musel zvrátiť,“ dodal. Dnes má podľa Centra pre výskum verejnej mienky 42percentné preferencie rovnako ako Klaus. O prezidentovi však rozhodnú zákonodarcovia.
Podľa riaditeľa prieskumnej agentúty STEM Jana Hartla bolo výrazným momentom Klausovo odmietanie spoločného televízneho duelu. Došlo k nemu až koncom januára. „Tým osoba Švejnara upútala pozornosť verejnosti. A to na škodu Klausa,“ tvrdí Hartl. Podľa neho Švejnar nepodceňoval rolu médií a začal pôsobiť smerom na verejnosť. Strategickým krokom bol prísľub zmeny. Zatiaľ čo Klaus hovoril „iba“ o kontinuite.
Švejnar si ODS nezískal
Zistenia mediálnej spoločnosti Media Tenor ukázali, že novinári celkovo priali viac kandidátovi zelených a sociálnych demokratov.
Švejnar zaujal najmä samotnou odvahou postaviť sa proti Klausovi. Rušnú debatu rozpútala jeho dilema, či sa vzdá amerického občianstva. Napokon Švejnar sľúbil, že v prípade zvolenia tak urobí. A to najmä na tlak komunistov a sociálnych demokratov.
Klausa kladne hodnotili za dobré vzťahy s občianskymi demokratmi a ľudovcami, kritika sa zniesla na jeho vyhranené postoje voči Európskej únii.
Kým Čechoameričanovi priali najmä denník Lidové noviny, televízia Prima a Rádiožurnál, Klaus našiel podporu v denníku Mladá fronta Dnes a Českej televízii.
Prieskum Media Tenor ukazuje, že Švejnar si na rozdiel od Klausa nedokázal získať priazeň vládnej ODS. Švejnar dokonca stranu kritizoval za „totalitný prístup“, keď nechala poslancom podpísať Klausovu kandidatúru, ale jemu nedala väčší priestor na debatu.
Ide o vládu, nie prezidenta
Tvrdý súboj zviedli Klaus so Švejnarom o priazeň komunistov, ktorých hlasy potrebujú obaja. Komunistom sa nepáčil ani jeden, ale pre výhrady voči Klausovi sa v piatkovej voľbe rozhodli podporiť Švejnara. „Kampaň bola zmätočná, sústredila sa na verejnosť, hoci prezidenta volí parlament,“ povedal pre pre SME politológ Bohumil Doležal.
„Funkcia hlavy štátu nie je až taká dôležitá, ale pri moci je teraz slabá koalícia, na ktorú má Klaus väzby. Jeho porážka bude znamenať oslabenie vlády. A o to sa teraz hrá,“ dodal Doležal.
Kľúčové momenty1 Súboj ekonómov
Obaja kandidáti pred voľbami vydali ekonomické publikácie. Švejnarvtej svojej obvinil Klausa z poklesu ekonomiky v čase, keď bol premiéram. Klaus vo svojej Švejnara odignoroval, lebo sa vtedy o ekonomiku nezaujímal.
2 Americké občianstvo
Švejnar po počiatočnom váhania celonárodnej debate sľúbil, že je ochotný vzdať sa ho, keď ho zvolia za prezidenta.
3 Cirkevné reštitúcie
Vláda ich schválila tesne pred voľbami, čo ČSSD označila za politický obchod medzi ODS a ľudovcami. Reštitúcie za hlasy pre Klausa. Poslanec KDÚ-ČSLCyriISvoboda kupčenie s hlasmi priznal.
4. Netradičný duel
Odohral sa len v senátnom klube ČSSD. Otázky dávali senátori, víťazom debaty nebol nik.
5 Švejnarova minulosť
Švejnarov otec, ktorý pricestoval zo Švajčiarska podporiť syna, sa priznal, že podpísal spoluprácu s StB, ale nespolupracoval.
6. Zoznamy zradcov
Oba tábory hovoria o zradcoch v politických stranách, ktoré podporujú súperov. Niektorí poslanci z ODS vraj budú voliť Švejnara, iní z ČSSD chcú zdvihnúť ruku za Klausa. Ľudovci i komunisti sú v podpore kandidátov nejednotní.
7. Tajná schôdzka
Obchod s hlasmi pre Klausa priznal Zemanov človek Miroslav Šlouf, ktorý sa tajne stretol so šéfom prezidentskej kancelárie Jiřím Weiglom.