PRAHA, BRATISLAVA. Dva dni pred voľbou českého prezidenta je stále všetko otvorené. Približne štyri desiatky poslancov a senátorov je stále nerozhodnutých. Súčasnému prezidentovi Václavovi Klausovi ani jeho súperovi ekonómovi Janovi Švejnarovi sa ich zatiaľ nepodarilo nakloniť na svoju stranu. Kým obidvaja sa verejne stále stretávajú s voliteľmi, v zákulisí prebiehajú možno dôležitejšie tajné rokovania.
Tajné rokovania
O jedno z nich sa už zaujíma Úrad pre ochranu osobných údajov. Príčinou je videozáznam kamery z pražského hotela Savoy, ktorý zachytil stretnutie šéfa prezidentskej kancelárie Jiřího Weigla s bývalým poradcom expremiéra Miloša Zemana Miroslavom Šloufom koncom januára. Záznam zverejnil server Aktuálně.cz, podľa ktorého Šlouf zháňa pre Klausa hlasy medzi voliteľmi z ČSSD.
Šlouf, ktorý býval sivou eminenciou opozičných sociálnych demokratov a netají sa podporou pravicového prezidenta, si podľa vlastných slov na schôdzku najskôr nepamätal. Obaja neskôr potvrdili, že hovorili aj o piatkovej voľbe prezidenta.
„Weigl by so Šloufom nerokoval, keby nevedel, že má vplyv na sociálnych demokratov,“ povedal pre Lidové noviny poslanec ODS Juraj Raninec.
Na otázku prezidentského favorita bola skúpa na slovo i poslankyňa ČSSD Hana Šedivá. „Nemám rada, keď ma niekto stále vypočúva,“ povedala pre Hospodářske noviny. Práve Šedivá sa ocitla na údajnom zozname „zradcov sociálnej demokracie“, ktorí chcú voliť Švejnarovho protikandidáta. Predstavitelia ČSSD ho označili za „falošný zoznam z dielne ODS“.
Menej rozruchu nie je v týchto dňoch ani medzi občianskymi demokratmi. Dôvodom je Švejnarovo tvrdenie pre Lidové noviny, že v ODS existuje „skupina ľudí“, ktorá má hlasovať za neho. Občianski demokrati tvrdia, že súčasného prezidenta, ktorý stranu zakladal a dlho bol i jej lídrom, podporujú do jedného muža. „Podarilo sa mu ODS znervózniť, všetci sa teraz navzájom podozrievajú,“ povedal pre Lidové noviny poslanec ODS Jan Klas. V strane sa špekuluje, že ak padne Klaus, môže padnúť i vláda Mirka Topolánka, ktorý má v strane vlastnú „opozíciu“. Jej najznámejší predstaviteľ poslanec Vlastimil Tlustý vraj nebude týmto spôsobom Topolánka bojkotovať. „Budem pripravený preukázať, že som volil Klausa,“ povedal pre Hospodářske noviny.
Najkomplikovanejšia situácia je však medzi ľudovcami. Napriek tomu, že vedenie KDUČSL odporučilo voliť Klausa, tretina z nich preferuje Švejnara a ďalšia tretina nevie alebo nechce prezradiť, koho si vyberie.
Tajne či verejne?
Kto bude za koho naozaj hlasovať, sa môže ukázať len vtedy, ak bude voľba prezidenta verejná a nie tajná, ako to bolo doteraz. Zmenu presadzuje najmä opozičná ČSSD. Proti je zase ODS a komunisti. Za všetkým sa môžu skrývať údajné politické obchody, ktorými si kandidáti zháňajú podporu.
Najviac sa hovorí o priznaní bývalého ministra zahraničia a vplyvného politika KDUČSL Cyrila Svobodu. Ten povedal, že za ich podporu Klausa očakávajú od ODS podporu ohľadom cirkevných reštitúcií, ktoré má schváliť parlament.
O spôsobe voľby by sa mohlo rozhodnúť zajtra večer, keď sa k veci vyjadria komunisti.