BRATISLAVA. „Nepatrím k tým, čo premýšľajú o márnosti sveta, ani k tým, ktorí sa donekonečna zaoberajú sami sebou.“ To sú slová 83ročnej Eleny Dimitrovej, ktorá v Ružinovskom domove seniorov v Bratislave vedie tréningy pamäti. Aby sme sa s ňou mohli stretnúť, musela zutekať o niečo skôr z prednášky na Univerzite tretieho veku, kde študuje sociálnozdravotnú starostlivosť a ešte potrebovala stihnúť aj pomôcť pri príprave plesu v domove. Na tréningy pamäti v bratislavskom Centre MEMORY sa prihlásila už s tým, že chce byť sama trénerkou. „To, čo nás učili, som adaptovala na potreby našich obyvateľov,“ hovorí. Robiť kurzy medzi ľuďmi, ktorých nepoznáte, je iné, ako keď prídu ľudia z uzatvoreného kolektívu úzkostlivo si strážiaci svoje tajomstvá.
Raz do týždňa
„Kurz je jedenkrát do týždňa a musí mať svoje náležitosti,“ vysvetľuje pani Elena. V súčasnosti ho navštevuje trinásť seniorov. Na začiatku sú krátke cvičenia na okysličenie organizmu a „rozbehnutie“, neskôr zadáva cvičenia na pamäť, ako napríklad doplňovačky, hry so slovami alebo zobrazeniami. „Nikdy nikoho nahlas nehodnotíme,“ zdôrazňuje. Za domácu úlohu všetci dostanú pripraviť si napríklad príhodu, ktorá sa im stala, aby o nej nabudúce vedeli ostatným porozprávať.
Kam na kurz
Vo svete je bežné, že sa aktívnejší seniorskí absolventi kurzov pamäti ďalej venujú svojim vrstovníkom ako dobrovoľníci. Spomedzi takýchto seniorov je pani Dimitrová zatiaľ sama, no v SR je v súčasnosti 160 absolventov akreditovaného vzdelávacieho kurzu. Pracujú hlavne v seniorských zariadeniach. Kurzy pamäti pre starších dochádzajúcich občanov v Bratislave robí už piatym rokom Centrum MEMORY a od novembra aj Psychosociálne centrum v Košiciach.
Kurz musí mať pravidlá. No nikdy nikoho nahlas nehodnotíme.
Elena Dimitrová, 83ročná trénerka pamäti z Bratislavy