Po štyridsiatich rokoch komunizmu Maďari prudko zhodili v 90. rokoch putá regulácie. Vďaka ignorancii, naivite alebo pomoci policajtov či politikov sa mafii podarilo ohromne profitovať z nelegálnych dovozov a vývozov.
Začiatkom 90. rokov napríklad nepoctiví colníci pravidelne oslobodzovali náklady dovážaného benzínu spod spotrebných daní na hraniciach, alebo ich preclili ako ľahké vykurovacie oleje (LVO), ktoré sa nachádzali v skupine s nižšími daňovými sadzbami. Neskôr často nepridávali červené farbivo k dovozom subvencovaných LVO s nižšími daňami, čo ich malo odlíšiť od silne zdaneného dieselového paliva.
V auguste 1992 sa zaviedlo nové pravidlo umožňujúce odklad zaplatenia cla o pätnásť dní. V Maďarsku, kde bolo monitorovanie a presadzovanie prakticky nulové, to len ropnej mafii poskytlo ďalší spôsob, ako sa vyhnúť plateniu daní. Mafiánske firmy buď vyrábali falošné šeky, aby "dokázali", že už zaplatili, alebo jednoducho zmizli aj s tovarom.
Podľa pravidiel smeli malé firmy importovať ropu za milión forintov. Tieto firmy, známe ako olajszokítés ("bieliči ropy"), boli len naftovými zásterkami pre operácie, v rámci ktorých dodávali kyseliny k zafarbenej rope, vďaka čomu ju mohli predávať ako naftu.
V roku 1995 sa ceny LVO a nafty vyrovnali a firmy dovážajúce ropu museli mať profesionálne licencie. Následkom týchto zmien klesli dovozy ropných výrobkov do Maďarska o dve tretiny.
Mafia však začala používať iné typy dovážanej ropy, ktoré nepodliehali clu, ako napríklad lubrikačné oleje. Dovoz vyletel osem- až desaťnásobne vyššie oproti úrovni z roku 1995.
Colný zákon z roku 1996 ešte viac sprísnil pravidlá pre dovozcov palív. No opäť - mafii zostalo biele miesto, keď ropa určená istým koncovým užívateľom (napríklad elektrárňam) bola vyňatá zo zdanenia. Počet povolení pre "špeciálnych koncových užívateľov" sa vyšplhal hore, až kým revízia v roku 1998 nepodrobila všetky ropné produkty rovnakej spotrebnej dani a nevynútila si pre všetky dovozy testy a identifikáciu na hranici. Tieto zmeny defnitívne zastavili podvod s palivami v Maďarsku. (tn)