Karancsi bol v roku 1995 šéfom spravodajskej služby miestneho policajného zboru v maďarskom Szeghalome (10-tisíc obyvateľov), keď náhodou narazil na podvod, ktorý mal zmeniť tvár zločinu a politiky v tomto štáte - na nahradzovanie ľahkých vykurovacích olejov za tvrdo zdanené naftové palivá.
V tom čase bol Szeghalom pustatinou odumretých poľnohospodárskych družstiev, z ktorých mnohé mali veľké, nepoužívané palivové nádrže. Na jednom z takýchto miest založili spoločnosť Full Market Ltd. s cieľom obchodovania s motorovými palivami.
Bol koniec mája a Karancsi bol na stope gangu autičkárov. Do Full Marketu prišiel, aby sledoval stopu podozrivej operácie. Tekutinu označenú "rôznorodý palivový olej" zo Slovnaftu prelievali z desiatich železničných vagónov do palivových nádrží tejto firmy. Medzitým nalievali ďalšiu tekutinu späť do vagónov. Laboratórna analýza neskôr ukázala, že to bola zmes palivového oleja, kyseliny a ďalších aditív, ktoré mali vlastnosti podobné naftovému palivu.
Karancsi oznámil svoje zistenie nadriadeným, ale na jeho prekvapenie dostal pokarhanie od Lajosa Kucseru, šéfa oddelenia kriminalistického vyšetrovania, ktorý chcel vedieť, čo tam vlastne robil. Kucsera povedal, že prípadu sa ujme colné oddelenie, ale tí dorazili na miesto až o šesť hodín, a vtedy už všetky dôkazy zmizli.
Keď sa Karancsi snažil priniesť obvinenia z daňového podvodu v podobnom prípade proti spoločnosti Garderfort Ltd., ktorá predávala svoju falošnú naftu na čerpacích staniciach v Békéscsabe, miestny pokurátor odmietol dať prípad k súdu.
Prečo sa Karancsi stretával s takou neochotou obžalovať miestnych zločincov? Keď Karancsi pátral hlbšie, objavil, že zakladateľ Full Marketu János Gidai sponzoroval miestne policajné futbalové mužstvo a že šéfa oddelenia kriminalistiky Kucseru videli v areáli firmy.
Karancsi rozpútal veľké haló, dal správu na Celoštátne ústredie polície a obvinil miestneho policajného šéfa v Békési Lászlóa Gála z korupcie. "Sú ako slimáky, majú veľké domy, ale žiadnu chrbtovú kosť," povedal Karancsi o policajných reakciách na jeho správy.
Svojou kampaňou začal klať oči. Rozrezali mu pneumatiky na aute a dva razy ho zbili neznámi útočníci. Druhý útok si vyžiadal jedenásťmesačnú liečbu a plastickú operáciu. V septembri 1999 ho prepustili z policajného zboru ako neschopného služby. Medzitým policajt, ktorý vzal Karancsiho správu na policajné ústredie, spáchal samovraždu, zatiaľ čo šéfa Lászlóa Gála povýšili na riaditeľa vnútorných záležitostí na ministerstve vnútra a mal na starosti vyšetrovanie policajnej korupcie.
Parlamentná paralela
Na politickej scéne našiel policajt Karancsi podporu u poslanca z Békéscsaby Lászlóa Pallaga, šéfa Strany nezávislých roľníkov (Kisgazdapárt). Pallag tvrdil, že má dôkazy o vyše štyridsiatich operáciách olajszŚkítés (miešania olejov) len v okrese Békés, týkajúcich sa bývalých roľníckych družstiev, ale polícia údajne nič nepodnikla.
Pallag nielenže vzniesol obvinenia voči bývalému békéšskému šéfovi Lászlóovi Gálovi, ale začal tiež parlamentné vyšetrovanie politickej tajnej dohody s palivovými podvodníkmi vo februári 2000.
Jedným zo svedkov bol Zoltán Nógrádi, bývalý príslušník ropnej mafie. Tvrdil, že v 90. rokoch ťažila palivová mafia z ochrany politikov vo vláde Józsefa Antalla, napríklad vtedajšieho ministra financií Ivána Szabóa a úradujúceho ministra vnútra Sándora Pintéra. Ukázal aj na ľudí z opozície a koalície, a tiež na popredných podnikateľov a tvrdil, že má 18- tisíc strán tajných súborov o 125 poslancoch - "všetko o tom, kto čo ukradol v 90. rokoch" - ako sa vyjadril.
Médiá mali vďaka kauze hody, ale aj Pallaga napokon umlčali štátne inštitúcie. Jeho výbor sa prestal zaoberať vecou 30. novembra 2000 a jeho závery a dokumenty vyhlásili za utajené na 85 rokov. Politici menovaní v škandáli, predovšetkým Pintér, s úspechom zažalovali Pallaga a Nógrádiho za urážku na cti. Ak mal poslanec na križiackej výprave dôvod oslavovať, bol ním prieskum verejnej mienky, ktorý naznačil, že štyria z piatich Maďarov veria, že politici boli zapletení do tohto podvodu.
Tom Nicholson © SME
Zdroje: Fraser Allan, "Interior minister in the dock", Budapest Sun, November 2, 2000; Fraser Allan, "Shock poll sparks oil debate", Budapeš? Sun, August 31, 2000; Eszter Balazs, "Ministers named in oil mafia case", Budapeš? Sun, June 22, 2000; Gusztáv Kosztolányi, "A law unto themselves? White collar crime, the police and corruption in Hungary", Csardas, Vol 2, No 1, 10 January 2000; John Simpson, "The four horsemen of the apocalypse", BBC documentary, December 16, 1999.
Tibor Karancsi (v strede) sa márne dovolával spravodlivosti. |
Zoltán Nógrádi. |